Hemen Fiyat Al

FUT Tekniği nedir?

FUT ( follicular unit transfer) Tekniği hekimler tarafından saç ekiminde kullanılan bir yöntemdir.

FUT tekniğinde saç köklerinin alınması işlemi, ense bölgesi ve kulakların üstündeki verici bölgeden bistüri yardımıyla doğrusal bir şerit halinde saç köklerini içeren doku şeridinin alınması, daha sonra, alınan bu dokudan özel mikroskop altında saç köklerini içeren foliküllerin çıkarılması şekline yapılır. Şerit alınan kısım dikilerek kapatılır. Bu dikiş iki hafta sonra alınır. Dikiş izi saç çok kısa kestirilmediği sürece belli olmaz.

Bu teknik, FUE (Follicular Unit Extraction) yöntemi daha çok tercih edildiğinden son yıllarda pek uygulanmamaktadır.

fue tekniği nedir

FUT Tekniğinin avantajları

Saç ekimi için zamanı kısıtlı olan hastalarda iyi sonuç verir.

FUT tekniği, daha çok saç kökü ihtiyacı olduğunda FUE tekniği ile beraber aynı gün içinde kombine edilerek kullanılabilir. Böylece aynı günde daha fazla saç kökü nakli yapılabilir.

Stereoskopik mikroskop altında yapıldığından FUT yönteminde saç folikülü hiçbir zarar verilmeden çıkarılır. Toplanan greftler diğer doku parçalarından arındırılmış olduğundan alıcı kısımda saçın ekilmesi için açılacak kanalların daha küçük olmasına imkân verir. Kanalların küçük oluşu kan dolaşımını bozmayacağı için ekilen saç köklerinden çıkan saçlar daha hızlı büyür.

FUT Tekniğinin dezavantajları

Doğrusal bir kesi yapıldığından mutlaka dikiş atılması gerekir. Kısa saç kesimlerinde bu dikiş izi ince bir çizgi şeklinde görülebilir. Kesi işlemi yapıldığından dikiş atılmaması durumunda enfeksiyon riski vardır.

FUT Tekniğinin özellikleri

Bu teknik Dr. Bernstein tarafından 1995 yılında tanıtılmış bir tekniktir. Bu teknik ile saç ekiminde öncelikle verici bölgeden bir şerit halinde, içerisinde saç köklerini barındıran doku parçası alınır. Daha sonra hemen bu doku parçasının özel mikroskop altında saç köklerini içeren küçük ünitelere ayrıştırılması işlemine geçilir. İçerisinde saç köklerini barındıran küçük ünitelere folikül adı verilir. Ayrılan saç folikülleri özel olarak hazırlanmış bir solisyon içerisine alınır. Diğer yandan ekimi yapılacak olan bölgede saç fölliküllerinin yerleştirileceği kanallar açılır. Doku alınan kısım dikilerek kapatılır.

Özellikle FUE saç ekimi tekniğinin yaygınlaşması sonrasında FUT tekniği neredeyse terkedilmiş duruma gelmiştir. FUT saç ekimi yönteminde saç kökleri, kesi işlemi yapılarak alındığından operasyonu yapan hekim için zahmetli bir yöntem olarak bilinir. Ayrıca saç köklerinin alındığı bölgede dikiş izi kalması nedeniyle de tercih edilmemektedir.

FUT Tekniği operasyonu öncesi dikkat edilecek noktalar 

Gerek FUT Tekniği gerekse diğer tekniklerde operasyon öncesi dikkat edilecek noktalar benzerdir. Bunlar:
Eğer alkol kullanılıyorsa bir hafta öncesinden bırakılır.
Operasyonun bir hafta öncesinden itibaren aspirin ve benzeri kan sulandırıcılar alınmamış olmalıdır.
Saçlar yıkanmış, losyon, jöle, saç kremi gibi kimyasal ürünler sürülmemiş olmalıdır.
Operasyon günü rahat giysiler tercih edilmelidir. Kahvaltı yapılmalı ancak, kafeinli içeceklerin alınmamış olması gerekir 

FUT Tekniği operasyonu sonrası dikkat edilecek noktalar

Gerek FUT Tekniği gerekse diğer tekniklerde operasyon sonrası dikkat edilecek noktalar da benzerdir.

Operasyon sonrası birinci günde operasyon bölgesine pansuman yapılır. Doktor gerekli görürse operasyon sonunda yapılan bandaj çıkartabilir. Üçüncü gün saçlar yıkanır. Yıkama işleminde cilde hassas davranmalı, tırnaklar ile kaşıma ve kazıma işlemi yapılmamalıdır.

FUT Tekniği uygulanan kişilerin iyileşme süreci 

FUT Tekniği ile saç eliminde verici alanda cerrahi bir işlem, şerit şeklinde bir kesi işlemi yapıldığından dolayı bu bölgenin enfeksiyona karşı iyi korunması gerekir. Saç ekiminin bir gün sonrasında bu bölgenin ve ekim yapılan alanın pansuman edilmesi gerekir.

Yaklaşık 10 gün, en geç 15 gün içerisinde kabuklanma biter. Saç köklerinin alındığı verici alada yapılan dikişler bu süre sonunda alınır.

saç ekiminde fue

FUT Tekniği Fiyatları 

Saç ekimi fiyatları, kullanılan tekniğe, ekim yapılacak alanın genişliğine, saç yapısına bağlı olarak değişir. Genel olarak saç ekimi operasyonu fiyatları oldukça yüksektir. Fiyatlar, tedavi merkezleri arasında da değişkenlik göstermektedir..

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara