Hemen Fiyat Al

Kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlerden dolayı saç dökülmesi meydana gelir. Sebebi her ne olursa olsun saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için can sıkıcı bir süreç söz konusudur. Özellikle normalden fazla olan dökülmelerde, bir süre sonra açılmalar başlayacaktır. Bu durum estetik açıdan kişiyi kendi adına sıkıntıya düşürür. Ancak hem teknolojinin gelişmesi hem de kozmetik alanında meydana gelen yenilikler sayesinde, bu soruna farklı çözümler geliştirilmiştir.  Bu çözümlerinin çeşidi ve niteliği saç dökülme şekline, kalıcı ya da geçici olmasına vs. bağlıdır.  Örneğin erkek tipi dökülme için en çok başvurulan yöntem saç ekimidir. Saç köklerine yapılan nakil sayesinde birçok erkek doğal saçlara sahip olur.  Bazen bunun yerine saç protezi de tercih edilebilmektedir. Fakat saç protozlerinin geçici ve doğal olmayan çözümler olduğu unutulmamalıdır.

kadınlarda saç dökülmesi engellenebilir mi

Normal Olmayan Saç Dökülmeleri

Saç dökülmesinin sorun teşkil etmesi için, gün içerisinde 50-100 arası dökülmeden daha fazla bir dökülme yaşanması gerekir. Bunun dışında saç kendini yenilediği için bu miktarda kopma yaşanması normal olarak kabul edilebilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Kadınlarda erkeklere göre genetik açıdan daha fazla saç vardır. Bu durum tamamen DNA kodlamasıyla alakalıdır. Yani kadınların çok telli olması şeklinde kodlama yapılmıştır. Diğer taraftan kadınlarda saç dökülmeleri de azımsanamayacak kadar sık görülür. Bu durumun çeşitli sebepleri vardır; ancak en sık yaşanan dökülme nedenleri şu şekildedir:

 • Hamilelik sonrası dönem
 • Kanser tedavisinde kimyasal maddelerin saç köklerine zarar vermesi,
 • Yanlış tarak seçimi
 • Yanlış kozmetik uygulaması
 • Tiroit bezi sorunları
 • Beslenme bozukluğu protein eksikliği
 • Kalıtsal özellikler şeklinde sıralanabilir.

Kadınlarda saç dökülme nedenleri içerisinde hemen hepsi geçici dökülme olarak düşünülebilir. En zor dökülme gibi görülen kemoterapi sonrası yaşanan dökülme sorunu da geçicidir ve saçlar geç de olsa yenilenir ve baştan çıkar. Yalnızca genetik olarak yaşanan bölgesel dökülme ya da kellik gibi sorunlarda kesin bir şey söylenemez. Bu gibi durumlarda kesin tedavi için saç ekimine başvurulabilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Basit bir mantıkla ifade etmek gerekirse, kadınlarda saç dökülmesi nedenleri ortadan kalktığında ve saçlar günlük kullanımda özenilerek bakım yapıldığında daha güçlü saçlar elde etmek mümkün olacaktır.   Buna bağlı olarak dökülmeyi önlemek için şu tür önlemler alınabilir:

 • Beslenme düzenine dikkate etmek gerekir.  Özellikle protein eksikliği durumunda saç kökleri zayıflar ve kolayca dökülür. Balık, beyaz et, baklagiller düzenli tüketilmelidir.
 • Tarak seçiminde saç yapısına dikkat etmek gerekir. Kıvırcık-ince telli saçlar için geniş uçları olan büyük taraklar tavsiye edilir. Aksi halde avuçlar dolusu saçlar dökülebilir ve bölgesel kellik oluşur.
 • Kozmetik seçiminde seçici olmak gerekir. Şampuanlar saç yapısına uygun olmalı, deriyi güçlendirmelidir.
 • Saç köklerini besleyen bitkisel yağ bakımı yapılmalıdır.
 • Tiroit gibi bir hastalıktan şüphe duyuluyorsa, en kısa sürede tedavi başlanmalıdır.
Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara