Hemen Fiyat Al

Otoplasti, kulakta bulunan herhangi bir şekil bozukluğunun giderilmesi işlemidir. Genellikle kepçe kulak sorunu olarak karşımıza çıkan şekil bozukluğu sorununa ek olarak kulağın olması gerekenden küçük olması, kulağın olması gerekenden büyük olması, kulak kıkırdaklarının olması gerekenden farklı bir şekilde olması, kıkırdaklarda yamulmalar, vb. şekillerde de olarak da görülebilir.

Yüzün görünümünde yüzü tamamlama fonksiyonu üstlenmiş kulakların şekil bozuklukları genellikle anne karnında meydana gelmektedir. Şekil bozuklukları genetik olabileceği gibi, doğum sonrasında meydana gelmiş kulağa şiddetli darbe alınması gibi sebeplerle de meydana gelebilirler. Bu şekil bozuklukları kıkırdağın gelişmesi gereken süre içerisinde düzeltilemez. Kulak estetiği için kulak kıkırdaklarının tamamen iyileşmesi için gerekli olan doğum sonrası 5-6 yıllık süre sonrası uygun olmaktadır.

Kulakta olan şekil bozukluklarının psikolojik etkileri düşünülerek uzman görüşlere başvurulduğunda okul öncesi kulak estetiği olunarak kulak şeklinin olması gerektiği gibi normalleştirilmesinin önemi açıkça görülmektedir. Kulak estetiği sonucunda psikolojik sorunların da önüne geçilmesi sebebiyle bu operasyon diğer estetiklerin yanında büyük bir önem taşımaktadır, hatta estetik operasyonların dışında yer almaktadır. 

Kulak Deformiteleri Ne Zaman Başlar?

Kulak deformiteleri genellikle genetiktir. Anne karnında kulak kıkırdağının oluşumu sırasında kulağın olması gerektiğinden farklı şekillerde oluşması sebebiyle doğum sonrası kulak estetiğine ihtiyaç duyulmaktadır. Doğum sonrası kısa sürede şekil bozukluğunun fark edilebildiği durumlarda anında müdahale edilerek düzeltilebilir. Doğum sonrası kulak kıkırdaklarının çok yumuşak bir kıvamda olması kolayca şekil verilebilmesini sağlamaktadır ve özel bir takım malzemeler kullanılarak kulağın şekil bozuklukları giderilebilir. Fakat doğum sonrası yaklaşık 3 gün içerisinde anlaşılmayan kulak deformitelerinin düzeltilebilmesi için kulak kıkırdaklarının gelişimlerini tamamlaması beklenmelidir. Bu gelişim süresi yaklaşık 5-6 yıldır. 

kulak küçültme

Kulak Estetiği İle Düzeltilebilecek Şekil Bozuklukları Nelerdir?

  • Doğuştan yada sonradan meydana gelen kulak kaybı
  • Kulakların çok küçük ya da büyük olması
  • Kulak üst bölümünün aşağı ve öne kıvrılması
  • Doğal kıvrım ve çizgilerde sorun
  • Kepçe kulak sorunu sıklıkla rastlanan şekil bozukluklarıdır.

Kulak Estetiği Ameliyatı Kararı Nasıl Alınır?

Kulak şekillerinin bozukluğu vücudumuzda herhangi bir sağlık problemi oluşturmamakta ya da herhangi bir sorunu tetiklememekte olmasına rağmen kişilerde yarattığı psikolojik sorunlar sebebiyle düzeltilmesi en gerekli şekil bozukluğu olarak tıpta yerini almıştır. Her yaştan bireyde karşılaşabileceğimiz sorun olan kulak deformiteleri, insanların çoğu tarafından kabul edilemez bir şekil bozukluğu olarak görülmekte ve mümkün olduğu kadar erken sürede müdahale edilme isteği görülmektedir.

Çocuklarda bu sorunla karşılaşıldığında, zaman zaman aileye konu hakkında şikayetini dile getiren çocuklar görülebilse de çocukların bir çoğunda ailelerle bu sorundan dolayı duyulan rahatsızlığın dile getirilmediği görülmüştür. Bu tip çocukların yaşadıkları sorunu içlerine atma ve kimseyle paylaşmamaları sebebiyle çocukların ruhsal bunalıma girdiği ve ileri yaşlarda daha büyük psikolojik sorunlar yaratabildiği bilinmektedir. Bu sebeple özellikle çocuklarda bulunan kulak deformitelerinde ivedi bir şekilde önlem alınması çok önemlidir.

Nadir rastlansa da bazı çocuklarda kulak estetiği olmama isteği açıkça görülmektedir. Çocukların farklı bir şekilde görünmeme isteklerinde ısrarcı oldukları durumlarda çocuklar kesinlikle zorlanmamalı ve kulak estetiğinden gerekirse vaz geçilmelidir.

Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kulak deformiteleri 5-6 yaşından sonra kulak kıkırdaklarının gelişimini tamamlamasıyla birlikte gerçekleştirilebilecek bir operasyondur. Kulağın olması gerektiği konum ve olması gerektiği şekil için iki kulağa da ayrı ayrı müdahale edilir.

Kulak estetiği kararı alınmasının ardından kalıcı olarak şekillendirme yapılmak üzere 12 yaş altında olan hastalara kulak estetiği için genel anestezi uygulanırken, daha büyük yaşta olan hastalara lokal anestezi veya sedasyon uygulanmaktadır.

Anestezi işleminin ardından kulak arkalarından küçük kesiler açılır ve bu kesilerden kıkırdaklara müdahale edilerek çeşitli şekillendirmeler gerçekleştirilir. Şekillendirme tamamlandıktan sonra kesiler kapatılır ve kulak, baş bölgesine özel dikişlerle sabitlenir. Ameliyat sonrası kulaklar için baskılayıcı bandajlar baskı uygulanacak şekilde sargılandıktan sonra hastanın sağlık problemi yoksa hemen taburcu olunabilir. Bu bandajlar 5 gün açılmamalıdır. Bu süre zarfında kulaklarda hafif şişlik ve kızarıklık oluşabilir. Sonrasında bu bandajlar doktorlar tarafından çıkarılarak kulaklara tenisçi bandı takılır.

Kulak Estetiği Ameliyatları En Erken Hangi Dönemde Yapılabilir?

Kulak estetiği genetik sorunlar sebebiyle veya doğum sonrasında yaşanan travmalar sonucu ortaya çıkan şekil bozukluklarının giderilmesi için gerekli olan operasyondur.

Genetik olarak meydana gelen kulak deformitesi doğumdan hemen sonra yaklaşık 72 saat içerisinde müdahale edilmediği takdirde sadece kulak estetiği ile giderilebilir. Kulak estetiği yapılabilmesi için kulak kıkırdaklarının gelişimini tamamlaması şart olduğundan 5-6 yaşlarına kadar beklenmelidir.

Kulak deformitesinin psikolojik açıdan incelenmesiyle hastaların büyük bir bölümünün bu sorun sebebiyle sosyal çevreden kopma yaşadığı belirlenmiştir. Özellikle okul çağında bulunan çocukların bu sorun ile başa çıkmalarının çok zor olması sebebiyle uzmanlar tarafından kulak estetiğinin okul öncesi gerçekleştirilmesi gerektiği savunulmaktadır.

Kulak kıkırdaklarının gelişimi ve psikolojik açıdan kulak deformitesi yaşayan hastaların bu duruma yaklaşımları ele alındığında kulak estetiğinin uygulanabileceği en uygun zaman 5-6 yaşlardır.

Genetik olmayan kulak deformitesinde hasta gerek duyduğu anda kulak estetiği konusunda uzmanlarla iletişime geçerek ameliyat için adım atabilir.

Kulak Estetiği Ne Zaman Gerekli Hale Gelir?

 Genetik sebeplerle meydana gelmiş olsun olmasın kulak deformitelerinde gözü rahatsız edici bir görünüm oluşmakta ve kişiler normal olmayan bu görüntüden kurtulmak istemektedirler. Bu sorunun psikolojik etkileri üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmış ve çalışmaların sonucunda kişilerin normal olmayan kulak deformitesi sebebiyle sosyal çevresinden ve ailesinden uzaklaştığı görülmüştür. Psikolojik olarak hayata bu denli etkisi sebebiyle kulak estetiğinde mümkün olduğu kadar acele edilerek yaşanacak psikolojik baskıdan en yakın sürede uzaklaşılmalıdır. Kulak estetiği uygulaması yapılmadığı durumlarda psikolojik etkiden kaçınmak neredeyse imkansızlaşmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre özellikle okul döneminde olan çocuklarda kulak deformitesi sebebiyle içine kapanıklık, bunalım, depresif hareketler sergileme ve hayatla olan tüm bağlantıyı koparma gibi psikolojik durumlarla karşılaşılmaktadır.

Doğum itibari ile kulak kıkırdaklarının gelişmesi için gerekli olan 5-6 yıl sürenin sonunda kesinlikle kulak estetiği operasyonu gerçekleştirilmeli ve kişilerde yaratabileceği potansiyel sorunlardan uzaklaşılmalıdır.

kepçe kulak ameliyatı

Kulak Estetiği Ameliyatsız Yapılabilir Mi?

Kulak estetiğine çözüm olarak, ameliyatsız iple asma yöntemi denilen bir uygulama geliştirilmiş olup bu yöntemin kullanılmasında en önemli etken hastaların yeni kulak şekillerini beğenmemesi durumunda eski kulak şekillerine zorluk çekmeden dönebilmeleridir. Cerrahi müdahale gibi kalıcı olmayan ve dilendiği takdirde geri dönüşü olan bir uygulamadır. Uygulama esnasında kulaklara çok küçük delikler açıldığından bu izlerin daha sonra görünmesi gibi bir konu mümkün olmadığı gibi kesi yapılmaması sebebiyle pansuman, bandaj ve kontrol gibi durumlar da ortadan kalkmaktadır. 20 dakika gibi bir sürede tamamlanabilen bu operasyon sonrasında kulaklar iple gerileceğinden 1-2 gün süreyle ağrı kesicilerle engellenmesi mümkün bir ağrı oluşabilir.

Bu yöntemin kullanılmamasının tercih edilmesi sebebi de operasyon sırasında kullanılan ipler ne kadar sağlam olsa da kulak yapısının yumuşak olması sebebiyle zamanla iplerde esneme meydana gelebilecektir.

Kulak Estetiği Ameliyatında İyileşme Süresi Nasıldır?

Ameliyat sonrası kulaklar için baskılayıcı bandajlar kullanılır. Hastanın bir sorunu yoksa aynı gün içinde evine gidebilir. Bu bandajlar 5 gün açılmamalıdır. Sonrasında bu bandajlar doktorlar tarafından çıkarılarak kulaklara tenisçi bandı takılır. Ameliyattan sonraki gün pansuman için doktora gidilmesi gerekir. Ameliyatın sonrasında kulaklarda hafif bir kızarıklık ve şişlik meydana gelebilir. Yaklaşık 5 gün geçtikten sonra kulaklarda düzelme gözlenir. Tamamen iyileşme 1-2 ay kadar sürer.

Kulak Estetiği Ameliyatı Riskli Bir Ameliyat Mıdır? 

Kulak estetiği ameliyatı işitme duyusuna olumsuz etki yaratmayan ve ciddi riskler taşımayan bir operasyon olsa da her cerrahi müdahalede olduğu gibi potansiyel riskler taşımaktadır. Risk oranı çok düşük olup, hastane ya da kliniklerde gerçekleştirilebilen son derece basit bir işlemdir.

Ameliyat için küçük yaşlar için genel anestezi, büyük yaşlar için daha çok lokal anestezi kullanılmaktadır. Çok nadir olarak gerçekleşse de kanama olması, hematom veya ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşması gibi riskler cerrahi operasyon olması sebebiyle mevcuttur. Yine çok nadir yaşansa da kulakların başa olması gerekenden daha yakın bir konuma gelmesi veya ameliyat öncesi kulaklar simetrikken ameliyat sonrası asimetri oluşması gibi bir sorun yaşanabilir. Ayrıca çoğu hastanın kulaklarında asimetri problemi olabilir ve bu durumun kepçe kulak estetiği sırasında giderilebilmesi kolay değildir. Bu tür riskler ameliyat öncesi hastalara bildirilmeli ve gerekli önlem alıcı uygulamalar detaylı olarak anlatılmalıdır. 

Kulak Estetiği Ameliyatından Sonra Hastaların Normal Yaşama Dönmesi Ne Zaman Olur?

Ameliyat sonrası normal yaşama dönülmesinde kadınlar problem yaşamazlar. Kadınların saçlarında aksesuar olarak kullandıkları saç bandının normal olması sebebiyle ameliyat sonrasında da normal yaşama anında dönebilirler. Erkeklerde ise bu alışkanlığın olmaması normal yaşama dönüş süresini kadınlara göre uzatabilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara