Hemen Fiyat Al

Neden Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı?

Otoplasti olarak adlandırılmış olan kepçe kulak sorunu %95 oranda genetik etkenlerden dolayı anne babadan çocuğa geçerek meydana gelmektedir ve estetik müdahaleler arasında en gerekli operasyondur denilebilir. Anne karnında kulak kıkırdağının gelişememesi sebebiyle kepçe kulak olur. Kulak kıkırdağı tam olarak gelişemezse öne doğru eğilerek veya daha sonradan alınan şiddetli darbe sebebiyle kulak kepçe şeklini alır. Özellikle küçük yaşlarda psikolojik olarak kötü etkisinin fazla olması sebebiyle kulak kıkırdaklarının gelişimini tamamladıkları 5-6 yaşlarında müdahale gerçekleştirilmelidir. Günümüzde 20 dakikaya kadar tamamlanabilen bu ameliyatın psikolojik sorunlara çözüm olabilmesi sebebiyle zorunluluk olarak görülmektedir.

 Kepçe Kulak Problemi Hangi Dönemde Başlar?

Kepçe kulak problemi genellikle anne karnında kulak kıkırdağının oluştuğu dönemde meydana gelmektedir. Kulak kıkırdağının yeterince gelişememesi sebebiyle kulakta içe doğru bükülme meydana gelir ve bu da kulağın kepçe şeklini almasıyla sonuçlanır. Bu durum çocuk doğduktan hemen sonra anlaşılabilirse çeşitli müdahaleler ile düzeltilebilir. Çocuğun doğumundan hemen sonra müdahale edilmemesi durumunda kulak kıkırdağının gelişimini tamamlaması amacıyla 5-6 yaşlarına kadar beklenilmesi gerekir. Anne karnında meydana gelen sorun çoğu zaman genetik sebeplerle meydana gelmektedir. Bunun haricinde doğum sonrası kulağın alacağı sert darbeler nedeniyle de kulak kıkırdağında sorunlar meydana gelebilir ve yaşanan travma ile kulak içe doğru bükülerek kepçe şeklini alabilir. Nadiren gerçekleşen travma sonrası kepçe kulak olma durumu her yaşta meydana gelebileceği gibi kulak kıkırdağının gelişimini tamamlaması öncesi daha kolaydır.

Kepçe Kulak Estetiğinin En Erken Uygulandığı Dönem Nedir?

Kepçe kulak sorunu özellikle dikkat çekmesi sebebiyle en sık karşılaşılan şekil bozukluğudur denilebilir. Genellikle anne karnında meydana gelen kepçe kulak sorunu doğum sırasında anlaşıldığında, anında önlem alınarak giderilebilir. Doğumdan sonra kepçe kulak olduğunun anlaşılması, bu sorunun genetik olduğunu gösterir ve doğumun hemen sonrasında müdahale edilmediği takdirde kulak kıkırdaklarının tamamen gelişmesi için 5-6 yaşlarına kadar beklenmelidir. Uzman görüşlerine göre kulak gelişimi tamamlanmadan kepçe kulak estetiği yapılmamalıdır. Küçük yaşta psikolojik etkilerinin daha fazla olduğu saptanan bu sorunun okul döneminde kişilere çok daha fazla rahatsızlık vermekte ve kepçe kulak rahatsızlığı olan kişilerin de çevresiyle iletişimini kesebildiği görülmektedir. Bu sebeple 5-6 yaşına kadar müdahale edilemese de kulak kıkırdakları gelişimini tamamladığı anda müdahale edilmesi psikolojik açıdan önem arz etmektedir. Genetik olmayan kepçe kulak sorunlarında sorunun anlaşılmasına müteakiben ameliyat gerçekleştirilerek kepçe kulak durumundan kurtulunabilir.

kepçe kulak estetiği

Kepçe Kulak Sorunu Ameliyatsız Düzeltilebilir mi?

Burun ucunda ve kaşlarda da uygulanabilen ve yeni geliştirilmiş olan iple asma yöntemi sayesinde ameliyatla kesi yapılmadan yetişkinlerin kepçe kulak sorunları giderilebilir. Psikolojik olarak kişileri etkileyen kepçe kulak sorununun iple asma yöntemiyle giderilmesi, genellikle ameliyat sonrası pansuman yaptırma, kontrollere gitme, kulakların bandajlanması ve dikişlerin alınması gibi uğraşlarla girişilmesi gerekmediğinden tercih edilmektedir. Ameliyat sonrası uğraşlardan kurtaran bu yöntemle yapılan operasyonların hemen ardından hastalar taburcu olarak günlük yaşamlarına tekrar dönebilirler. İple asma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen tedavilerde kulak derisinden açılan küçük deliklerden özel bir alet yardımıyla ip geçirilerek kepçe şeklinde olan kulağın gerilmesi ve arkaya doğru yatırılması sağlanmaktadır. Bu gerdirme işlemi sebebiyle operasyon sonrası 1-2 gün süreyle ağrı oluşabilir. Bu ağrılar ağır olmamakla beraber, kullanılacak ağrı kesiciler hastaların ağrıları için yeterli olacaktır. Hastaların oluşan kulak görüntüsünü beğenmemeleri durumunda kulakların eski haline getirilmesi çok kolay olması, herhangi bir neşter uygulaması olmaması ve ameliyatın yaklaşık 15 dakikada tamamlanması sebebiyle en çok tercih edilen yöntemdir. Kulağın geriye yatırılmasını sağlayan iplerin kesilmesi sonrasında kulak anında operasyon hiç gerçekleştirilmemiş gibi eski halini almaktadır. Ameliyat sonrasında kullanılan ipler ne kadar kaliteli olsa da iplerin bağlandıkları yerlerin esnek yapıda olması sebebiyle zamanla esneme olması kaçınılmazdır.

Cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatlarında eski hale dönüş gibi bir durumun söz konusu olmaması sebebiyle genellikle hastalar kepçe kulak sorununun giderilmesi için iple asma yöntemi denilen yöntemi tercih etmektedirler.

Kepçe Kulak Ameliyat Kararı Nasıl Alınır?

Çocuklarda ve yetişkinlerde olan kepçe kulak sorunu sağlık açısından kesinlikle sorun teşkil etmemektedir, fakat özellikle dış görünümüne düşkün olan kişiler veya psikolojik olarak içinde bulunduğu durumu kabullenmek istemeyenler için son derece önemli bir ameliyattır. Ameliyat sonrası kişinin görünümünün ciddi şekilde değişmesi ve kulakların olması gerektiği konuma gelmesi kendine güven artarak sosyal ilişkileri olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuklarda bu durum göründüğünde ailelerin doktora başvurarak bu durumu değerlendirmeleri gerekmektedir. Karaktere bağlı olarak çocukların bu durumdan rahatsızlıklarını aileleriyle konuşabilecekleri gibi bu konuyu kendilerine saklayarak konu hakkında konuşmaktan da çekinebilirler. Bu konuda önlem alınmaması çocukları bunalıma sokabilir.

Uzmanlarca yaygınlaşmış görüşlere göre okul öncesi ameliyatın gerçekleştirilmesi psikolojik açıdan çok önemlidir. Çocukların okul çağından önce gerçekleştirilmesi gereken bu ameliyat kulak kıkırdaklarının gelişimini tamamlamasının hemen ardından yapılabilir. Ortalama 6 yaşında kulak kıkırdaklarının gelişimi tamamlandığından uygun şartlar sağlanmış olacaktır. İlerde ciddi sorunlarla karşılaşılmaması için ameliyat konusunda gerekli adımlar atılmalıdır. Şayet bu tür durumlarda çocukların şikayetçi olmadığı da görülmektedir ve çocukların değişim istememeleri halinde ısrarcı olunmamalıdır.

Ameliyat olunmasının veya olunmamasının gerekliliği konusunda kararsızlık yaşayanlar kesinlikle deneyimli bir estetik cerraha danışmalı ve ameliyatın gerekliliği konusunda bilgi almalıdırlar. Ameliyat hakkında gerekli bilgiler alındıktan sonra, bu bilgiler ışığında karar vermeniz sağlanacaktır. Bu görüşmede kulakların yapısına göre nasıl bir yol izleneceği, kullanılacak anestezi türü ve ne tür cerrahi müdahaleler uygulanarak düzeltileceğine karar verilerek hastaya anlatılır, buna göre de ameliyat planı yapılır. Ameliyat kararı verildikten sonra hastanın ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında uyması gereken kurallar anlatılarak uygulamasının gerekliliği bildirilir.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Uygulanır?

Kulak kıkırdaklarının şekillendirilebilmesi için gerçekleştirilen kepçe kulak estetiğinde ameliyat sonrası kulak geriye doğru yerleştirilmiş olur. Kalıcı bir şekillendirme yapılması amacıyla kulak arkasından hiç fark edilemeyecek şekilde küçük bir kesi açılır. Açılan küçük kesi kullanılarak kıkırdaklar ameliyat sonrası kullanılan kalıcı dikişlere uygun bir konuma getirilir. Bu ameliyat sonucunda kulakta kalıcı bir şekil meydana getirilir. Bu şekilde gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatlarında eski hale dönüş gibi bir durum söz konusu değildir. Bu teknikle ameliyat olunmasının avantajı ise tekrar kepçe kulak olma ihtimalinin tamamen yok olmasıdır.
Kepçe kulak ameliyatında 12 yaş altında olan hastalara genel anestezi uygulanırken, daha büyük yaşta olan hastalara lokal anestezi veya sedasyon uygulanmaktadır. Genel anestezi uygulanmayan durumlarda hastalar aynı gün evlerine gidebilirlerken, genel anestezi uygulananlar bir gece sonrasında taburcu olabilirler.

Ameliyatın tamamen sona ermesi yaklaşık 1 saatte olmaktadır. Ameliyat sonrası kulaklar için baskılayıcı bandajlar kullanılır. Bu bandajlar 5 gün açılmamalıdır. Sonrasında bu bandajlar doktorlar tarafından çıkarılarak kulaklara tenisçi bandı takılır.

kepçe kulak

Kepçe Kulak Estetiği Riskli Bir Ameliyat mıdır?

Kulak estetiği ameliyatı ciddi riskler taşıyan bir operasyon olmasa da her cerrahi müdahalede olduğu gibi potansiyel riskler taşımaktadır. Bu ameliyatta risk oranı çok düşük olup, hastane ya da kliniklerde gerçekleştirilebilen son derece basit bir işlemdir. Ameliyat için gerekli olan anestezi türü hastanın yaşına göre belirlenmektedir. Çok nadir olarak gerçekleşse de kanama olması, hematom veya ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşması gibi riskler cerrahi operasyon olması sebebiyle mevcuttur ve hastanın bu konularda bilgilendirilmesi gerekir. Yine çok nadir yaşansa da kulakların başa olması gerekenden daha yakın bir konuma gelmesi veya ameliyat öncesi kulaklar simetrikken ameliyat sonrası asimetri oluşması gibi bir sorun yaşanabilir. Ayrıca çoğu hastanın kulaklarında asimetri problemi olabilir ve bu durumun kepçe kulak estetiği sırasında giderilebilmesi kolay değildir.

Kepçe Kulak Estetiğinden Sonra Normal Yaşama Ne Zaman Dönülebilir?

Ameliyat sonrası normal yaşama dönülmesinde kadınlar problem yaşamazken erkeklerde bu süreç kadınlara göre biraz daha uzun olabilir. Günlük hayatta kadınların saçlarında aksesuar olarak saç bandı kullanması normal olduğundan ameliyat sonrasında da normal yaşama anında dönebilirler. Fakat erkeklerde saç bandı alışkanlığı olmadığından normal yaşama dönüş süresi uzayabilir.

Kepçe Kulak Estetiğinde İyileşme Süresi Ne Kadar Sürer?

Ameliyatın tamamen sona ermesi yaklaşık 1 saatte olmaktadır. Ameliyat sonrası kulaklar için baskılayıcı bandajlar kullanılır. Hastanın bir sorunu yoksa aynı gün içinde evine gidebilir. Bu bandajlar 5 gün açılmamalıdır. Sonrasında bu bandajlar doktorlar tarafından çıkarılarak kulaklara tenisçi bandı takılır. Ameliyattan sonraki gün pansuman için doktora gidilmesi gerekir. Ameliyatın sonrasında kulaklarda hafif bir kızarıklık ve şişlik meydana gelebilir. Yaklaşık 5 gün geçtikten sonra kulaklarda düzelme gözlenir. Tamamen iyileşme 1-2 ay kadar sürer.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara