Hemen Fiyat Al

Kaşlar; yüzde ifadeyi etkileyen en önemli bölgelerden biridir. Estetik görünümüne ve bakımına önem veren herkes kaşlarının bakımına da özen göstermelidir. Özellikle kadınlar başta olmak üzere herkes gür, hacimli ve güzel görünen kaşlara sahip olmak ister. Ancak bazılarının kaşları doğuştan seyrek olabilir ya da kaşlar zamanla bazı sebeplerden ötürü dökülebilir. Kaş dökülmesini durdurmak ya da dökülen kaşları tekrar canladırmak elbette mümkündür. Bu yüzden önce dökülmeye etki eden faktörler belirlenmeli ve herhangi bir hastalıktan dolayı dökülme yaşanıyorsa mutlaka hastalık tedavi edilmelidir. Dökülmeye neden olan hastalık tedavi edilmediği sürece kaşlar dökülmeye devam edecektir. Bu yüzden öncelikle bir uzmana başvurulup hastalığın teşhis edilmesi gerekmektedir.

Kaş dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Kaş dökülmesi günümüzde birçok insanı etkileyen bir cilt problemidir.Kaş dökülmesi problemi, doğuştan ince ve seyrek kaşlara sahip olmayı değil, kaşlarda sonradan gelişen azalmayı ve kaybı ifade eder. Bu dökülme, nedenine bağlı olarak kalıcı veya geçici olabilmektedir. Pek çok insanı psikolojik olarak etkileyen kaş dökülmeleri kadın erkek herkeste görülüyor. İşte kadın erkek birçok insanı etkileyen kaş dökülmelerinin nedenleri:

Kaş aldırma işlemi

Dökülen kaşların en büyük nedenlerinden biri de bakımlı olmak adına yapılan kaş aldırma işlemidir. Kaşlara şekil vermek için yapılan bu uygulama kaşlarda kalıcı olarak eksikliğe neden olabilir. Bu yüzden sadece çok gerekli durumlarda kaşlarınızı aldırmalısınız. Bilinçsiz bir şekilde sık sık aldırılan kaşlar bir süre sonra kaş dökülmesi problemine yol açabilir. Günümüzde pek çok  insan bu yüzden kaşlarında kalıcı dökülmesi problemine maruz kalmıştır.

Kaş makyajı

Kaşları şekillendirmek adına yapılan makyajlarda kaşlarda dökülme problemine yol açmaktadır. Kaşlara uygulanan kalem ve farlar kaşlara büyük oranda zarar vermektedir. Kaşlarınız için kalem kullanmak istiyorsanız kaşlarınıza fazla baskı uygulamamanız gerekir. Çünkü bu şekilde, fazla baskı ile uygulanan kaş kalemi de dökülmelere neden olabilir.  Kaşları dökülen kadınlar da büyük oranda kalıcı makyaj ve kontür işlemlerine başvurmakta ve bu da doğal duran bir yöntem olmadığı için pek çok insanı hayal kırıklığına uğratmaktadır.

Yetersiz ve dengesiz beslenme

Kaş dökülmesinin diğer bir nedeni ise kötü beslenmedir. Saçları olumsuz etkileyen beslenme eksiklikleri kaşların da seyrelmesine ve dökülmesine yol açabilir. Eğer kaş dökülmesi probleminden muzdaripseniz, vitamin, mineral demir gibi bileşenlerden zengin dengeli ve düzenli bir beslenme programına sadık kalmanız gerekir.

Tiroid yetmezliği

Tiroid yetmezliği saç dökülmesine neden olduğu gibi kaşlarda da dökülmelere yol açar. Tiroid yetmezliğinin en önemli belirtileri yorgunluk, kabızlık, kuru cilt ve zayıflıktır. Kaş dökülmesi daha sonradan ortaya çıkar. Tİroid yetmezliği endokrin sistemi hastalıkları veya dengesizliklerindendir. Eğer tiroid yetmezliği yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekir.

Saçkıran

Saçkıran bağışıklık sisteminde yaşanan bir sorun sonucunda ortaya çıkan bir saç dökülmesi problemidir. Bu sorun bazen saç dışında kaş, bıyık, sakal gibi bölgelerde de ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında kişide stres, üzüntü ve anksiyeteden dolayı da kaş dökülmesi problemi yaşayabilir. Bu duruma kaş kıran ismi verilir.  Kaş kıran ile dökülen kaşların doğru tedavilerle yerine getirilmesi mümkündür.

Guatr hastalığı

Yukarıda anlatılan sebepler dışında guatr hastalığı da kaş dökülmesine neden olmaktadır. Tiroid bezlerinin eksik ya da fazla çalışmasıyla ortaya çıkan bu problem saç ve kaş dökülmelerine neden olabilmektedir. Guatr hastalığı tedavi edildiği takdirde dökülen saçlar ve kaşlar da yerine çıkmaktadır.

Atopik dermatit

Egzamanın bir türü olarak ortaya çıkan atopik dermatit bir deri hastalığıdır. Bu hastalık da diğer deri hastalıkları gibi kaş dökülmesine neden olabilir.  Atopik dermatit ayrıca kaşıntılı kızarıklıklara sebep olur. Eğer göz çevresindeki deri bu hastalıktan etkilenirse iltihaplanma, şişkinlik ve kaş dökülmesi görülebilir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz, kozmetik ürün kullanımında hastalık daha da ilerleyebilir.

İlaç kullanımı

Bazı ilaçların kullanımı da saç ve kaş dökülmesine yol açmaktadır. Eğer halihazırda bir ilaç kullanıyorsanız ve kaş dökülmesi probleminiz varsa mutlaka kullandığınız ilacın prospektüsünü okumalısınız. Eğer prospektüste bu belirtiye dair bir yazı varsa durumu doktorunuza danışmalısınız.

Kaş Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kaş dökülmesi, nedeni tespit edildiği takdirde tedavi edilmesi mümkün bir problemdir. Tedavi edilemeyen durumlarda birçok insan kaş ekimine başvurmaktadır. İşte kaş dökülmesi için tedavi yöntemleri:

Doğal tedaviler

Hint yağı, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı ile uygulayacağınız tedaviler etkili olabilir. Yatmadan önce kaşlarınıza bu yağlardan eşit oranlarda faydalanarak yaptığınız karışımdan sürün ve sabah durulayın. Bütün bu yağlar kıl ve saç büyümesini artırarak dökülmelerin önüne geçici özelliğe sahiptirler.

Bununla birlikte sarımsak suyu ve badem yağı ile hazırlanabilecek bir karışım da kaş dökülmesi tedavisinde etkili olabilir. Sarımsağı sıkarak elde ettiğiniz suyu badem yağıyla karıştırarak bir pamuk yardımıyla kaş bölgesine sürerek  uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada hazırladığınız karışımı gözlerinize temas ettirmemeye dikkat etmelisiniz.

Kaş Ekimi

Kaş ekimi, günümüzde kaş dökülmesi sonucunda uygulanan yöntemlerden biridir. Dış görünümün ve estetik güzelliğin oldukça önem taşıdığı günümüzün modern hayatında, özellikle yüz güzelliği ve bakımın, hem dış görüntü hem de psikolojik açıdan oldukça önemlidir. Her geçen gün ilerleyen teknoloji, tıbbi gelişmeler, yeni keşifler ve araştırmalar doğrultusunda birçok hastalığın ve görünüm probleminin tedavisi bulunduğu gibi, saç ekiminden sonra artık kaş ekimi de başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Ani bir kaza sonucunda kaşların yanması, sonrasında uzun süreli yanık tedavisi gibi ya da bazı hastalıklardan dolayı ortaya çıkan kaş dökülmesi problemi veya hiç kaş çıkmama durumundaki uygulanabilecek bir tedavi yöntemi olan kaş ekimi, alanında uzman doktorlar tarafından kolaylıkla gerçekleştirilir. Ekim sonucunda eskisi gibi doğal görünen kaşlara sahip olmak mümkündür. 

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara