Hemen Fiyat Al

Botox Nedir? 

Botox, botolinum toksin diye adlandırılan bakteriden elde edilen olan doğal ilacın, ciltte mimiklerden dolayı oluşan kırışıklar üzerinde kullanılma işlemidir. Yapılan olan ilacın zehirden yapılmasından dolayı, ciltteki ölü dokuyu felç edip kırışıkların azalmasına yardımcı olur.

Botox işlemi anestezi kullanılmaz. Bu yüzden hastanın cildinde iğne izi şişme kızarıklık gibi durumlar gözlenmez. Yapılan bölgede herhangi bir dezenformasyona yol açmadığından, eski yaşamınıza hiçbir engel olmadan geri dönebilirsiniz. Kırışıklıkların olduğu alana çok az miktarda verilen ilaç sayesinde, bölgenin felç geçirmesi yüzünden kırışıklıklar hızlıca gözden kaybolmaktadır.

Botoks işleminden sonra kırışıklık 3 ay gözden kaybolur yerine yenisi oluşmaz ancak bu süreç zarfında kalıcı çözüm elde edebilmek için botox işlemi tekrar edilmelidir. Yapılan işlem sırasında dokular ile sinirler arasında bağlantının kesilmesi işlem sırasında acı hissetmemenizi daha sonraki günlerde ise yeniden kırışıklık oluşumunu en aza indirger.

Botoks işlemi sırasında kas dokusunun arası zehirli maddeyle doldurulduğundan son derece dikkatli olunmalıdır. İnsanların daha çok göz ve dudak çevresine tercih ettiği bu botoks işlemi için oldukça uzman kişilere danışmak gerekmektedir. Gerektiğinden fazla doz uygulamalarında hastalarda ağrı baş dönmesi gibi yan etkiler oluşmaktadır bu yüzden bilinçsizce işlem yapılmamalı son derece dikkatli olunmalıdır.

Botoks kimlere uygulanabilir?

Çevresel koşulların etkisiyle ve ya yılların etisiyle kalojen yapısını yitirmiş, esnekliği kaybetmiş olan kişilerin cildine uygulanır. Mimiklerin hareketlerinden dolayı yüzdeki izlerin belirgin hale geldiği yani kırışıklıkların ciddi derecede kadar rahatsızlık verdiği kişilerde botox uygulanması yapılır. Dünyada uzun yıllardır kullanılan bu yöntem, ülkemizde de giderek gözde terapi yöntemlerinden biri olmayı başarmıştır. Botox yani kırışıklık giderme yönteminin doğru yerlerde uzmanlar tarafından yaptırılması son derece önemlidir.

Özellikle kadınların tercih ettiği bu terapi yönteminde, kasların sinirlerden sinyal alması engellenilip, cildin kırışık ve kötü yapısı giderilmektedir. Etkisi uzun süre devam ettiği gibi kişiden kişiye ciltten cilde farklılık gösterip 3-4 ay süre boyunca kırışıklıkları giderir. Bir tür toksin olan botox, kasların gevşemesini, kırışıklıkların yok olmasını sağlıyor. Dış görünümüne dikkat etmek isteyen kişiler kendilerini daha iyi hissetmek isteyen kişiler botoks tedavi yöntemini kullanmaktadır ve hiçbir şekilde zaman kaybına uğramadan günlük hayatlarına dönebilmektedirler. Siz de kendinizin kırışıklık problemi olduğunu düşünüyorsanız uzman kişiler ve klinikler tarafından botox yaptırabilirsiniz.

Botoks kimlere uygulanmaz?

Botox sağlıklı olan her kişinin rahatlıkla yaptırabileceği bir kırışıklık giderme yoludur. Ancak bu yöntemin uygulanması ne yazık ki bazı kişilere uygun olmayabilir. Botox yaptıracak kişinin hamile ve ya emziren kişi olmaması gerekir. Hamile olan bayanlarda erken doğum riski oluşturmaktadır. Botoks işlemi toksik bir işlem olduğu için emziren kadınlarda da tavsiye edilmez. Nöromüsküler sorunlara sahip olan kişilerde ve aşırı kanama sorunları bulunan kişilerin de, botox yaptırmamaları önerilmektedir. Bu kişiler, öncelikle doktorlarına danışarak kırışıklıkları için botox yaptırabilecekleri konusunda bilgi almalıdır. Cildinde sorun bulunan yani kırışıklık dışında kişilerinde botox yaptırması uygun değildir.

Botox bir çeşit toksik etkisi gösterdiğinden, sadece sağlıklı kişilere ve doktorundan onay alan kişilerde uygulanmalıdır. Kırışıklıkların giderilmesi için, hızlı ve etkin bir yol olduğundan çok fazla talep gören botox, mutlaka doktora danışılıp, bu konuda uzmanlaşmış kişilere ve klinklere yaptırılmalıdır. Yanlış uygulandığında ve aşırı doz uygulamasında ağrı, göz kapağında sarkma ve morarma gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ayrıca çok sık uygulanan botox, botox yapılan bölgede hissizlik duygusuna neden olabilir. Bunun yanında botosx yaptırıcak kişinin şuna da dikkat etmesi gerekmekte botox uygulamasının tam etkisini görebilmek için, bir hafta önceden alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Botoks türleri nelerdir?

İnsanların kendilerini daha güzel ve sağlıklı hissetmesi ve yaşlanma etkilerinin ortadan kaldırılması etkisinden dolayı, botox uygulamasının tercih edilmesi son derece normaldir, botox uygulaması farklı sebeplerden dolayı da yaptırılabilir. Botoks türleri;

Psiko Botoks: Yüz ifadesi bireyin karşı tarafa kendisini daha ifade edebilmesi için mimik hareketlerinin yapılması yerleştirilmesi için kullanılır. Kişinin sevincini, üzüntüsünü, acısını, kızgınlığını yansıtması yüzde bulunan mimikler yardımıyla yapılır.

Ruh halinin gösterildiği bir bölge yüzde, yılların etkisiyle bu mimiklerden fazla kullanılanlardan dolayı, kırışıklıkların meydana gelir. Bu sebeplerden dolayı yapılan botox Psiko Botox adı verilir. Görsel olarak medya önünde çalışan kişiler ve yüzlerinde bu mimik izlerinin giderilmesini isteyenler bu botox işlemini seçerler.

Tebessüm Botoxu: Hizmet sektöründe çalışan kişilerin tercih ettiği botox türü olup, tebessüm botoxu olarak tanımlanır. Yüzde ifadenin botoxla düzeltilmesi ve kişinin gülümsemesini canlandıran bu botox, güler yüzlü hizmetin önünü açmaktadır.

Tedavi Amaçlı Botox: Bu uygulama özellikle sağlık sorunlarından dolayı felçli hastaların tedavisinde kullanılmaktadır.

Görüldüğü gibi botox uygulaması hem ruhsal, hem de sağlık açısından kullanılabilen oldukça rağbet gören bir tedavi yoludur.

Botoks estetik dışında nerede kullanılır?

Botox uygulaması merkezlerinde yalnızca estetik amaçlı uygulanmamaktadır. Tedavi amaçlı kullanılan botox, daha yüksek dozlarda da uygulanabilir. Bu uygulamada özellikle migren, şaşılık ve felç sorunlarına sahip hastaların tedavi sürecinde olumlu sonuçlar verdiğini görüyoruz. Baş ağrıları için, ense ve şakaklara yani sinüs bölgelerine botox yapıldığında olumlu sonuçlar alınmaya başlanılmıştır.

Bunun yanında aşırı terleme sorunu bulunan kişiler içinde uygulanır. Görüldüğü gibi pek çok sağlık sorununun çözümünde kullanılmaya başlanılmıştır. Aşırı terleme sorunu bulunan insanların tedavisinde , cilt yüzeyinde bulunan kıl köklerine botox enjektasyonu yapılmaktadır. Bu uygulama özellikle ilkbahar ve yaz başlarında uygulanmalıdır ki kişi için en olumlu sonuç alınabilsin.

Bu sorunların giderilmesinde çok başarılı sonuçlar alındığından, botoks sadece estetik amaçlı kullanılmayan bir işlem olmaktan çıkmıştır.Uygulama günümüzde şu alanlarda da ; tıpta nöroloji, göz ve fizik tedavi alanında sıkça uygulanmaya başlanılmıştır. Son yıllarda ise, makat çatlağının tedavisinde de kullanılmaya kullanıldığını görebiliriz.

Uygulamalarda ilaç tedavisine olumlu cevap vermeyen hastaların makat çatlaklarının tedavisinde yapılan botox olumlu sonuçlar vermiştir. Makat çatlakları tedavisinde, ameliyat yerine botoxun tercih edilen bi durumdur. Makat anatomisine ve cilt tipine uygun olduğu için, botox uygulaması çözüm tedavi olarak kabul edilmiştir. Hem estetik açıdan,hem kişinin sağlığından dolayı hem de rahatsızlıkların tedavisi için olumlu sonuçları bulunan botoxa gereken önemi verilmeli ve dikkate alınmalıdır.

Botox uygulamasının yan etkileri nedir?

Botox uygulaması uzun yıllardır kullanılan bir yöntem olduğundan uzmanlar tarafından yapılan botoxlardan bi şikayet gelmemektedir. Tedavi amaçlı da kullanılabilen botox, bu uygulamalarda çözüm için yüksek dozlarda kullanılır. Ancak günümüzde herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Uygun koşullar sağlandığında, uzmanlar tarafından yapılan botox işlemi, kişilerin ruh sağlığına, dış görünümüne ve genel vücut sağlığında ciddi derecede öneme sahip olumlu etkilere sahiptir. Kırışıklıkların giderilmesinin dışında, tıbbi açıdan ağrıların azaltılmasında ve huzurlu olmaya ciddi katkısı bulunmaktadır. Ancak şu durumlara dikkat edilmelidir.

Botox uygulamasını yaptıran kişiler, uygulamayı yaptırdıklarından sonra dört saate kadar mimiklerini kullanmıyorlarsa, botoxun daha iyi sonuç verecektir. Bu yapıldığı takdirde verilen ilaç daha iyi yayılım göstereceğinden hastaya genelde mimiklerini 4 saat kadar kullanmaması önerilir. Ayrıca uygulama sonrasında 48 saat boyunca ani hareketlerden, ağır işlerden ve egzersizden uzak durulmalıdır. Botox kurallara uyulduğu zaman, henüz saptanılmamış hiçbir yan etkisi bulunmayan bir uygulamadır. Botox yapılan bölgeye yapılan 5 – 6 seanslık bir uygulama, kalıcı olarak da kırışıklıkların azaldığı görülmüştür. Botox öncesi ve sonrası yapılması gerekenler konusunda dikkat edilirse, uzman kişilerce yapılacak botox uygulaması kişi için çok faydalı olacaktır.

Botox yaptırırken nelere dikkat edilir?

Botox uygulamasını yaptırmak isteyenler,öncelikle bazı kurallara uymalıdır. Bu kurallar bilinçli olarak öğrenilmeli ve uygulanmalıdır. Botox yaptıracak kişiler uygulamadan bir hafta önce botox ile ilişiği olduğu düşünülen ilaçları almayı bırakmalıdır. Eğer mutlaka kullanılması gereken ilaçlar ise mutlaka ve mutlaka doktora danışılmalıdır. Her operasyonda olduğu gibi kanı sulandıran kanamayı arttıran aspirin gibi ilaçların kullanılmaması gerekir.

Botox öncesinde egzersiz, spor gibi aktivitelere biraz ara verilmesi, enjekte edilen botox sıvısının hızlı etki etmesini ve hızlı çözümü gösterici etki sağlar. Ayrıca botoks yaptırmaya engel teşkil eden herhangi bir durumların olmaması da gerekir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi hamilelik durumunda erken doğum tehlikesi olduğu için ve emzirme döneminde olan kadınlara sakıncalı olacak botox uygulanmamalıdır. Botox yaptıracak kişilerin bunlara kesinlikle dikkat etmesi, istenmeyen sonuçların önlemesine yan etkilerin oluşmamasına yardımcı olur.

Anestezi kullanılmadan yapılan botox uygulamasında, yatarak dinlenmeye asla ihtiyaç duymazsınız. Botox sonrası sadece mimiklerinizi bir süre kullanmazsanız, daha hızlı sonuç için verilen toksinin yayılma süreci arttırılır.

Botox kremi botox uygulamasının yerine geçer mi?

Botox botulinum adlı bakteriden özel koşullar altında elde edilen toksik maddenin cilde enjekte edilmesi sonucunda kırışıklıkların gidermek için uygulanır. Bu uygulama bölgesel yapıldığı için, sadece enjektasyon yapılan bölgedeki kırışıklıkları yok eder. Piyasada bulunan botox kremleri ise, cildin tamamına sürülen bir kremdir.

Botox kremleri bahsettiğimiz botox uygulaması gibi olamaz. Kremlerle sadece cildin daha gergin olmasını sağlayabilirsiniz ancak kesinlikle botoks uygulaması gibi olmaz çünkü cildinizdeki kremlerin etkisiyle oluşan gerginlik çok daha kısa sürede etkisini kaybeder . Kremlerin tanıtımında botox isminin kullanılması, tüketiciyi yanıltıcı bir uygulamadır. Kremlerdeki açıklamayı dikkatli okuduğunuz zaman, botox yazısını göremezsiniz. Çünkü bunlar asla size bahsettiğimiz gerçek bir botox uygulaması değildir.

Botox sıvısı yüzeye sürülerek uygulanmaz deri altına enjekte edilerek uygulanır. Bu da sadece uzmanlar tarafından ve enjeksiyon ile yapılmalıdır. Botoxun ciltteki faydaları bilindiği için firma sahipleri kendi çıkarları doğrultusunda, sadece satışın arttırmayı hedefledikleri için botox ismini kullanırlar evet belki iyi bir cilt kremidir ama kesinlikle botox uygulaması değildir. Gerçek bir botox uygulaması için kesinlikle bir uzmandan yardım almalısınız.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara