Hemen Fiyat Al

Günümüzde meme estetiği hem kadınlarda, hem de erkeklerde oldukça fazla şekilde görülen estetik operasyonların başında gelmektedir. Bu nedenle firmalar tarafından birçok farklı meme protezi üretilmektedir. Teknolojik gelişmeler ekseninde karşılaştığımız bu durum sayesinde operasyonların daha başarılı geçmesi sağlanmaktadır. Operasyonların başarılı geçmesi demek de kişilerin operasyon sonrasındaki yaşamlarında büyük oranda psikolojisini düzeltmesi anlamına gelmektedir. Protez üretiminde genel anlamda iki farklı çeşit görülmektedir.

Meme Protezi Çeşitleri

Meme protezini açıklarken dediğimiz gibi iki farklı çeşit meme protezi bulunmaktadır. Bunlar içinde jel bulunan meme protezleri ve içinde salin (tuzlu su) bulunan meme protezleri olmaktadır. Meme büyütme işlemlerinde kullanılan protezlerde sıvı silikon tercih edilmemektedir. Sıvı silikon yerine, koheziv silikon dediğimiz ve akıcı özelliğe sahip olmayan silikonlar kullanılmaktadır.

Meme operasyonlarında kullanılan protezlerde içindeki jel veya tuzlu su olmasının yanı sıra, hepsinin dışında silikon bir tabaka bulunmaktadır. Bunu nedeni ise silikonun patlamaması, yırtılmamasıdır. Olası kazalarda, dış darbelerde dayanıklı olması protezlerin en önemli özellikleri arasındadır. Öyle ki kesici bir aletle zedelenme haline dahil akma durumu veya dokunun içine sıkmaz durumu görülmemektedir. Bu nedenle kapsül kontraktürü komplikasyonu dediğimiz sıkıntının oluşmasını en alt seviyeye indirir. Silikonların bir kısmında özellikle koheziv jel bulunan silikonlarda yumuşaklık ayarlama şansı dahi vardır. Bu da protezlerin yumuşak, sert ve orta yumuşaklıkta üretilmesine müsaade sağlamaktadır.

göğüs protezi

Meme Protezleri Nasıl Üretilir?

Kadınların en büyük sorunlarından olan ve meme kanseri sonrasında da çokça gördüğümüz meme onarımı tedavileri için meme protezleri çok önemli noktada bulunmaktadır. Bu nedenle protezlerin üretimi çok önemlidir. Genel olarak anatomik ve yuvarlak protezler üretilir. Yuvarlak olarak üretilen protezler oval bir biçimde üretilmektedir. Anatomik olarak üretilen protezler ise damla şekline üretilmektedir. Protezlerin öne çıkması için değişik üretim türleri bulunmaktadır. Tabandan meme ucuna kadar mesafede projeksiyon fazlaysa kullanılan protez sayesinde daha dik ve ileriye doğru çıkık göğüsler elde edilir. Meme dokusu olması durumunda ise projeksiyon kısa olmaktadır.

Meme Protezi Tercihi Nasıl Yapılır?

Meme onarımı operasyonu öncesinde uzman doktorunuz bir takım testler yapacaktır. Bu testler doğrultusunda hastanın meme bölgesinin hacmi, cilt yapısı ve cilt genişliği değerlendirilir. Bu analizler sonrasında meme protezinin projeksiyon oranı belirlenir. Cilt aşırı derecede esnekse veya sarkmışsa meme dokusuna sahip olan hastalarda projeksiyon oranı fazla olan protezler kullanılır. Sıkı cilt yapısı bulunan hastalarda ve meme dokusu büyük oranda sarkık olmayanlarda ise projeksiyonu düşük olan protezler tercih sebebi olmaktadır.

Kullanılacak olan protezin hangi doğrultuda olacağı ise iki meme arasındaki ölçümle simetrik bir fark olup olmadığı hesaplanarak belirlenir. Meme bölgesinin her türlü simetrik durumu hesaplandıktan sonra protezin hangisi olacağı uzman doktor tarafından karara bağlanır. Bunun yanında memeler arasında asimetri varsa uzman doktor tarafından farklı bir protez takılabilir veya meme kıvrımı yeniden oluşturulabilir. Bu durum sonrasında da iki memenin simetrik bir hale gelmesi sağlanır.

Meme Protez Seçiminde Memede Hangi Değerler Ölçülür?

Protez seçimi öncesinde memede bir takım testler, tetkikler yapılmaktadır. Bu testler sonrasında hangi meme protezinin kullanacağı belirlenir. Bu testlerde hangi değerlerin ölçüldüğünü söylemek gerekirse, meme başı ve sternal çentik arasındaki mesafe, köprücük kemiği ortası ile meme ucu arasındaki uzaklık, meme tabanı, meme yüksekliği ölçümü gibi etkenler göz önüne alınır. Bunların yanında meme ucu ve alt kıvrımı arasındaki mesafe de göz önüne alınan bir diğer etken olarak karşımıza çıkar. Tabii ki protez seçiminde meme başının çapının ölçümü de büyük önem arz etmektedir. İki meme arasındaki mesafe de ölçüldükten sonra gerekli protezin hangisi olacağına alanında uzman doktor karar vermektedir.

Silikon Protezin Özellikleri Nedir?

Meme kanseri sonrasında oluşan bozulmalar veya memenin alınması gibi durumlar nedeniyle meme onarımı günümüzde çok önemli noktada bulunmaktadır. Sadece meme kanseri özelinde değil, estetik açıdan da birçok kişi meme onarımı yaptırmaktadır. Bu nedenle silikon protezler meme estetiğinin bir numaralı etkeni olmasından dolayı özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir.

Silikon protezler içindeki jel veya tuzlu su haricinde dış katman olarak oldukça sert bir yapıya sahiptir. Bu sertlik bilindik anlamda sertlik değildir. Sert yapı dediğimiz olgu dış darbelere karşı son derece dayanıklı olmasından ileri gelmektedir. Silikon taban özellikleri hastanın göğüs kafesinin genişliğiyle orantısal olarak belirlenir. Kalınlık özelliğini belirleyen ise projeksiyondur. Silikonun kalın olması halinde göğüsler büyük görünecektir.

Kadınların estetik yapısı gereği vücut dengesi vardır. Bu denge her insanda farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bacaklar, gövde, baş, burun gibi etkenler bile bu bütünlük içinde yer alır. Bu nedenle hastanın vücut dengesini bozacak silikonlar takılmamaktadır. Doktorun belirlediği oranlarda silikon takılarak vücut dengesi bozulmadan istenilen görüntünün sağlanması amaçlanmaktadır. Bu nedenle hastaların büyük göğüsler istemesi vücut oranlarını ve estetik görüntüyü bozacaksa tıp ahlakı gereği uzman doktor tarafından kabul görmeyecektir.

Hastalarda meme dokusu, göğüs ve vücut yapısına uygun bir biçimde yapılacak olan işlem sırasında yuvarlak veya anatomik protezler arasında en uygun seçim yapılacaktır. Yuvarlak protezlerde meme dokusu altına yayılmasından dolayı memelerde büyüme sağlanır. Anatomik protezlerde ise ameliyat göğüslerin üst bölgesinden alt bölgesine doğru inerek yumuşak bir açı sağlanmaya çalışılır. Uygulama öncesinde yapılacak olan testler kişiye hangi protezin uygun olacağı konusunda tam bilgi verecektir. Bu konuda da uzman doktorunuzun size hangi durumlarda hangi protezlerin kullanılacağını açıklamasıyla bilgi sahibi olma şansınız bulunmaktadır. Bu nedenle vücut yapısını ve estetik görünümü bozacak meme onarımı operasyonlarından kaçınmanız yararınıza olacaktır.

Silikon protezlerin dış katmanı adından da anlaşılacağı üzere tamamen silikon olmaktadır. Fakat farklı silikonlarda içindeki maddeler değişmektedir. Bunlar da jel kıvamında bulunana silikon veya içinde tuzlu su bulunduran silikonlardır. Tuzlu su bulunan silikonlar zaman içerisinde bu sıvıyı sızdırabilir. Bu nedenle meme onarımı operasyonu sonrasında memede küçülme riski vardır. İçinde jel bulunan protezler ise sızdırma yapmadığı için memede küçülme olma durumu görülmez. Bu da kişilerin operasyon sonrasında yaşayacakları komplikasyonların en alt seviyeye indirilmesi anlamına gelir.

Silikon Protezler Kullanıldığında Bir Hastalığa Sebep Olur Mu?

Günümüzde meme onarımı alanında silikon protez kullanılması oldukça yaygındır. Yapılan testler sonucundan silikon protezler vücutta herhangi başka bir hastalığa neden olmamaktadır. Bu nedenle silikon protez takılan kişilerin içlerinin ferah olması gerekmektedir. Cerrahi işlemlerin sonrasında oluşabilecek bir takım komplikasyonlar bulunmaktadır. Bunlardan meme onarımı konusunda en çok görüleni de sıvı silikonlarda görülen meme küçülmesi durumudur. Fakat jel silikonlar sayesinde bu durum da büyük oranda ortadan kaldırılmıştır. Bu açıdan bakıldığında vücutta kullanıldıktan sonra hiçbir hastalığa sebep olmayan ve sonuç bakımından baktığımıza çok güzel sonuçlar veren silikon protezlerin kullanımdan hiçbir sakınca yoktur.

meme protezi çeşitleri

Silikon Protezler Meme Dokusunda Nereye ve Nasıl Yerleştirilir?

Meme operasyonlarında en çok merak edilen noktaların başında da bu durum gelmektedir. Silikon protezler meme büyütme operasyonlarından meme başından, göbek deliğinden ya da koltuk altı bölgesinden yerleştirilir. Meme dokusunda protezlerin yerleştirildiği bölgeler ise kas altına, kas üstüne, kas zarı altına, meme altına olabilir.

Silikon protezlerin ne şekilde yerleştirileceğine ve hangi bölgeden nereye yerleştirme işleminin yapılacağına ise yaptığı testler sonucunda bir karara varmış olan uzman doktorunuz verecektir. Alanında uzman olan doktorun vereceği karar sizin açınızdan bütün olasılıklar düşünülerek verilmiş bir karar olacağından, endişe edecek veya itiraz edecek bir durum yoktur. Gerekli bütün testleri yaptıktan sonra belirlemeler de tam anlamıyla uzman doktorunuza kalmıştır. Doktor alanında iyi değil ve bu konuda yeterli tecrübeye sahip değilse protezlerin yerleştirilmesi sonrasında oluşabilecek komplikasyon şansı artacaktır. Bu da hastaların ve doktorun istemeyeceği bir durum olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle meme onarımı yaptırmak için alanında uzman bir doktora başvurmanız yararınıza olacaktır.

Silikon protezler operasyon esnasından belirli bölgelerden takılmaktadır. Bu nedenle operasyonun yapıldığı bölgede ufak da olsa iz kalma şansı bulunmaktadır. Bu işlemlerden en sağlıklısı ve risk açısından düşündüğümüzde riski en az olanı silikon jel bulunan protezlerin meme altı oluğundan yerleştirilmesidir. Tuzlu su bulunan protezler ise iyi bir sonuç alabilmek için koltuk altı bölgesinden yerleştirilmelidir. Fakat bu yerleştirme durumuna uzman doktor yapacağı testler sonrasında karar verecektir. Kısaca söylemek gerekirse meme onarımı ve meme estetiği konusunda alanında uzman ve tecrübeli bir doktor sizin için bütün olasılıkları ve riskleri düşünerek, en güzel yöntemi belirleyip tedaviye geçecektir. Geçtiği tedavinin sonrasında da çok başarılı sonuçlar alması yüksek olacaktır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara