Hemen Fiyat Al

 

Cilt Soyma Estetiği Nedir?

İnsan cildi çevresel faktörlerin ve güneşin zararlı etkilerinden dolayı erken yaşta kırışıklıklara cilt yüzeyinde bir takım bozulmalara yol açmaktadır. Bazı durumlarda erken yaşta kırışıklıkların oluşması ciddi tehlike oluşturmaktadır. Bunlardan biri keratoz adı altındaki kanser öncesi ciltteki bozulmalardır. Bu sorunların tedavisi için estetik yüz cerrahisinden yararlanılabilmektedir. Güneşin zararlı etkileri aknelerin ciltte bıraktığı izlerden kurtulmak için oldukça etkili bir yöntem olan cilt soyma estetiği yöntemi oldukça güvenilir bir çözümdür.

Cilt soyma estetiği neden yapılır?

Cilde uygulanan bir takım cilt soyma işlemindeki asıl amaç, cildin dış yüzeyindeki ölü deriyi soyarak ciltteki akne izlerini ve diğer yara izlerini, kırışıklıkları ve yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıkları yani yaşlılık çizgilerini olabildiği kadar azaltmaktır.

Bu tedaviden önce hastanın cilt tipi ırkı cildin nem oranına son derece dikkat edilmeli ve iyi teşhis edilmelidir. Örneğin koyu renk tenine sahip insanlarda cilt soyma işlemi daha özel yapılmaktadır. Cilt soyma işleminden sonra cildin renginde açılma gözlenebildiği için düzgün teşhis koymak çok önemlidir. Ayrıca ağız çevresinde oluşmuş kabarcık, uçuk gibi açık yara olarak tabir edilen oluşumlar var ise varsa dikkate alınması gerekir.

Bu karar verilmeden önce cildin öncelikle bir bakımdan geçmesi gerekmektedir. Cilt soyma işlemi sırasında cildin yüzeyindeki yaralı doku alınmaktadır ayrıca cilt soyma işlemi bir kırışıklık giderici işlem değildir ve kalıcılığı da söz konusu değildir sadece güneş lekelerini ve akne izlerini yok etmek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda cilt sarkmalarını da önlememektedir.

Cilt soyma işleminden önce karar verme aşamaları nelerdir?

İşlem yapılmadan önce cilt tipinin bu işlem için uygun olup olmadığı ve ya ruhen bu işlem için uygum sağlayıp sağlamayacağı doktor tarafından kontrol edilir onaylanılır. Kişi eğer hazır değilse bu işlem yapılmaz çünkü en değerli giysimiz olan cildimizin bu işlemi kaldırabilmesi çok önemlidir.

Cilt yapısı uygunluk gösteren hastalar daha sonra cilt soyma işlemine tabi tutulmasında bir sorun görülmeyenlerde cilt soyma işlemi güvenle gerçekleştirilebilir.

Cilt soyma işlemi için öncelikle uygulanacak teknik konusunda ve işlemin yapılacağı yer, işlem sonrası oluşabilecek komplikasyonlar engellenmek amacıyla değerlendirildikten sonra, uygulama rahatlıkla yapılabilir.

Cilt soyma estetiğinde yapılan işlemler

Cilt soyma estetiği yaptıracak olan kişinin kendi ihtiyaçları en birincil koşul olarak dikkate alınır. Ve daha sonra cilt soyma işlemi gerçekleştirilir. Ayrıca cilt soyma işleminde kimyasal soyma cilt yenileme, lazer cerrahisi, ve dermabrazyon gibi çeşitli işlemler uygulanabilmektedir.

 

Cildimiz Kimyasal soyma (Kimyasal peeling): 

İnsan cildi iki üç tabadan oluşan epidermis hücrelerinin yassı ve silindirik şekilde yan yana gelmesiyle oluşmuş bir yapıdır. Epidermis üst kısmı, dermiş ise alt kısmı oluşturmaktadır. Zamanla güneşin zararlı ışınları alt deride kalojen oluşumunda aksaklıklara ve yaşlılığın getirdikleriyle birlikte kalojen yapının uzayıp gevşeyebilen elyaf yapıların oluştuğu görülmektedir.Kimyasal soyma işleminin amacı cildin üst yüzeyinde bulunan ölü tabakalarının atılmasını sağlamak için uygulanır.

Böylelikle alt tabakada devam eden kan dolaşımına ve dokuların canlanmasına yardımcı olmuş oluruz. Bu uygulama kadınlar tarafından ve cilt uzmanları tarafından en fazla tercih edilen ve kullanılan sağlıklı bir yöntemdir. Uygulamanın yapıldıktan sonra hastanın cildinde eski derinin 5-7 gün içinde ciltte pul pul döküldüğü görülmektedir. Ortadaki canlı olan deri ise yaklaşık olarak 2-3 hafta içinde toparlanarak, eskisi gibi canlanır ve ışıl ışıl yeni bir görünüme kavuşur. Bu uygulamanın asıl amacı ve kullanılmasının sebebi şudur; ciltte olan sivilce izlerinin giderilmesi, güneş lekelerinin ortadan kaldırılması, yaşlılıktan dolayı meydana gelen kırışıklıkların yok edilmesi hastanın fiziki ve ruhi görünüşünden memnun kalması amaçlanır. Uygulama süresi ve şekli her cilt tipi için farklı olduğundan farklı cilt yapılarına, uygun olan sürelerde yapılmalıdır.

Bu yöntem ayrıca dermatolojik olarak yapılan cilt bakımı olarak kabul edilir. Yapılan uygulamanın başında doktor kimyasal maddelerden birini cilde enjekte eder. Bu kimyasal madde bilinen en hafif olan glikolik asittir. Uzun süre devam ettirilmesi düşünülen yumuşaklık hissinin oluşturulması için trikloroasetik asit kişinin cilt tipine göre değişen oranlarda kullanılabilir. Cilt yüzeyinde en derin soyma ise fenol yardımıyla ile yapılmaktadır. Ciltte soyma işlemine başlamadan önce yapılan işlemin daha iyi yayılmasını sağlamak ve hastanın cildini rahatlatmak için, yüzde bulunan yağın ortadan kaldırılmasını sağlayacak ve diğer işlemleri kolaylaştıracak bir solüsyon verilir. Yapılan bu kimyasal işlemlerden sonra üstteki kötü yaralanmış ve ya lekelenmiş deri ortadan kalkarak alttaki deri içerinde yayılma göstererek hastanın canlı derisini gün yüzüne çıkarmaktadır bu işlemin amacı hastayı daha fresh bir cilde kavuşturmak ve hastanın cildindeki kötü görüntülerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır.

Dermabrazyon: 

Bu yöntem ciltte oluşmuş derin yaralarda ve kırışıklıklarda cildi yumuşatan ve cildin o pürüzlü yapısını ortadan kaldırmaya yarayan cerrahi bir uygulamadır. Doktorun cilt üzerinde çalışabilmesi ve hastanın bundan rahatsızlık duymaması için lokal anestezi yapılabilir ya da cilt dondurulur. Daha sonra yüksek hızda dönen bir fırçayla cildin en üst kısmındaki pürüzlü ve ya kırışıklı deri alınır. Yapılan işlemin süresi ve etkinliği hastanın cildindeki yaranın derinliğine, boyutuna ve kırışıklıkların derecesine göre değişmektedir.

Ciltte pürüzlü görünümü azaltmaya yardımcı mekanik bir soyma işlemi olan dermabrazyon, genellikle ciltte sivilcelerden dolayı oluşan yar gibi izlerin giderilmesinde kullanılmaktadır. Cilt yüzeyindeki sorunlu tabaka soyulduktan sonra pürüzsüz, gergin yenilenmiş canlı bir cilt tabakası oluşur. Cildin soyulma işlemi aynı zamanda belirli bir hızda dönen zımpara taşıyla yapılır. Bunlar düşündüğünüz zımpara taşları değildir ve özel zımpara taşıdır. Hastalar işlemden hemen sonraki gün evlerine dönebilir. Ameliyattan sonra uygulama yapılan bölge çevresel koşullardan zarar görmesin diye pansuman yapılarak kapatılır.

Bir gün sonra açılan pansumandan sonra yara yerinde ince bir tabaka oluşumu görülmektedir. Ciltteki yeni hücreler hızla artmaya ve tazelenmeye başlarken,eski tabaka ise kenarlardan kendiliğinden kalkar. İşlemden sonra cildin kendini tazelenmesi 7-10 gün kadar sürer. Koyulan tabaka cildin yüzeyinden tam olarak çıkınca, cildin yüzeyi pembemsi ya da kırmızı renkli olur. Bu renklenmenin kaybolması yaklaşık olarak birkaç hafta kadar sürdüğü için sabırlı olunmalıdır. Ancak bu süreden sonra cilt normal rengine döner.

Lazer cerrahisi:

Bu yöntem cildin zamanla güneşe fazla miktarda maruz kalmasından oluşan kötü kırışıklıklarında, göz çevresinde oluşan mimik kırışıklıklarında ve aknelerden oluşan izlerde kullanılmaktadır. Yüksek enerjideki, ışınlaştırılmış olan karbondioksit ışık dalgaları, minimal travmayla ve hiçbir şekilde kanama olmadan ciltteki üst tabakayı anında buharlaştırır.

Yumuşak peeling:

Bu uygulama kesinlikle cilt soyma işlemi değildir. Peeling uygulaması cildin üzerindeki düzensiz renk dağılışını düzenlemeye ve cildin yenilenmesi için yapılan bir işlemdir. 1,5 saat sürebilir.yapılan uygulama sırasında cildin üzerindeki ölü tabaka peeling yapılarak arındırılmaya çalışılır ve gerekli bakım yapılır bu işlemin yapılması için meyve asitleri yani vitaminler ve antioksidanlar kullanılmaktadır bir hafta süren uygulamadır. Yine hastaların sağlık durumu günlük yaşamlarını etkilemez ve birkaç gün içinde kendi yaşamlarına geri dönebilirler.

Bitkisel peeling:

Bu uygulama ise bitkisel kaynaklı cilt soyma işlemi olarak tanımlanır ve tamamaıyla bitkisel peeling uygulamasıdır. Uzmanlar tarafından geliştirilen ve günümüzde sık kullanılmaya başlanmış cilt soyma işlemidir. Cilt soyma işlemi bu yöntemde ise tamamen bitkisel ve doğal ürünlerle yapılmaktadır. Hastalara belirli periyotlar dahilinde yani aylık kürler halinde uygulanmaktadır. Kullanılan bitkisel karışımın içinde bitkisel olduğu için; karbonhidratlar, proteinler, sıkılaştırıcılar, vitaminler, mineral tuz ve enzimler bulunmaktadır. Bu karışımın için kullanılan bazı bitkisel ürünler ise şöyledir; meyan kökü, ormanda ve sulak yerde yetişen at kuyruğu, hercai, ciğer otu, sinir otu, ökse otu, ada çayı, buğday tohumu gibi bitkilerdir.

 

Bitkisel peeling uygulamasının faydaları

Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak cildin daha genç görünmesini sağlar. Ciltte oluşan kir ve makyaj birikiminin yol açtığı aknelerin temizlenmesini sağlar. Cildin üst bölümündeki ölü deriden arındırılmasını sağlayarak yenileyici bir etki yaratır. Ciltte kollajen üretiminin yeniden artmasına ve cildin canlanmasına etkili olur.

Bitkisel peeling yapılmadan önce ilk olarak cildin temizlenmesi yapılır. Cildin üzerine sıcak havlularla pansuman yapıldıktan sonra cildin yenilenmesine yardımcı olması için masaj yapılır ve gazlı bezle kapatılır. Bu bekleme süresinde cildin yüzeyinde batma hissi olmasın diye özel solüsyon ile silinerek edilerek, kişinin rahatlamasına yardımcı olunur.

Bekleme süresi bittiğinde, ciltteki peeling ölü deriyle birlikte yavaşça soyulmaya başlar. Tüm bunlardan sonra cilde özel bir karışımdan yapılmış kremle,soyulan derinin altındaki yeni deriyi güneş ışınlarından koruyan bir krem sürülür. Kişide kısmi olarak soyulan cilt bölgelerine ise 4-5 gün geçince maske uygulanarak, mekanik soyma işlemi yapılır ve soyma işlemi tamamen bitmiş olur. Bu yöntem cerrahi ve mekanik işlemler gerektirmediğinden ve tamamıyla doğal bitkisel olduğundan insanlar tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Cilt bakımı sonrasında uygulanacak işlemler

  • Kimyasal peeling ve dermabrazyon işelmleri sonrasında cildinizdeki alt deri zarar görmesin diye bandajla kapatılabilir.
  • Ciltte şişme ve kabuklanma olması çok normaldir ancak bakım sonrasında 7-10 gün kadar cildin nemli tutulması ve cildin nem dengesini koruyabilmesi için uygun kremler uygulanır.
  • Ciltte iyileşme olduktan sonra kalan kızarıklıklar hala devam ediyorsa maksimum 4 haftaya kadar geçmiş olurlar.
  • Uygun bir diyetle birlikte cildin antioksidan dengesi sağlanmalı , ve kesinlikle stres ve aşırı sıcaktan kaçınılması gerekir.
  • Yapılan işlemlerden 1-2 hafta sonra, kırışıklıklar tamamıyla gider ve alt tabakadan pembemsi yeni cilt oluşmaya başlar.
  • Ameliyattan sonra yapılan işlemin başarılı olması için cilde bakım uygulanması, iyileşmenin takip edilmesi için önemlidir.
Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara