Hemen Fiyat Al

Burun estetiği ameliyatı, burnu küçültme, burnu büyütme, burun ucunu kaldırma, burundan kemik aldırma vb. amaçla burnun yeniden şekillendirilmesi işlemidir.

Standart burun şekli günümüzün ileri teknolojisi sayesinde kullanılmamakta olup, kişilerin sahip olduğu yüz şekline göre, kemiklerin görüntüsüne uyum sağlayarak, dudak ile olan mesafe korunarak, uygun burun açısı ve yüzde doğal görünüm sergileyecek şekilde kişiye göre burun yapılmaktadır. Kişiye göre değişik şekillerde olması gereken burun yapısı, şeklinin düzelmesine ek olarak nefes almada yaşanan sıkıntılara kalıcı çözüm olarak da kullanılmaktadır. Burun estetiği bu özellikler sebebiyle en çok kullanılan operasyonlardandır.

Standart burun şekilleri kullanıldığında yüz ile uyum sağlanamama ihtimali artmakta ve bu da doğal görünümün engellenmesine sebebiyet verebilmektedir. Şahsa özel olarak gerçekleştirilen burun estetiği operasyonu sonucunda burnun hastada doğal görünüm sergiliyor olması ve yüze yakışması sebebiyle standart burun şekillerinden kesinlikle uzak durulmalıdır.

burun ameliyatı teknikleri

Burun Estetiği Ameliyatı İçin İlk Muayene

Burun yapısı veya nefes almada yaşanan sorunlar için gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatı öncesi beklentilerin estetik cerrahlar ve hastalar arasında açıkça belirlenmesi çok önemlidir. Burun estetiği ameliyatı beklentilerinin cerraha net bir şekilde anlatılması ve karar verilmesi gerekir.

İlk görüşmede hastanın beklentileri net olarak ortaya konulmalı ve beklentilerin ne oranda karşılanabileceği doktorların tecrübe ve deneyimleriyle belirlenmelidir. Bu tespitlerin ardından hastanın burun iç ve dış muayenesi yapılarak ameliyat hakkında planlama yapılmalıdır.

Hastanın ilk muayenede burun fotoğrafları çekilmeli ve hasta beklentilerini karşılayacak şekilde tasarımları yapılmalıdır. Ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek burun tasarımları hastanın ameliyat sonrası beklentileri için fikir verecektir. Derisi kalın olan hastaların burunlarında burun estetiği ameliyatının kendini gösterme zorluğuna dikkat edilmelidir.

Belirlenen planlama ve olası tasarımlarla hastalarda olabilecek hayal kırıklıkları en aza indirgenerek, her türlü beklenti ve endişeye ameliyat öncesinde mutlaka giderilecektir.

Daha önceden geçirilen ameliyatlar, alerji veya solunum problemi olup olmadığı gibi problemler doktora bildirilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık ve kapalı şekillerde rinoplasti tekniğiyle yapılabilen burun estetiği operasyonlarında genel anestezi kullanılır ve anestezi ile uyandırılma süresi dahil olacak şekilde yaklaşık 2 saatte tamamlanması beklenir.

Burnun yapısına ve isteğe göre yapılması gereken müdahaleler için kullanılan açık rinoplasti tekniğinde içten ve uçtan olmak üzere açılan kesilerden girilir. Burun kıkırdaklarının üst kesimlerinde ve burun uç kısımlarında gerekli müdahaleler yapılır. Müdahale esnasında gerek duyulduğunda burnun farklı yerlerinden kıkırdak alınarak taşıma yapılır. Taşımalar burun yapısını arzu edilen şekle kavuşturma amacıyla ve gereksinimlere göre belirlenmektedir.

Burnun yapısına göre yapılan müdahalelerde, burun çatısının daraltılması amacıyla burun üst kısmında bulunan kemer törpülenerek kemikler tekrar bir araya getirilir. Bu sayede burnun gereksinimleri ve yapısı göz önünde bulundurularak burun çatısı daraltılmış olur.

Burnun orta bölmesinde bulunan ve nefes alma sorunlarına sebebiyet veren eğrilikler, septum deviasyonu ya da konka hipertrofisi (burun eti) de düzeltilerek yaşanan problemlere de kalıcı çözüm sağlanmış olur.

Tamponsuz Burun Estetiği Ameliyatı

Günümüz ileri teknolojisi sayesinde tamponların hastalarda yaratmış olduğu sıkıntılardan kurtulabilmekteyiz.

Uzun tamponların kullanıldığı eski süreçte hastalar operasyon ardından nefes almada güçlük çekmekte ve tamponların çıkartılması sırasında tamponların bölgeye yapışması hastalarda büyük acıya sebebiyet vermekteydi. Teknolojinin gelişmesiyle tamponların boyu mümkün olduğu kadar kısa tutulmuş ve hastaların yaşadığı sıkıntının en aza inmesi düşünülmüştür. Teknoloji ve mevcut bilgilerle hastanın yaşadığı sorunların çözümünde yol alınmış olsa da tam olarak çözüm bulunamamıştır.

Tamponsuz burun estetiği operasyonlarında, burun orta hattında silikonlu veya silikonsuz olarak hat boyunca yapılan dikişle burun içi birbirine yaklaştırılır. Birbirine yaklaşan bölüm tamponun oluşturduğu baskı görevini dikişler sayesinde yerine getirir. Bu sayede, hastalar tamponun yaşatacağı sorunlarla yüzleşmeye gerek duymadan operasyonu tamamlayabilmektedirler.

Burun Estetiği Ameliyatı Ardından Olabilecekler

Burun estetiği sonrasında tahmin edildiği gibi bir ağrı oluşmaz. Kemik ve kıkırdağı saran zar altından müdahale yapıldığından ve ameliyat esnasında da lokal anestezi kullanıldığından ağrı olması mümkün değildir. Ameliyat sonrası şişlik ve morluklar olacak olup, bunlar tamamen beklenen ve doğal durumlardır. Burun, göz kapakları ve yanaklarda şişlik olur. Göz kapaklarının hassasiyeti ve duyarlılığı göz önünde bulundurulduğunda bu bölgede de morlukların olması gayet doğal olup, bu morluklar yaklaşık 1 hafta içerisinde tamamen düzelecektir.

Burun estetiği ameliyatı olan gün hastaneden taburcu olmak mümkün olsa da isteğe göre bir gece dinlenildikten sonra da taburcu olunabilir. Taburcu olunduktan sonra birkaç gün içerisinde doktor kontrolü ve bilgisi dahilinde işe gidilebilir.

Ameliyat sonrası iyileşme için 1 hafta beklenecek ve sonrasında burun üstüne yerleştirilen atel alınarak ameliyat tamamlanacaktır. 1 hafta ardından geçmeyen şişliklerde korkulacak bir durum yoktur. Bu tür operasyonlarda insanlar tarafından fark edilebilecek şişlikler yaklaşık 15 gün sürebilmekte ve 1 ay içerisinde tamamen iyileşmektedir. 1 ay ardından burun tam olarak uygun duruma gelmese de yüze uygun ve uyumlu bir hal alacaktır. Burnun tam anlamıyla uyum sağlaması ve oturması bir yıl içerisinde olacaktır.

burun ameliyatı nasıl yapılır

Burun Estetiği Ameliyatı Ardından Oluşabilecek Komplikasyonlar:

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi burun estetiği ameliyatında da komplikasyonların minimuma inmesi ameliyatı gerçekleştirecek olan uzmanın deneyim ve tecrübeleriyle sağlanabilir. Uzmanın tecrübesi komplikasyon ihtimallerini en aza indirse de riskleri tamamen ortadan kaldırması imkansızdır ve her cerrahi müdahalenin taşıdığı farklı riskleri bu operasyonda temel olarak enfeksiyon (iltihap), burun kanamaları, anestezinin meydana getirdiği riskler, burun sırtında oluşabilecek ince damarlanmalar olarak görebiliriz.

Müdahalelerde ameliyat burun içinden yapıldığından, burun deliklerini küçültme işlemi uygulanmadığı sürece görünen bir iz kalma ihtimali yoktur. Burun estetiği ameliyatının açık yapıldığı durumlarda burnun alt bölümünde iz meydana gelebilir. Fakat estetik cerrahlar genelde kapalı burun ameliyatını tercih ettiklerinden ameliyat sonrasında burunda iz kalmaz.

İlk ameliyat sonrası çeşitli sebeplerle ikinci bir burun estetiği ameliyatı yapılacak olursa, ilk ameliyattan daha kolay bir işlem olur. Burun estetiği ameliyatını gerçekleştiren cerrah ne kadar iyi olsa da burun estetiği ameliyatı sonrası ikinci bir ameliyat riski bulunmaktadır. En iyi denilebilecek cerrahların gerçekleştirdiği ameliyatlarda bile riskler söz konusudur ve on hasta içinde bir kişide bu risklerle karşılaşılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ardından Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

 • Ameliyatta tampon kullanıldığı durumlarda, ameliyat sonrasında dokunulmamalıdır. Hastanın nefes alma konusunda problemi olsa da doktorların tamponun çıkarılması kararı beklenmelidir. Tamponlar deviayon olup olmamasına bağlı olarak 1-3 gün arasında çıkarılır.
 • Göz kapaklarına gelebilecek flasterler görmeyi engelleyecek olsalar da bunlara doktor çıkarmadığı sürece dokunulmamalıdır.
 • Ağızdan nefes alınması sebebiyle dudakların kurumamasını sağlamak amacıyla jel veya krem benzeri malzemelerle dudakları ıslak tutmak çok önemlidir.
 • Çiğnemede zorluk yaşanmayacak yiyecekler tüketmek ve sürekli sıvı almak gereklidir.
 • Doktorların verdiği ilaçlar dışında ilaç kullanmak çok tehlikelidir. Doktorun verdiği dışında ilaç kullanma gerekliliği hissedildiğinde doktorlara başvurulmalıdır. Özellikle aspirin ve aspirin içeren ilaçlardan kesinle uzak durulmalıdır.
 • Dinlenme esnasında veya uyurken başın dik konumda olması sağlanmalıdır.
 • Burundan kan gelmesinin sürekli olması halinde doktora başvurulmalıdır, ancak açık renkli olarak zaman zaman kan akışı olması normaldir.
 • Burunda ameliyat sonrası durması gereken alçı (atel) zamanından önce çıkarılmamalıdır. Doktorun atelin çıkarılması hakkında vereceği çıkarılma kararı kesinlikle beklenmelidir. Aksi takdirde burnun şekil alması için kullanılmış olan atelin çıkması burnun zarar görmesine sebebiyet verebilir.
 • Ameliyat sonrası bir süre dikkatli olunarak burun korunmalıdır. Burnu bir yere çarpmamaya özen gösterilmeli ve burunla oynanmamalıdır.
 • Dişler fırçalanırken burnun zorlanmaması gereklidir. Bu yüzden yumuşak diş fırçası kullanılmalı ve baskı uygulanmamalıdır.
 • Operasyon sonrası kan basıncını yükseltecek hareketlerden iki-üç hafta süreyle uzak durulmalıdır. Gerektiğinde doktora danışılmalıdır.
 • Operasyon sonrası yaklaşık iki ay süre güneş ışığına maruz kalınmamalıdır.
 • Atel çıkarıldığında burun 5-10º kalkık görünecektir. Bu durum iki ay içerisinde düzelecektir.
 • Ameliyat sonrası burun ve üst dudak bölgesinde uyuşukluk olması doğaldır ve zamanla düzelecektir.
 • Yaklaşık 3-4 ay süresince burunda tıkanma olması doğaldır, burun sümkürülmemeli ve aksırmamaya çalışılmalıdır.
 • Hapşırmak zorunda kalındığında da ağız kapalı tutulmalıdır. Ağız açık derin nefes alınarak da bu hissin geçmesi sağlanabilir.
 • Ameliyat sonrası görünümün tam olarak düzelmesi için 6 ay ile 1 yıl arasında bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde toplum içerisine rahatça girememe gibi sebeplerden dolayı depresyon yaşanabilmektedir. Burnun birkaç ay içerisinde iyileşmesiyle depresyon hali geçecektir.
 • Yaklaşık 2 ay süreyle gözlük kullanılmamalıdır.
 • Estetik cerrahların kontrol için hastalarını çağırdıkları sürelere kesinlikle uyulmalıdır.
Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara