Hemen Fiyat Al

Güzelliğine ve bakımına önem veren her kadın için saç sağlığı ve güzelliği çok önemlidir. En ufak dökülmeler bile kadınlarda ciddi oranda strese yol açarken günümüzde artık kadınlarda da erkek tipi saç dökülmeleri yaşanabiliyor.

Erkek tipi saç dökülmesi genel olarak kafanın tepe kısmından başlayarak arkaya doğru devam eder. Bu dökülme erkeklerde tepe bölgesinin saç hizasından başlayarak yaşanır. Genetik, hormonel ve farklı birçok sebepten ötürü meydana gelen erkek tipi saç dökülmesi günümüzde artık kadınlarda da yaşanmaktadır.

Erkeklerde dökülme saç başlangıç çizgisinden başlarken kadınlarda ise tepe bölgesinin tam ortasından başlar.

kadinlarda_erkek_tipi_sac_dokulmesi_tedavisi

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi neden olur?

Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinin ana nedeni androjen hormonunun normalden fazla salgılanmasıdır. Kadınlarda çeşitli sebeplerle ortaya çıkan bazı hormonsal dengesizliklerin tedavisi söz konusudur, ancak bu gibi durumlar DNA yapısından kaynaklanıyorsa genetik bir yatkınlık var demektir. Bu da kalıcı bir etkiye sebep olabilmektedir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi konusunu anlamak için öncelikle erkek tipi saç dökülmesinin nedenlerini bilmek gerekir.

Erkek tipi saç dökülmesinin temelde iki sebebi vardır:

Androjen hormonlarının normalden fazla salgılanması

Bu durum erkek tipi saç dökülmesinin ana sebeplerinden biridir. Erkek tipi saç dökülmesi androjen hormonlarından testosteron ve ve DHT saç köklerini zayıflatır ve dökülmelerine neden olur. Androjen hormonları hem kadınlarda hem de erkeklerde salgılanmakla birlikte kadınlar erkeklere nazaran testosteron hormonunu daha az salgılar. Kadınlarda yeterli ve dengeli miktarda testosteron hormonu salgılanması bir sorun oluşturmadığı gibi bu hormon fazla salgılandığı takdirde saç kökleri bu durumdan etkilenir ve tepe notasından dökülmeye başlar.

Saç köklerinin androjen hormonuna dayanıksız olması

Saç kökleri belli oranda androjen hormonu için hazırlıklı ve dayanıklıdır. Ancak genetik özellikleri sebebiyle bu hormonlara karşı dayanıksız olan saç kökleri küçülür ve tüy biçimindeki uzamayan küçük kıllara dönüşür. Hormonel etkilerin yanı sıra bazı saç köklerinin bu hormonlara dayanıksız olması da erkek tipi saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Kadınlarda saç dökülme sıklığı nedir?

Günümüzde kadınların üçte biri hayatlarının bir döneminde saç dökülmesine maruz kalabiliyor. Bunun yanında menopoz öncesi dönemde olan kadınlarda saç dökülmesi üçte iki oranda daha sık görülebiliyor. Saç dökülmesi genellikle kadınlarda erkeklere oranla daha büyük bir etkiye sahiptir. Çünkü birçok kadın için saç dökülmesi sosyal alanlarda daha az kabul edilebilir bir durumdur. Erkek tipi saç dökülmesi bir kadının hayatını ve ruh sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin özellikleri nelerdir?

Erkeklerde saç dökülmesi genellikle alın bölgesinin iki kenarından başlar ve saç çizgisi geriye doğru çekilir. Ardından ön saç çizgisinden itibaren parçalı olarak incelmeye başlar. Sonuç olarak kafatasının her yanına yayılan bir seyrelme görülür. Kadınlarda dökülme tepe bölgesinin tam ortasından başlar. Bir kadının saç çizgisi nadiren yok olur ya da tamamen kel olurlar.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi tepeden başlar. Tepeden enseye doğru devam eden saç dökülmesi kalıcı bir dökülmedir. Genellikle kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi ergenlik döneminde başlar, saç kalitesi düşer, saçlar zayıflar ve incelir. Bu sürecin sonunda kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi meydana gelir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi belirtileri nelerdir?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin erken dönem teşhisi hormon tedavisiyle ortaya çıkabilecek olsa da en temel belirti saç dökülmesidir. Sçaların giderek seyrekleşmesi, saç dökülen bölgenin belli olmaya başlaması ve tepe noktasından başlayan seyrelmeler erkek tipi saç dökülmesinin habercisidir.

Yine kadınlar için hazırlanmış olan Norwood ölçeği de erkek tipi saç dökülmesinin erken teşhisi için yardımcı olabilmektedir.

kadinlarda_erkek_tipi_sac_dokulmesi_tedavisi

Erkek tipi saç dökülmesinden şüphelenen kadınlar için önemli bilgiler

  • Öncelikle saç dökülmesinin çeşidini anlayabilmek için mutlaka hormon testi yaptırmalısınız.
  • Saç dökülmesinin geçici mi kalıcı mı olduğunu öğrenmeniz gerekir.
  • Saç dökülmelerine etki eden faktörlerin erkek tipi saç dökülmesini hızlandırdığını unutmamanız gerekir.
  • Erken dönemde teşhis edilen dökülmeler için ilaç ve şampuan gibi tedavi yöntemlerini mutlaka uygulayın. Bunlar dökülmeleri yavaşlatmakla birlikte kelliği de geciktirir.
  • Kalıcı bir saç dökülme çeşidi olan erkek tipi saç dökülmesinin günümüzde uygulanan en kesin yönteminin saç ekimi olduğunu bilin. Ancak saç ekimi yaptırmanız için de saçlarınız ciddi oranda dökülmüş olması gerekir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi tedavisi

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi ergenlik döneminden başlayarak kendini göstermektedir. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinin kesin bir tedavi yolu bulunmamaktadır. Ancak bazı serum, ilaç ve şampuanlarla süreç geciktirilebilmektedir.

Erkek tipi saç dökülmeleri kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 5-10 sene gibi bir sürecin ardından orta düzey kellikle sonuçlanmaktadır. Bu noktadan sonra en iyi kalıcı çözüm saç ekimidir.

Saç ekimi

Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinin kesin ve kalıcı çözümü saç ekimidir. Saç ekimi genetik, hormonel ya da kaza sonucu dökülen saçların tekrar sağlıklı bir şekilde çıkmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Günümüzde oldukça popüler olan saç ekimi tedavisi saçlarını kaybetmiş birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Saç ekimi genel olarak vücudun belli bölgelerinden alınan saç köklerinin toplanması ve kellik görülen bölgelere ekim yapılmasıdır. Saç ekimi tedavisi hastane ortamında, saç ekimi doktoru e hemşirelerden oluşan bir ekip tarafından 4-8 saat süren operasyonlarla gerçekleştirilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

  1. Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun çıkmadı. Saç çıkarıcı keratin seti kullanmaya başladım tavsiye üzerine saçlarım da dökülme durdu açılmalarda da etkisi olmaya başladı. Bu kadar zaman dökülme ve açılmayı boşa takmışım kafama saç çıkarıcı titanyum seti çözümmüş.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara