Hemen Fiyat Al

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak yapısı her insanda dolgun olmak zorunda değildir bazı insanlarınki ince bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda yaşılıkla birlikte dudaklarda bulundan dokuların incelmesi ve çevresindeki dokuların kırışması yüzünden, diriliğini ve dolgunluğunu kaybetmiş olabilir.

Dudak estetiği uygulamasında amaç kesinlikle yapay bir görüntü değil, dudaklarda doğallığın korunmasıyla birlikte kalınlaştırılması, konturlarının daha belirgin ve sağlıklı hale getirilmesi, kırışıklıkların azaltılması ve dudağın dolgunlaştırılmasıdır.

Dudak estetiği uygulaması farklı şekillerle yapılabilir. İki çeşit olup cerrahi ve cerrahi olmayan işlemlerdir. Bunlar kişilerin isteklerine, tercihlerine ve dudakların mevcut haline göre uygulanır. Dudak estetiğinin yapılması aynı zamanda insanın yüzündeki estetik görünümün daha güzel ve genç olmasını da sağlar.

Dudak Estetiğinde Kullanılan Yöntemler

Cerrahi Olmayan Yöntemler

Bu yöntemler dolgu maddeleri bazen silikon bazen ise doğal yollarla üretilmi dolgu maddeleri kullanılarak uygulanır.  Dudak estetiğinde kullanılan dolgu maddelerinin içeriğinde hyalüronik asit bulunur. Cerrahi bir işlem olmadığı için hastanın dolgusu kendi yağ dokusundan alınarak hyalüronik asit dolgusuyla birlikte yapılır. Oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Cerrahi Yöntemler

Bu yöntemde ise dudak kalınlaştırma işlemi için vücudun dudak yapısına uygun bir bölgesinden alınmış doku parçası dudak içinden insizyonla yerleştirilmektedir. Cerrahi yöntemlerle yapılan bu dudak kalınlaştırma estetiği dolgu maddeleriyle yapılan işlemle kıyaslanıcak olursak daha kalıcı ve doğal görünüme sahip olur. Böylelikle hastalar sürekli dudak dolgusu yaptırmak zorunda kalmaz. Fakat bu işlem için lokal anestezi yapılır. Cerrahi yöntemlerde her zaman dolgu yapılmaz bazı durumlarda dudak küçültme işlemi de yapılmaktadır ancak dudak küçültme işlemi sırasında dudak eti sarkmasın diye ağız içinden küçük bir kesiyle eliptik çapta parça çıkarılarak başarılı bir şekilde dudak küçülme işlemi yapılmaktadır.

Dudak Estetiğinde Kullanılan Dolgu Maddeleri

Dudaklarda dolgu için doğal hastanın kendi dokusunun yanı sıra kullanılan yapay maddelerde çeşitli kimyasallar da kullanılmaktadır. Bu işlemler genellikle anestezi sırasında kullanılan maddeler olup kesi yapılmadan enjeksiyon şeklinde uygulanır. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte kullanılan maddelerin çoğu günümüzde dezavantajları olduğundan, kullanımı tasvip edilmez ve hastalarımız her hangi bir sorunla karşılaşmasınlar diye kullanılmamaktadır. Bu yüzden doğal olarak zaten kendi vücudumuzda bulunan hyalüronik asit kullanılır bu madde metabolizmanın kendisinde de bulunan bir madde olduğu için bir zararı olmaz ve yapılan işlem güvenli ve son derece sağlıklıdır.

Hyalünorik asit kimyasal yapısından dolayı dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır aynı zamanda hyalünorik asit kontürlerin belirginleştirilmesinde ve dudağın daha dolgun bir görünüme sahip olmasını sağladığı için tercih edilir. Bu işlem için hyalünorik asit dudak hatları boyunca, üst dudakta burun altında kalan filtrum denilen oluksu çukurun yan kenarlarına enjeksiyon şeklinde uygulanır. Ayrıca sadece dudak için değil dudakların çevresinde oluşan kırışıklık ve çizgilerin giderilmesi için dolgu işlemi yapılabilir. Bu durumda enjeksiyon ciltin hemen alt yüzeyine ve çizgilerin altına enjekte edilmektedir. Bu dolgu uygulamalarının olumlu sonuçlarını hemen görebilmemiz ile birlikte 6 ay kadar devam eder. Bu sürelerde dolgu işleminin yeniden tekrar edilmesi gerekir. Dudaklara dolgu maddesi enjekte edilirken orijinal ve güvenilir dolgu maddesi olması gerektiğinden hyalünorik asit en iyi dolgu maddesidir. Bu uygulamayı yapan doktor kesinlikle bu konuda yeterli tecrübeye ve uzmanlığa sahip olmalıdır.Yapılan işlem cerrahi olmasa bile ciddiyetle steril bir ortam altında yapılmalıdır.

Hastanın kendi vücudundan alınan yağ enjeksiyonuyla yapılan dolgu uygulamasında genellikle yağ dokusu, doku kokteyli ya da fasya dokusu tercih edilmektedir. Bunların içinde en fazla tercih edilen ve doğal olanı yağ dokusu enjeksiyonudur. Yağ dokusu kişiye göre değişip vücuttan karın bölgesinden ya da bacakların iç kısımlarından alınmaktadır. Hastanın kendi dokusu kullanıldığından, enjeksiyon sonrası yabancı doku reddi uyumsuzluğu olmadığı gibi, yağ dokusunun alındığı bölgede herhangi bir iz kalmamaktadır. Dudak içinde özellikle kas dokusunun bulunduğu noktaya uygulanan enjeksiyonla dudaklarda istenel dolgunluğu sağlanmış olur. Bu şekilde dudaklarda ve çevresinde oluşan ince çizgilerin ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Ancak bu işlemin en önemli dezavantajı, enjekte edilen yağ dokusunun vücut tarafından absorbe edilmesi ve yok edilmesidir. Bu yüzden 2-3 seans dolgu uygulaması yapmak gerekebilir. Bununla elde edilen sonuç kesinlikle kalıcı dolgunluk sağlamaktadır.

 

Dudak Estetiğinde Yapılan İşlemler

Yüzün güzel ve dikkat çekici gözükebilmesi için dudakların durumu oldukça önemlidir, belirgin surat hatlarına sahip insanların dolgun ve kırmızı renkli dudaklar kadınların daha çekici görünmesini sağlar ve kadının kesinlikle daha güzel ve doğal gösterir. Dudak görünümünün pek çok etkisi olduğu gibi herkes dolgun dudaklarla doğmaz bunun içindir ki ince dudak kenarları kırışıklı dudaklar ve ya zamanla sarkmış dudaklar kadında hoş durmaz ve pek çok kadındaki şikayette budur. Kadınlar dudaklarının renginden şeklinden oldukça rahatsızdır. Bazı kadınlar bu durumda cerrahi işlemleri bazıları ise cerrahi olmayan işlemlerle bu durumu düzeltmeye çalışmaktadır. Oldukça güzel ve çekici yeni görünüme sahip olan kadınlar bu işlemden son derece memnun kalmaktadır.

Dudak Dolgunlaştırma İşlemi

Bu işlem sırasında hiçbir şekilde anestezi kullanımına gerek yoktur vücudun kendi hyalünorik asit ile birlikte yağ enjekte işlemidir. Kesinlikle kesik yarık gibi sorunlarla karşılaşmazsınız ancak bu işlemin kalıcı olması için bi kaç kez tekrarlamanızda fayda vardır. Çünkü hyalünorik asit yapısı itibariyle doğaldır ve cilt tarafından geri emilimi söz konusudur bu yüzden bu işleme dikkat edilmeli birkaç kez tekrar edilmelidir.

Dudak Kaldırma İşlemi

Üst dudağından şikayetçi olan bayanların sıklıkla tercih ettiği bir yöntem olan dudak kaldırma işlemi üst dudağı ince olan bayanların üst dudak kenarı yukarı doğru kaldırılır ve dışarıdan görünen kırmızı kısmı artmaktadır.

Yapılan işlemler arasında birinde üst dudak kenarının kontürünün üzerinden martı kanadı biçiminde bir cilt çıkarılıp dikilir. Ve burnun alt tarafından boğa boynuzu gibi bir cilt çıkarılarak dikilir. Bu yöntem üst dudak kısmı kalın olanlarda tercih edilmektedir. İşlem sonrasında kalan izler belli olmaz. Yapılan bir diğer yöntem ise dudakların iç kısımlarında V şeklinde kesitler yapılarak, Y şeklinde dikilir ve dudak kırmızı alanı dışa doğru kayarak daha dolgun şekilde görünmeleri sağlanır. Başka bir yöntemde dudak asma yöntemidir. Bu yöntemde burun deliği içinden yapılan bir işlemdir ve burun deliğinin hemen dibinden yapılan küçük bir kesiyle, dikişler dudak kenarlarından geriye doğru döndürülerek bağlanır. Bu sayede dudak kırmızı alanı daha belirginleşir.

Dudaklarda Sarkmayı Giderme İşlemi

Dudak kenarı sarkmaları genellikle yaşlılıkla birlikte kenardaki dokuların sarkması ile oluşmaktadır. Dudak köşeleri aşağıya sarkar ve sürekli somurtuyormuşsunuz gibi bir görüntü ortaya çıkar. Ve kişiyi olduğundan daha yaşlı göstermektedir bu sorunun ortadan kaldırılması için küçük bir cerrahi işlem uygulanmaktadır. Dolgu işlemlerinin cerrahi işlemlerden farkı geçici çözüm olmalıdır evet başarılı sonuç alınmaktadır ancak birkaç seans devam edilmelidir böylece çok başarılı sonuç elde edilmiş olunmaktadır.

Kişilerde Gülme Deformitesinin Düzeltilmesi

İnsanlar gülerken bazı kaslarının aşırı gerilmesinden dolayı burun kesimi çok aşağıya inmekte ve hiç estetik olmayan bir görüntü ortaya çıkmaktadır bu görüntü insanı ciddi derecede rahatsız etmektedir. Bunun dışında gülme deformasyonu olarak üst dudağın gülme esnasında görünmemesi ve ya dişlerin çok fazla görülmesi insanı rahatsız edebilmektedir. Kadınların en güzel mücevherleri gülümsemeleri olduğundan bu konularda yardım almak için yardım almaları gerekebilir. Bu durumu düzeltebilmek için bir takım cerrahi işlemlerden geçirilmelidir bu cerrahi girişimler burun kenarındaki kasın kısaltılması dudağa dolgu yapılması ve ya burun deliklerinin kısaltılması tarzında cerrahi işlemlerdir. Ancak bazı durumlarda estetik burun ameliyatıyla birlikte de tedavi yapılabilmektedir. Kişinin gülme sırasında dişinin çok fazla görülmesi durumunda çene dezenformasyonu olduğu görülür bunun için ortodontik ve ya maksillofasyal cerrahi işlemler yapılabilir günümüz teknolojiyse gülümsemenizi geri kazanabilir kendinizla barışabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara