Hemen Fiyat Al

Saç dökülmesinde medikal tedavi kullanılabilir mi?

Saç dökülmesi problemi hem kadın, hem de erkeklerde görülen bir sorundur. Saç dökülmesine neden olan faktörler kadın ve erkekte ufak farklılıklar gösterebilir.

Saç dökülmesinin, hormonal veya genetik faktörler, üzüntü, stres, saç derisinde meydana gelen deri hastalıkları, beslenme bozuklukları, demir eksikliği, yanlış saç bakımı, mevsimsel değişiklikler, kirlilik gibi çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi kendisini ortaya çıkaran faktörlere bağlı olarak çeşitlilik arz eder. Bir kısmı kalıcı, bir kısmi ise geçicidir.

Kalıcı dökülmede dökülen saçların yerine yenisi çıkmaz. Hormonların etkisi veya kalıtsal nedenlere dayanan androjenik (erkek tipi) saç dökülmesi kalıcı dökülmedir. Bu tür dökülmenin tedavisi ancak saç ektirmektir.

Bazı hastalık ve besin eksikliğine bağlı dökülmelerde medikal tedavi yani ilaçlı tedavi mümkündür. Medikal tedavi erken dönemde yapılırsa başarılı olur. Saçlar döküldükten sonra yapılan medikal tedavi sonuç vermez.

saç ekiminde medikal yöntemler

Saç dökülmesini önlemek adına kullanılan medikal tedaviler 

Amerikan kökenli ve uluslararası kabul gören bir kuruluş olan FDA (American Food and Drug Administration)nın onaylamış olduğu finasterid adlı etken madde erken dönemde müdahale edildiğinde androjenik saç dökülmesini durdurabilmektedir.

Saç köklerini uyararak saçın büyümesini sağlayan Minoxidil etken maddesi de saç dökülmesinin ilaçlı tedavisinde kullanılmaktadır.

Finasterid

Testesteron hormonunun, saç dökülmesine neden olan dihidrotestesteron formuna dönüşümünü sağlayan enzimin faaliyete geçmesini durdurarak saç dökülmesini önleyen bir ilaçtır. Dihidrotestesteron hormonu erkek tipi saç dökülmesini tetikleyen bir hormondur.

Saç dökülmesinde en yaygın kullanılan ilaçlardandır. İlaç tablet formundadır ve ağız yoluyla alınır. Dökülmenin yeni başladığı erken dönemde daha fazla etkili olmaktadır.

Finasterid’in beş yıllık kullanım süresi sonunda kullanıcıların %90’ında saç yoğunluğu artırmış veya en azından saç dökülmesinin durması şeklinde iyi sonuçlar alınmıştır.

Saç ekimi sonrasında, destekleyici tedavi olarak kullanılabilir. Finasterid, saç dökülmeleri yeni başlamış yani saç teli henüz incelmeye ve zayıflamaya başlamış genç yaştaki hastalarda daha etkilidir.

Saç dökülmesini durdurabilmesi için ilacın en az bir yıl kullanılması önerilmektedir. Bir yıldan az olan kısa süreli kullanımlarda etkisi kalıcı olmamaktadır. Bir yıldan kısa süreli kullanım sonrasında İlaç bırakıldığında saçlar eski sağlıksız haline dönmektedir.

Finasterid kullanımının en önemli yan etki, seksüel fonksiyon bozukluğudur.

Finasterid kadın ve erkek hastalarda kullanılabilir, ancak doğum anomalisi oluşturduğundan hamilelerin bu ilacı kullanması doğru değildir.

Minoxidil 

FDA (American Food and Drug Administration) onaylı, Saçlı deriye masajla birlikte uygulanan losyon tipi ilaçtır. Kadınlarda %2’lik formu, erkeklerde ise %5’lik formu kullanılmaktadır. İlk olarak kan basıncını denetlemek amacıyla kullanılmış ve vücutta kıllanmaya yol açan yan etkisi görüldükten sonra saç dökülmesi tedavisinde kullanılabileceği düşünülmüştür. Etki mekanizması tam olarak bilinmemektedir. İlaç devamlı kullanıldığında saç dökülmesini yavaşlatmaktadır. Kullanım bırakıldığında saçlar 3 ay içinde eski haline dönmektedir. Finasterid ile birlikte kullanıldığında daha güçlü bir olumlu bir etki ortaya çıkmaktadır.

Dökülmenin yoğunluğuna göre günde bir-iki sefer kullanılabilir.  Kullanımı, Saç dökülmesinin görüldüğü alanda direkt saçlı deriye püskürtmek şeklinde olur. Losyon ve köpük formunda üretilmektedir. Püskürtme sonrasında saçlı deriye parmak uçlarıyla masaj uygulanır. Masaj sonrasında eller iyi bir şekilde yıkanmalı, ilacın veya ilaç bulaşığı ellerin göz ile temas etmemesine çok dikkat etmelidir. İlacın etkisini göstermesi 4-6 ay içerisinde olur.

İlacın yan etkileri, sürülen bölgede kaşıntı ve kızarıklık şeklindedir. Böyle durumlarda ilacın kullanımına bir süre ara verilir.

saç ekiminde medikal teknikler

Diğer yöntemler 

Bilinen preperatlar dışında hekimler hastalarına saç ekimi ve ilaçlı tedavilerden başka farklı bileşenlere sahip şampuan, losyonlar ya da bitkisel ürünleri tavsiye edebilmektedir. Saç dökülmesinin tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de saçın ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin saç köklerinin bulunduğu deri tabakasına doğrudan enjekte edilmesi şeklinde yapılan mezoterapidir. Saç dökülmesine karşı lazer uygulamalarından da yararlanılmaktadır. Hangi tedavi yöntemi tercih edilirse edilsin başarılı sonuçlar alabilmek için tedavinin zamanı iyi tayin edilmelidir. 

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkiler pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi saç dökülmesi tedavisinde de kullanılmaktadır. Saç dökülmesine karşı halk arasında bilinen bitkisel kökenli yağlar badem yağı, zeytinyağı, susam yağı gibi yağlardır. Bu ürünler saçı besleyerek canlı kalmasını sağlar. Ancak, saça sürülen jöle, krem, saç şekillendiriciler, saç boyası gibi bazı kimyasallar saça zarar verebilmektedir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara