Hemen Fiyat Al

Saç ekimi operasyonundan sonra ekim yaptıran kişilerin en merak ettiği konu, operasyon sonrasında saç yıkamasının nasıl yapılacağıdır. Operasyon sonrasında ilk yıkama, hangi ürünlerin kullanılması gerektiği, kabuk dökme ve saç bakımı önemlidir.

Saç ekimi sonrası kabuk dökme

Saç ektirdikten sonra 10-15 gün boyunca ekim yapılan bölgede kabuklanmalar görülür. Ekim işleminden 15 gün sonra kabuklanmalar kendiliğinden dökülmezse, evde kendi uygulayabileceğiniz yöntemler ile bu kabuklardan kurtulabilirsiniz. Saç ekim uzmanınız sizin için ekim sonrasında kullanmanız gereken özel bir losyon verecek. 15. günün sonunda ekim yapılan bölgeye bu losyondan bolca sıkın. Bu losyonu tampon hareketler uygulayarak baş bölgenize yayın. Sürdüğünüz bu losyonu ortalama 45 dakika 1 saat boyunca bekletin. Bu sayede sertleşmiş olan kabuklar herhangi bir zorlama olmadan yumuşayacak. Yumuşayan bu kabukları tırnak kullanmadan, parmak uçlarınız ile dairesel hareketlerle ovalayarak dökebilirsiniz.

Ekim yapılan bölgeye masaj yapmak, bölgedeki kan dolaşımını arttıracaktır. Kan dolaşımının artması ile de yeni ekilen saç kökleri tetiklenecek ve uzamalar başlayacaktır. Kabuklardaki bu dökülme işlemlerini saç ekiminden sonra 7. günden itibaren yapmaya başlayabilirsiniz. Ortalama 15 gün içerisinde kabuklanmanın tamamı dökülmüş olacaktır.

 

 

saç yıkama

Saç ekimi sonrası yıkamada nelere dikkat edilmelidir?

  • Saçınızı ilk kez operasyondan 3 gün sonra yıkamalısınız. Kabuklanmalara ve yeni ekilen saç köklerinize zarar vermekten korkmayın.
  • Özel bir losyon ve şampuanla 15. güne kadar, her gün günde 1 veya 2 kez, yıkamanın aşağıda anlatılacağı biçimde yapılması gerekir. Bu losyon ve şampuan saç ekim uzmanınızın size önerdiği ve içerdiği kimyasallar ile yeni ekilen saç köklerinize zarar vermeyecek maddeler içermesi gerekir. 
  • Saç ekimi yapılan bölgeye elinize döktüğünüz losyondan elinizi hafif bastırarak ve asla sürtme hareketi yapmadan bol miktarda dağıtınız. 
  • Ekim yapılan bu bölgede kabuk ve pıhtıların yumuşaması için losyon 1 saat bekletiniz.
  • Ardından ılık veya soğuk suyla elinizi yine bu bölgeye sürtmeden yumuşakça bastırılarak iyice durulayınız.Bu losyonu tampon hareketler ile masaj yaparak uygulayınız.
  • Hemen ardından özel şampuanlı elinizle aynı şekilde hafifçe bastırılarak ve asla sürtme hareketi yapmadan bol miktarda ve hafif köpürünceye kadar sürünüz ve beklemeden ılık su ile durulayınız.
  • Yumuşak bir havlu ile saçlarınıza hafifçe bastırarak ve sürtme hareketi yapmadan saçlarınızı kurulayabilirsiniz. Ya da saç kurutma makinesi ile uzaktan tutarak ılık bir sıcaklıkta saçlarınızı kurutabilirsiniz. Saç kurutma makinesindeki ısının en düşük olmasında dikkat edin.
  • Yıkamanın 1. haftasından sonra ekim yapılan bölgeyi hafif bir şekilde ovalayarak yıkayabilirsiniz. Yine ovalama işleminin masaj yaparak gerçekleştirdiğinize emin olun.
  • Yıkamadan 10 gün sonra ekim yapılan alanda kabuk kalması iyileşmeyi olumsuz etkileyeceği için kalan kabukları, var ise dökmelisiniz. Kabuklanmaları dökmek için yine saç ekim uzmanınızın verdiği losyonu, ekim yapılan bölgede 1 saat bekletin. Böylece kabuklanmalarınız yumuşayacak ve masaj uygulayarak yerleşmiş olan kabukları dökebileceksiniz.
  • İki hafta sonra doktorlarımız sizi arayacaktır.
Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara