Hemen Fiyat Al

Günümüzde erkeklerin en büyük sorunlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkan erkekte meme büyümesi tıp dünyasında jinekomasti olarak tanımlanmaktadır. Erkeklerde görülen bu durum farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Genel olarak ergenlik çağındaki erkek çocuklarında çok fazla şekilde görülmektedir. Görülen bu vakalar genel olarak %80-90 oranında doğal olarak düzelmekte ve memeler erkek için normal sayılan boyutlara gelmektedir. Bu nedenle özellikle ergenlik çağında görülen meme büyümesi sorunu için estetik operasyon yaptırmak için birkaç sene beklemeniz yerinde olacaktır. Eğer ki büyüme durmuyorsa ve birkaç sene sonra da aynı şekilde görüntüsünü koruyorsa estetik operasyona geçilebilir. Bu da teknolojinin gelişmesi ve tıp dünyasının kendisini sürekli olarak yenilemesi doğrultusunda ortaya çıkarılan yeni tekniklerin başarılı bir şekilde uygulanması anlamına gelecektir. Bu açıdan düşünüldüğünde estetik tedavinin olumsuz bir yanı bulunmamaktadır.

erkeklerde meme büyümesi tedavisi

Erkeklerde meme büyümesi neden olur?

Meme büyümesi oluşumunun nedenleri arasında farklı farklı birçok etken bulunmaktadır. Özellikle kullanılan bazı ilaçlar hormon dengesizliğine yol açabilir. Bu durum sonrasında da erkeklerde görülen meme büyümesi sorunuyla karşılaşma şansı bulunmaktadır. Bunun yanında ergenlik dönemindeki geçiş ve yaşlanma da aynı şekilde hormonal dengesizliklere yol açacaktır. Bu da meme büyümesi sorunuyla karşılaşma şansını arttıran diğer etkenler olarak karşımıza çıkar. Meme büyümesi sadece bu nedenlerle ortaya çıkan bir durum değildir. Bazı hastalıklar nedeniyle de meme büyümesi görülmektedir. Özellikle testis hastalıkları, akciğer, hepatit, çok fazla alkol ve uyuşturucu kullanımı sonucunda ortaya çıkan siroz gibi hastalıklar nedeniyle de meme büyümesi oluşabilir. Bunun yanında günümüzde çok popüler olan vücut geliştirme anlamında kullanılan steroidler de meme büyümesine neden olabilir. 

Erkekte meme büyümesi kaç türlü olur? 

Erkeklerde görülen meme büyümesi sorunu yapısal özelliklere göre farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Temel olarak üç farklı şekilde karşımıza çıkan bu durum meme onarımı tedavisi sonrasında ortadan kaldırılabilir. Üç farklı şekilde karşımıza çıkar dediğimiz bu sorunun türlerine geçecek olursak; grandüler tipte meme büyümesi dediğimiz hastalıkta meme büyümesinden gerçek meme dokusu sorumlu olmaktadır. Ve bu tipte karşımıza çıkan meme büyümesi sorunu sadece cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Bir diğer tip olarak karşımıza çıkan yağlı tipte meme büyümesinde ise büyümeye yağ dokusu sebep olmaktadır. Bu da vaser liposelection tekniğiyle yağların eritilmesi ve alınması sayesinde ortadan kaldırılabilir. Klasik tipte meme büyümesi ise hem meme dokusunda, hem yağ dokusundan büyüme olma durumudur. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında cerrahi yöntemin yanı sıra vaser liposelection tekniği de kullanılarak tedaviye geçilmektedir. Bu üç farklı tipten hangisinin sizin sorununuz olduğu ise patolojik incelemeler sonrasında anlaşılmaktadır. Ameliyat öncesinde yapılan testler ve çalışmalar memenin hangi sebeplerle büyüme eğilimine gittiğini anlamakta uzman doktorlara yardımcı olmaktadır. 

Erkekte meme büyümesi estetiği nasıl yapılır? 

Erkeklerdeki meme büyümesi sorununun neden ortaya çıktığı tespit edildikten sonra bu sorunun ortadan kaldırılması için uzman doktorunuz belirli bir plan yapacaktır. Tedavinin nasıl olacağına karar vermek için belirli testlerden ve değerlendirmelerden geçmeniz gerekir. Bu testler sayesinde tedavinin nasıl uygulanacağı kararlaştırılmış olmaktadır. Deri fazlalığının miktarı, meme ucundaki sarkmanın boyutu, sert grandüler dokunun miktarı, yağ hücrelerinin yoğunluğu, meme ucunun büyüklüğü, yaş, sağlık durumu ve hastanın beklentileri göz önüne alınarak tedaviye geçilir. Bu etkenler göz önüne alınarak karar verilen operasyon sayesinde erkekte meme büyümesi sorunu ortadan kaldırılacaktır. Tabii ki yazının başında da dediğimiz gibi özellikle ergenlik çağında olabilen meme büyümesi sorunu kendiliğinden ortadan kalkabilmektedir. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda birkaç sene beklemek yapacağınız en doğru iş olacaktır. Bunun yanında erkekte meme büyümesi sadece cerrahi yolla ve vaser liposelection tekniğiyle ortadan kaldırılabilir. Bunun dışında size sunulacak olan hormon tedavilerine başvurmak yararınıza olmayabilir.

Erkekte meme büyümesi estetiğinde uygulanan ameliyat teknikleri nelerdir?

Günümüzde erkeklerin de en büyük sorunları arasında bulunan meme büyümesi, gerekli testler sonrasında verilecek karar doğrultusunda tedavi edilmektedir. Meme büyümesinin nedenini bulduktan sonra yağ dokusunun mu yoksa meme hücrelerinin mi sebep olduğunu anlamak demek, operasyonun nasıl yürütüleceğini bilmek demektir. Bu nedenle operasyon öncesinde yapılacak olan testler ve tetkikler son derece önem arz etmektedir. 

Klasik liposuction

Meme büyümesi liposuction tedavisi sayesinde ortadan kaldırılabilir. Fakat bu yöntemle ortadan kaldırılacak olan büyümenin yağ dokusundan kaynaklanması gerekmektedir. Liposuction tedavisiyle birlikte memede bulunan fazlalık yağ dokuları kanüller yardımıyla eritilecek ve vakum sistemiyle ortadan kaldırılacaktır. Ortadan kalkan bu yağ dokusunun tekrar ortaya çıkma gibi bir durumu yoktur. Bu nedenle yağ dokusundan kaynaklanan meme büyümesi sorunu için çözüm yolu liposuction tekniğidir. 

Lazer liposuction

Klasik liposcution tekniğinden farklı olarak bu teknikte operasyon sonrasında morluk ve şişlik oluşma şansı daha azdır. Bu nedenle klasik liposuction tekniği yerine lazer tedavisi olmak daha da yerindedir. Bunun yanında yağ hücrelerinin neden olduğu sorunlarda uygulanan bu teknik sayesinde daha fazla yağ hücresinin alınması sağlanmaktadır. Bu da kişinin ilerleyen günlerde bir daha böyle bir sorunla karşılaşmasını engelleyen en önemli olguların başında gelmektedir. 

Endoskopik teknik 

Erkekte meme büyümesi sorunu yağ dokularından değil de memenin kendi dokusundan kaynaklanıyorsa endoskopik teknikle giderilmesi gerekecektir. Fakat meme büyümesi sorunu sadece yağ dokularından ya da sadece meme dokusundan kaynaklanmayıp, her iki dokunun da fazlaca şekilde olması ya da büyümesi gibi bir nedenle ortaya çıkıyorsa, endoskopik teknik ve liposuction tekniğinin bir arada kullanılması gerekecektir. Bu da günümüzde gelişen teknoloji ve tıp dünyasının sürekli olarak kendini geliştirmesiyle imkanlı hale gelmiştir. Kapalı ameliyat diyebileceğimiz bu teknik sayesinde memeye küçük kesiklerle girilip fazla dokunun alınması sağlanmaktadır. Bu da hastanın daha rahat bir şekilde tedavi olmasını sağlamaktadır. Fakat bu yöntemle birlikte nadir de olsa deri fazlalığının da çıkarılması gerekir. 

Açık ameliyat

Erkeklerde görülen meme büyümesi büyük oranda ilerlediği takdirde ve tedavi yöntemi zorlaştığı takdirde açık ameliyat yapılmaktadır. Açık ameliyat yapılmasının nedeni meme hücrelerinin çok fazla oranda büyümesi sonrasında oluşan fazlalık derinin alınması denilebilir. Derinin çıkarılıp çıkarılmayacağına alanında uzman doktor karar verir. Alınacak derinin alanı çok fazla genişse açık ameliyat sonrasında meme bölgesinde iz kalma şansı da yüksektir.

Erkekte meme büyümesi ameliyatına hazırlık aşaması

Her cerrahi operasyon öncesinde olduğu gibi meme büyümesi ameliyatı için de kan sulandırıcı ilaçların bir süre önceden kullanılmaması gerekmektedir. Hastaların devamlı şekilde kullandığı ilaçlar ve rahatsızlıklar ameliyat sürecinde değerlendirmeye alınacaktır. Bunun yanında operasyondan sekiz saat önce gıda alımını bırakmak ve operasyondan en az iki hafta önce sigara içiyorsanız sigara içmeyi kesmeniz gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatından kullanılan anestezi yöntemi

Meme büyümesinin oranına göre ve sebebine göre değişmektedir. Genel olarak sınırlı bir büyüme varsa lokal anestezi tercih edilmektedir. Fakat büyüme çok fazlaysa ve yayılmaya başladıysa operasyon genel anestezi alında da yapılabilir. Hangi anestezi türünün kullanılacağına ise alanında uzman doktorunuzun yapacağı testler sonrasında vereceği karar doğrultusunda belirlenecektir.

Ameliyat sonrası ve iyileşme süreci

Meme büyümesi sorunuyla ilgili bilgi almak istiyorsanız operasyon sonrası iyileşme sürecinden de haberdar olmanız gerekmektedir. Genel anlamda operasyondan hemen sonra taburcu edilme şansınız bulunmaktadır. Fakat isteğinize bağlı olarak bir gece hastanede kalabilirsiniz. Operasyon sonrasından cerrahi kesilere bandaj takılmaktadır. Çok fazla oranda belirli olmasa da meme bölgesinde ufak bir iz kalma durumu görülebilir. Verilecek olan korsenin en az bir hafta giyilmesi gerekmektedir. Ağrı gibi durumlarla karşılaşıldığında doktorunuzun verdiği ağrı kesiciler kullanılabilir. Operasyonun yapıldığı bölgede yanma ve uyuşukluk olması son derece doğaldır. Hastalar ameliyat sonrasındaki iki üç gün içinde normal hayatlarına geri dönebilir, iş hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilir. Genel olarak bütün cerrahi operasyonların sonrasında belirli oranlarda morluk ve şişlik görülebilir. Bu da normaldir ve birkaç hafta içinde ortadan kaybolacaktır.

Erkekte meme büyümesi estetiği ameliyatının riskleri nelerdir?

Cerrahi olarak yapılan her operasyonda olduğu gibi bazı kişilerin vücut fonksiyonlarına göre komplikasyonlar yaşama şansı bulunmaktadır. Operasyon sonrasında oluşabilecek kanamalar dren kullanımı sayesinde en alt seviyeye indirilir. Uyuşukluk ve karıncalanma da operasyon sonrasında oluşabilecek durumlardan bir tanesidir. Fakat bu durum geçici bir şekilde olacaktır. Operasyon yerinin renk değiştirmesi ve iz oluşması da risklerden bazılarıdır. Ameliyat sonrasında yaşanabilecek olan kan toplaması ve sulanma gibi sorunlar için de hastalara belirli bir süre için bandaj takılmaktadır. Uzman doktorunuzun tavsiyelerine uyduğunuz ve uyarılarını dikkate aldığınız takdirde tecrübeli bir hekim elinden operasyon sonrası risk yaşama şansınız oldukça düşüktür.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara