Hemen Fiyat Al

İnce ve çarpık bacak estetiği nedir? 

İnce ve çarpık bacaklar, kadınların en çok mücadele ettikleri konuların başında geliyor. Ancak bu konu, anatomik bir problem olduğundan kilolar ile, ya da bazı bölgelerin yağlanması ile oluşan sorunları ortadan kaldıran liposuction gibi metotlar ile çözülen estetik modellerinden farklıdır. Bu noktada bacak estetiği seçeneği öne çıkıyor. Bacakların ince ve çarpık olması kadınlarda ciddi psikolojik problemler yaratabilir, bunu örtmek adına uzun kıyafetler giyilmektedir. Böyle durumlar yaşamamak adına bacak estetiği, önerilen bir operasyondur.

Bacak estetiği ile çelimsiz, çarpık bir formda olan bacaklar aranan forma kavuşturulabilmektedir, Türkiye’de dünyada birçok estetik merkezinde, uzmanlarca kabul görmüş modern teknikler uygulanarak aradığınız tarzda bir bacak yapısına kavuşmanız sağlanmaktadır.

Bacak estetiği operasyonlarında liposuction yöntemi uygulanarak, bacaklarda dolgunluğun yüksek olduğu bölgelerden yağ alınabilmektedir. Bunun dışında deformitenin ileri düzeyde görüldüğü bölgelerde, silikon protez metodu ile daha farklı ve etkin sonuçlara yönelik estetik çalışmaları da uygulanmaktadır.

bacak şekillendirme

İnce ve çarpık bacakların nedeni

İnce ve çarpık bacakların birçok sebebi mevcut. Bu sebepler, ağırlıklı olarak uygun olmayan sporların yapılması, özellikle kemik gelişiminde etken vitaminlerin tam olarak alınamaması, düzensiz beslenme ve genetik etkenlerdir. Tüm bu etkenler bir araya geldi mi, ince ve çarpık bacak sorunu gözlenebiliyor. Bunun dışında, estetik kaygı gütmeyen ancak bacak ve baldır kaslarının etkilendiği hastalıklar geçiren insanlar da bu anlamda ameliyatlara girmektedirler. Bacak eğriliği olarak da bilinen raşitizm gibi hastalıklar için, estetik ameliyatları uygulanmaktadır.

İnce ve çarpık bacak estetiği için uygun hastaların izleyeceği yollar

Bacak inceliği ya da çarpıklığı şikayeti bulunan kişiler, ilk olarak bu alanda deneyimli bir plastik cerraha görünmelilerdir. Unutulmamalıdır ki estetik alanında birçok farklı tedavi yöntemi bulunuyor, ancak her insanın gerek fizyolojik gerek de bünye yapısı farklı olduğundan uygulanacak olan tedavi yönteminde nihai anlamda doktor karar verebilir. Bacak estetiği konusunda çarpık bacak, parantez bacak, dalgalı bacak gibi deformasyonlar en yoğun şikayetin olduğu noktalardır. Bunlarla ilgili olarak doktorlar vücut yapınızı analiz ederek sizin için uygun estetik tedavi yöntemine karar verebilir. Doktor tarafından ilk olarak bacaklarda görülen rahatsızlığın temel sebebine inilir. Eğer çocuk felci ya da diz kapakları kısmında yağlanma söz konusuysa ona göre bir yol izlenir. Bacak bölgesinde lokal olarak implant uygulaması yapılacaksa, ona uygun bir implant protez çıkartılır. Yağ transferi yapılacaksa da hastanın bunun için ne derece uygun olduğu tetkik edilir. Kullanılan ilaçlar, sigara gibi bağımlılıklar bu konuda önem arz eden noktalardandır. Hastaların bu konuda talepleri doktorlar tarafından dinlenir ve nihai yöntem için uygulamaya geçilebilir, ancak burada en önemli nokta doktorun analizi ve kararıdır. 

Bacak estetiğinde neler yapılır?

  • İmplant kullanılarak hastanın estetik görüntüsünü bozan çarpık ve ince bacakların düzeltilmesi
  • Yağ transferi yöntemiyle çarpık ve ince bacakların istenen forma kavuşturulması
  • Liposculpture ve yağ transferi yapılarak denge durumunun sağlanmaya çalışılması
  • Kalın bacakların liposuction ile inceltilmesi
  • Ayak bileğinin ve diz bölgesinin kalınlaştırılması ya da isteğe ve duruma inceltilmesi

Bacak estetiği sırasında yapılan işlemler 

İmplant kullanılarak çarpık ve ince bacakların düzeltilmesi:

Bu işlem silikon doku yumuşaklığında protezler kullanılarak yapılır. Bunun ebatları hastanın durumuna ihtiyacına göre belirlenir. Hastalara operasyondan lokal anestezi ya da sedasyon uygulanır. Protezler diz arkasında olan doğal kıvrımdan aşağıya doğru kasların üzerine yerleştirilir. Yapılan operasyon hastaya göre yaklaşık olarak 1-1,5 saat kadar sürer. Hastalar operasyon sonrasında günlük hayatlarından sonra aynı günde taburcu edilebilir ve yaklaşık olarak bir hafta içinde işlerine geri dönebilirler. Ancak dikkat edilmesi gereken bir durum söz konusudur operasyondan sonra 15 gün süreyle kompresyon çorabı giyilmesi gerekir. Bacak kaslarının gevşek tutulması ve silikonlara alışabilmesi için, kadınların on gün süreyle topuklu ayakkabı ya da terlik giymesi tavsiye edilir. Erkeklerde buna uygun olarak ayakkabılarını topuklu şekillerde ve terliklerini ayarlayabilir. Operasyon sonrasında 6-8 hafta kadar hastaların aktif aşırı egzersizler yapmaması gerekir. Koşu gibi direk bacak kaslarının çalıştığı etkinliklerin en az 3 ay sonra başlaması hastanın hızlı bir adaptasyon süreci geçirmesi açısından son derece önemlidir. 

Yağ transferi yapılarak çarpık ve ince bacakların düzeltilmesi:

Çarpık ve ince görünümlü bacakların düzeltilmesinde yağ transferi metodu sıklıkla tercih edilebiliyor. Bu yöntem, yağ transferini isteyen hastalar için diğerlerine nazaran daha uygundur. Hastaya yağ transferi gerçekleştirilirken karın, bel ve diz içinde olan kısımlardan transfer yapılır. Bacak bölgesinde özellikle sorunların öne çıktığı noktalarda düşük hacimde yağ transferleri ile çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Birçok hasta, operasyonuna göre de değişebilecek şekilde genel ya da lokal anestezi ile gün içinde taburcu olabiliyor. Yağ transferi işlemi sonrasında vücudun yağları kabul etmesi ve dokuların iyice yerleşmesi adına kompresyon çorabının giyilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bunun dışında bacak kaslarının gevşek olması da adaptasyon sürecini hızlandıran faktörlerdendir. Kadınlar için iki hafta süre ile topuklu ayakkabı kullanımı, erkekler içinse terlik kullanımı önerilir. 

Liposculpture ve yağ transferi yapılarak denge prosedürünün sağlanması:  

Denge prosedürü, bacak estetiği konusunda önemli bir operasyondur. Bacağın, yağ oranı yüksek bir kısmından diğer bir kısmına aktarım yapılarak daha dengeli ve estetik bir görüntünün ortaya çıkması sağlanmaktadır. Bu sayede son derece hoş, aranan tarzda bir bacak yapısı ortaya çıkarılabilir, çarpıklık gibi sorunlar kaldırılabilir. Belirli bir süre sonra, yağların bir kısmının yapısal olarak etkinliğini yitirmesi ile eskiye dönüş sinyali hissedilse de bu beklenen bir durumdur ve ikinci seansla, bacaklarda kalıcı bir düzelme görülecektir. 

bacak ameliyatı

Kalın bacakların inceltilmesi:  

Kalın bacak problemi, gastrokinemos kasının etkinliğinin yüksek olduğu kişilerde görülür. Estetik cerrahi operasyonlar ile bu kas inceltilerek kaslı görünüm ortadan rahat bir şekilde kaldırılabilmektedir. 

Ayak bileğinin ve diz bölgesinin kalınlaştırılması ya da inceltilmesi:

Ayak bileği ya da diz bölgesindeki incelik, kalınlık durumları basit operasyonlar ile giderilebilmektedir. Kalınlaştırma işlemlerinde yağ enjeksiyonu yapılırken, ayak bileği ve diz bölgesinde inceltme işlemi için liposuction metodu uygulanmaktadır. 

İnce ve çarpık bacak estetiğinde iyileşme süreci

İnce ve çarpık bacak estetiğinde, iyileşme süreci hızlı gelişmektedir. Ortalama olarak 2-3 saat arasında süren estetik operasyonların sonucunda en az 3 gün, yastığın yüksek olduğu bir yatakta dinlenilmesi önerilir. Bacaklardaki bandajlar da bu sürede kullanılmalıdır. Bandajların çıkması ile birlikte eski temel aktivitelerinize dönebilirsiniz, ancak spor ve ağır işler gibi konularda ortalama 6 hafta kadar beklemeniz önemli olacaktır. 

Bacaklarda kullanılan implantlar kaç yıl işlev görür?

Bacaklarda kullanılan silikon protezler için herhangi bir kullanım süresi bulunmamaktadır. Bununla birlikte bu implantlar için tek olası nokta, boy uzaması ya da enfeksiyon kapılması gibi dış faktörlerdir. Ancak böyle durumlarda estetik cerrahları takiptedir ve sizi bilgilendirmektedir.

Çarpık ve ince bacak estetiğinde liposuction ve yağ transferi neden tercih edilir?

Liposuction ve yağ transferi yalnızca çarpık bacak estetiği için değil, diğer tüm estetik operasyonları için tercih edilen bir seçenektir. Bunun birçok olumlu tarafı var. İlk olarak kesiler birkaç mm’den oluştuğu için onları gizlemek için herhangi bir çaba göstermenize gerek yoktur. Bunun dışında liposuction ve yağ transferi esnasında kendi yağlarınız kullanıldığı için vücudun buna adaptasyonu hızlıdır.

Yağ transferiyle yapılan bacak estetiğinde yağların erimemesi için ne yapılmalıdır?

Yağ transferiyle yapılan bacak estetiğinde yağ dokularının erimemesi, erime süresinin uzatılması için yağ hücrelerinin ilk olarak rafine edilmesi, yoğunlaştırma işlemine tabi tutulması gerekir. Bu noktada insanların vücut yapısı da önem taşımaktadır, örnek vermek gerekirse gergin bir deri yapısına sahip olanlar ve yağın hızlı eriyeceği düşünülen hastalarda diz içinden yapılan liposucton uygulaması yağ transferinden daha faydalı olabilmekte ve etkin sonuçlar yaratabilmektedir.

Ayak bileğinin üzeri nasıl inceltilir?

Ayak bileğinin kalın olması kadınlar için büyük bir estetik sorun teşkil eder. Ayak bileğinin görünümü bacak görünümünün genel perspektifi açısından oldukça önemlidir. Kadınlarda genellikle ayak bileğinin hemen yanında bir çıkıntı olabiliyor ve bu durum birçok kişiye rahatsızlık vermektedir. Eğer yağ dokusu ile ilgili bir durumsa liposuction ile çözülebilmektedir ancak kas dokusu bunu yaratan bir problemse, hiçbir işlem yapılmaması önerilir. 

Bacak estetiğinde diz estetiğinin önemi 

Estetik açıdan kusursuz bir bacak için, diz estetiğinin önemi çok büyüktür. Bu bakımdan fizyolojik anlamda bir bütün olan bu bölgeler, eğer estetik olarak birbirlerini tamamlamıyorsa hoşlanılmayan bir görüntü oluşabilir. Bunu sağlamak adına da, gerek lokal gerek de genel estetik operasyonları ile daha iyi bir çizgi sağlanabilmektedir.

İnce ve çarpık bacak estetiği maliyetleri

Çarpık ve ince bacak estetikleri için bir maliyetten direkt olarak söz etmek zordur, bunun sebebi doktorun uzmanlık seviyesi, bacak ve diz konusunda, ayak konusunda talep ettiğiniz estetik formatının yaratacağı emek gücü ve bu operasyonlara hangi düzeyden kaç plastik cerrahın, personelin katılacağı maliyeti oluşturan ana etkenlerdendir. Bu konuda daha net bilgiler için doktorunuz ile görüşebilir, talep ettiğiniz estetik formunu açabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara