Hemen Fiyat Al

Göz kapağı alt ve üzerinde meydana gelen torbalar halindeki yağlar, gevşeyen ve buruşuk görünümlü olan deriler, kişinin cildinin, yaşlanmaya başladığına işarettir. Kişiler bu görünümden kurtulup daha genç ve diri bir bakış kazanmak için göz kapağı estetiği olurlar. Bu yöntem en etkili yol olarak kabul edilir ve çok yaygın kullanılır. Bu yöntemin yanında yüz estetiği, kaşların kaldırılması, kırışıklar için yağ enjeksiyonu, elmacık kemiklerine silikon yerleştirme, rinoplasti, lazer tedavisi gibi uygulamaların da gerçekleştirilmesi gençleştirme işleminin daha kolay yapılabilmesini sağlar. 

Göz Kapağı Estetiği Hangi Yaş Gruplarındaki Hastalara Uygundur?

Genellikle bu tür operasyonların 35-70 yaş aralığına uygulanmasının nedeni belli bir yaştan sonra cildin elastikiyetini kaybetmeye başlamasıdır. Fakat bazı istisnalar ile karşılaşılaşılabilir. Bazen doğuştan göz kapağı düşük olması veya gözün renkli bölümünün yarısına kadar kapalı olması durumunda çocukluk döneminde bu ameliyat yapılabilir. Ameliyat sırasında göz kapağında var olan deri fazlalığı ve göz kapağını kaldıran kaslardaki fazlalıklar alınarak işlem tamamlanır. Göz kapağındaki düşüklük fazla olan kişilerde ise göz kapağını kaşı kaldıran kasa asarak başarılı bir sonuç elde edilir. Genetik etkiler sonucunda genç yaşta göz kapağında sorun oluşursa, bu kişilere de bu uygulama yapılabilir.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Genellikle 35-40 yaşlarından sonra üst göz kapağında sarkma, göz altında torbalanma ve kırışıklıklar oluşmakta, kişiye yorgun ve üzgün bir hava vermektedir. Yaşla birlikte kas bölgesinde ve alında da bir düşme gözlemlenmektedir. Basit kırışıklıklar kollajen ve benzeri dolgu maddeleriyle düzeltilebilmektedir. Ancak doku sarkması olduğunda ve derin kırışıklıklarda operasyon şarttır. Amaç kişinin daha genç görünmesinin sağlanmasıdır. Bu yaşlanma belirtilerinin yok edilmesi için uygulanan cerrahi işlemler göz kapağı estetiği olarak tanımlanır. Bu uygulamalar risk taşımayan, sonuçları oldukça etkileyici ve rahatça uygulanabilen bir gençleştirme operasyonu olarak kabul edilir. Bu yüzden göz kapağı estetiği uygulanan hastalar bunu gizlemek için uğraşmaz. Bu sorunlarından kurulmuş olan kişiler, uzun yıllar daha genç bir görünüme sahip olarak, hem psikolojik açıdan rahat olur, hem de daha genç bir görünüme sahip olur. 

göz kapağı

Alt Ve Üst Göz Kapaklarında Olan Bozulmalar Nasıl başlar? 

Yaşlanma belirtileri ilk olarak alt ve üst göz kapaklarında ortaya çıkar. Üst göz kapağının gevşeyip sarkmaya başlaması ile göz kapağının gözün üzerine düşmesi engellenemez. Zamanla göz çevresi de bu durumdan etkilenmeye başlar. Alt göz kapağında torbalanma meydana gelir ve bozulmalar bu şekilde devam eder. 

Göz Kapağı Bozulmalarında Kişilik Yapısını Etkisi Nedir?

Göz kapağı estetiği uygulanmış bir kişinin sıkça ağlaması sonucunda estetiğin bozulduğu görülmektedir. Kişinin her türlü ruh hali yüzüne yansır. Bu ruh halini mimikleri ile karşı tarafa iletirler. Bu yüzden erken yaşta yüzde yıpranmalar oluşmaya başlar. 

Göz Kapağı Estetiğini Bozan Sebepler Nelerdir?

Estetik sonrasında, kişinin vücuduna zarar veren tüm alışkanlıkları, davranışları, genetik faktörler estetiğin bozulmasında bir etken olabilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir. 

Doğuştan Göz Kapağında Düşüklük Olması Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Göz kapağının düşüklüğünün az olduğu takdirde okul öncesinde tedavi yapılır. Zaman kaybedilip, müdahalenin gecikmesi durumunda, kişinin görme sağlığında bozulma meydana gelebilir ve ilerlemesi durumunda körlükle karşı karşıya kalınabilir. Göz kapağı düşüklüğünün fazla olması durumunda, göz kapağını tutan kasın fazlalığı ve buradaki fazla deri alınır.

Göz Kapağı Estetiği İle Aynı Zamanda Uygulanan Estetik İşlemler Nelerdir?

Göz kapağı estetiği ile hastayı gençleştirmek ve bakışların canlılığı için, burun estetiği, elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi, kaz ayaklarının giderilmesi, kaş kaldırma, şakak ve alın germe gibi işlemlerin tümünün aynı zamanda yapılması mümkündür. 

Göz Kapağı Estetiği Planlaması Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği ameliyatı için gerçekleştirilen ilk muayenede hastanın göz ile ilgili bilgileri doktor tarafından detaylı olarak incelenerek hastaya gerekli bilgilendirmeler yapılır. Bu muayenede hastanın alt ve üst göz kapaklarında toplanmış olan yağ, sarkmış cilt, kas dokusunda meydana gelmiş olan bozulma, göz çevresindeki şişliklerin sebebi ve meydana gelmiş morarmalar gibi faktörler belirlenir. Bunlarla birlikte cerrahi müdahaleyi etkileyebilecek olan diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi hastalıkların olup olmadığı da belirlemelere dahil edilmelidir. Bu belirlemeler neticesinde doktor gerekli planlamaları yaparak, hastaya anlatır. Bu muayenede hastanın daha önce geçirmiş olduğu cerrahi müdahaleleri, sigara gibi alışkanlıklarını, kullandığı vitamin ve bitkisel ürünleri doktora söylemesi ve bu sebeplerle önlem alınması gerekiyorsa önlem alıcı uygulamaların belirlenmesini sağlaması gerekir.

Bunların yanında göz kapağı estetiğinde hastaların göz tansiyonu olup olmadığı da önemlidir. Hastada göz tansiyonu bulunuyor ise ameliyat öncesi kesinlikle doktora söylenmesi gerekir. Göz doktoru bu durumu göz önünde bulundurarak planlarını düzenlemelidir.

Göz Kapağı Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Ameliyattan en az iki hafta öncesine kadar kullanılan ilaçların bırakılması, kullanılması gerekiyorsa da bu konunun doktora bildirilmesi gerekmektedir. Hastaların bu süre boyunca özellikle aspirin, vitamin ve bitkisel ürünlerden uzak durması gerekmektedir.
  • Kan dolaşımını doğrudan etkileyen, anestezide sorun yaratabilecek ve iyileşmeyi geciktirecek olan sigara ve benzeri tütün ürünlerinin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Ameliyat öncesinde kullanımın bırakılması ve ameliyat sonrası da bir süre uzak durulması ameliyatta ve sonrasında hastanın sağlığı açısından önemlidir.
  • Ameliyat öncesinde vitaminlerden uzak durulması gerekse de doktor kontrolünde C vitamini kullanılabilir. C vitamininin her gün 3 defa 1000 mg dozda kullanımı yaraların iyileşmesini olumlu etkiler, fakat özellikle E vitamininden uzak durulması gerektiğinden kullanılacak vitamin konusunda tereddüt yaşanmaması için doktora başvurulması gerekir.
  • Ameliyat öncesinde mutlaka göz muayenesi, EKG ve akciğer röntgeni incelenmelidir. Bunların ihmal edilmesi ameliyatın yapılması gereken zamanın yanlış belirlenebilmesine yol açar.
  • Hamileliğin söz konusu olduğu durumlarda ameliyatın ertelenmesi seçenekler arasındaysa ameliyat ertelenmelidir. Bu kararın belirlenmesi için doktora başvurulmalıdır.
  • Ameliyat öncesinde zararlı alışkanlıklar terk edilmelidir. Kesinlikle alkol kullanılmamalıdır.
  • Ameliyat gününün öncesinde gece yemek yenilmemelidir. Kullanılması gereken ilaç varsa doktora danışılmalı veya erken bir saatte çok az suyla içilmelidir.
  • Ameliyat öncesinde makyaj malzemeleri, jöle ve sprey gibi malzemelerin kullanılmaması gerekir.

göz kapağı ameliyatı

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Lokal anestezi veya genel anestezi kullanılarak yapılan bu ameliyat doktorun uzmanlığı ve hastanın göz bölgesinin durumuna bağlı olarak yaklaşık 2 saat sürmektedir. Duruma göre 1-3 saat aralığında tamamlanan ameliyat boyunca hastalar tarafından herhangi bir acı hissedilmemektedir. Ameliyat için üst göz kapağı ve alt göz kapağından kesiler açılarak bölgeye müdahale açılan bu kesilerden gerçekleştirilmektedir. Kesiler kullanılarak alt ve üst göz kapaklarında toplanmış olan yağ, sarkmış cilt ve kas dokusunda meydana gelmiş olan bozulma gibi sorunlar giderilerek, fazlalık olan yağ ve derinin alınmasıyla gevşeklik ve sarkma engellenir. Ameliyat sonunda kesi yerleri belirgin olmayacak şekilde dikilerek operasyon sonlandırılır.

Göz Kapağı Ameliyatında İyileşme Süresi Nasıldır? 

Ameliyatın ardından 4-5 gün sonra doktor kontrolünde çıkartılacak olan ve hastanın gözlerini tam olarak kapatmayan sargılar olacaktır. Operasyon sonrası cerrahi müdahalelerin çoğunda olduğu gibi ağrı hafif bir şekilde olacaktır. Bu ağrılar ağrı kesicilerle engellenebilir olacağından korkulmasına gerek yoktur. İlk 24 saat içinde gözlerin kesinlikle ovuşturulmaması gerekir, bu konuya çok dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrasında bir kaç gün bölgeye soğuk uygulama yapılabilir.

Morlukların ve şişliklerin daha çabuk iyileşebilmesi için bir süre yatarken başın 30-40 derece bir açıda olması sağlanmalıdır. Göz ve çevresinde oluşan bu şişlik ve morarmalar yaklaşık 1 hafta içerisinde belirgin bir şekilde iyileşme gösterir. İyileşme tamamlanana kadar gözü yoracak aktivitelerden uzak durulması gerekmektedir. Özellikle ameliyat sonrası ilk iki gün dikkat gerektirecek küçük yazıları okuma gibi göz kaslarını zorlayıcı faaliyetlerden uzak durulmalıdır. Gözün fazla yorulması gözde kanama olmasına, şişlik ve morlukların artmasına sebebiyet verebilir. 5. Günden itibaren araç kullanılabilir fakat hemen sonrasında göz pomatlarının sürülmesi ihmal edilmemelidir. Banyo yapmak için en az 4-5 gün beklenmesi gerekse de bu süre içerisinde, ameliyatın üzerinden iki gün geçmesiyle gözlere su gelmemesine dikkat edilecek şekilde baş arkaya yatırılarak saçlar yıkanabilir.

İyileşme döneminde gözlerin hassasiyeti unutulmamalıdır. Bu hassasiyet sebebiyle bir süre güneş ışıklarından ve gözü yoracak şekilde fazla olacak şekilde ışık yayılan yerlerden uzak durulmalıdır. Bu ışıklardan kaçınılamadığı durumlarda ışık şiddetinin azaltılması amacıyla güneş gözlüğü kullanılabilir. Ameliyattan bir hafta sonra lens kullanılabilir. 2 hafta geçmesinin ardından göz kapakları iyileşerek sıkılaşma ve gençleşme belirgin bir şekilde görünecektir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara