Hemen Fiyat Al

Burun estetiği, tıp dilinde rinoplasti operasyonu ile hastanın arzu ettiği fiziksel görünüme kavuşmasını sağlar. Rinoplasti operasyonu sırasında burnun fizyolojik yapısından kaynaklı nefes alma problemi düzeltilirken, aynı zamanda estetik görünüme sahip yeni bir burun oluşturulur. Oluşturulacak yeni burun şekli belirlenirken kişinin istediği burnun yanında, yüz yapısına uyum sağlayacak ve doğal görünecek olmasına dikkat edilmelidir.

Burun Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Burun estetiği doktorun ve hastanın ortak kararı doğrultusunda açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebilir.

Açık Rinoplasti

Açık burun ameliyatlarında, iki burun deliği arasında bulunan septum derisine kesi uygulanarak yukarı kaldırılır. Operasyon öncesinde analizler ile belirlenmiş olan fazlalık kemik, et ve kıkırdaklar alınır. Buruna istenilen şekil verildikten sonra yine septum kısmından dikilir. Dikim için vücuda uyumlu maddeler kullanılır, bu nedenle operasyon sonrası herhangi bir iz kalmaz. Ameliyat sonrasında oluşabilecek kanama ve yapışmaların önlenmesi için tampon takılır. Bu tamponlar plastik cerrahınız tarafından 1 hafta içerisinde çıkartılacaktır.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı burun estetiği ameliyatlarının bu alanda uzmanlaşmış doktorlar tarafından yapılması gerekir. Burun derisi yukarı kaldırılmadan, burun deliklerinden içeri sokulan cihazlar ile yapılır. Burun içerisinde fazlalık olan etli bölgelerde kesiler açılarak, burundaki eğri ve kemerli yapı düzeltilir. Burun istenilen şekle ulaştırıldıktan sonra açılan kesiler kapatılır. Operasyon sonrasında kanama, yapışma ve iltihapların önlenmesi için tampon yerleştirilir. Burun şeklinin oturması için ise atel takılır. Bu atel ve tamponlar 1 hafta içerisinde çıkartılır.

Burun Ucu Düşmesi Nedir?

Burun düşmesi burun estetiği konusunda en çok sorulan sorulardan biridir. Düzgün ve doğru burun estetiği yapılmış bir burun ucu düşmez. Burun ucu kıkırdak çatısının teknik hata ile korunması gereken yerlerinden kesilmesi sonucunda oluşabilir. Burun estetiği ameliyatından yıllar sonra burun ucunun yavaşça aşağı düşmesi ise, derialtı dokularının incelmesi, elastik liflerin azalması, derinin yaşlanması sonucu oluşan fizyolojik bir durumdur. Burun estetik ameliyatı yapılmamışsa bile normalde yaşlanma ile oluşabilen bir durumdur.

Burun Estetiğinde Sıkça Sorulan Sorular

Sizler için burun estetiğinde en çok merak edilen soruları cevapladık.

Burun Estetiği Ameliyatından Ne Kadar Süre Sonra Burun Son Şekli Belli Olur?

Ameliyattan 10 gün sonra alçı çıkarıldığında burun şekli kabaca belli olur ancak henüz şiş ve hafif ödemli durumdadır. Bir ayda % 90 şekli belli olur. Tam şeklini alması, 1-3 mm daha incelmesi ile 6 – 12 ay sürebilir.

Burun İçine Konan Tamponlar Ne Zaman Çıkarılır? Ağrı Olur mu?

Tamponlar ameliyattan üç -dört gün sonra çıkarılır. Özel bir maddeden oluşturduğumuz tamponlar, yağlı bir tül ile sarılı olduğundan ağrısız olarak kolayca çıkarılır. Tampon içinde ayrıca kanamayı durdurucu özel bir sünger mevcuttur.

Burun Estetiği Ameliyatından Kaç Gün Sonra İşime Dönebilirim?

Alçı çıkarıldıktan sonra yani 10 gün sonra işinize dönebilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Darbelere Karşı Ne Kadar Süre Korunmak Gerekir?

Burun estetiği ameliyatı sonrası burun kemikleri 7-10 günde kaynar. Ancak bu sürede eskisi kadar sağlam değildir. Bu nedenle ameliyat sonrası en az 2-3 ay kadar burun bölgesini darbelere karşı korumak uygun olur.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Gözlük Kullanabilir miyim?

Gözlük burun kemiklerine baskı yaparak kemikleri yerinden oynatabilir ve çökmeye neden olabilir. Bu sebeple burun estetiği ameliyatı sonrası 2 ay gözlük kullanmamak gerekir.

Burun Ameliyatından Sonra Güneş Işınları Zararlı mıdır?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun ve çevresindeki derinin yani yüz bölgesinin tamamı güneş ışınlarına hassas hale gelir. Bu nedenle güneş ışınları ameliyat sonrasında burun bölgesinde, yüzde lekelere neden olabilir. Bu cilt lekelerine karşı korunmak için ameliyat sonrası 3 ay kadar güneşten koruyucu kremler kullanmak gerekir.

Burun Estetiğinden Sonra Yüzebilir miyim?

Burun estetiği ameliyatından 1.5-2 ay sonra yüzebilirsiniz.
Ancak suya atlama veya dalma için 4 ay beklenmelidir. Çünkü ani basınç değişimi burun kanamasına neden olabilir.

Burun İçini Ne Zaman Su Çekerek Temizleyebilirim?

Burun estetiği ameliyatından sonra 1 ay süre ile burun içine su çekilerek temizleme yapılmamalıdır. Aksi halde kanama olabilir.

Burun Estetiği Ameliyatından Önce Sanal Resim Görmek Doğru mudur?

Ameliyat öncesi sanal burun resimlerini görmek doğru değildir. Bu resimlerin ameliyata bir katkısı olmaz. Tam tersine hastayı bir beklenti içine sokar.

Ameliyat sonucu büyük olasılıkla farklı olacaktır çünkü bu tip ameliyat öncesi resim çalışmalarının ameliyata hiçbir faydası yoktur.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara