Hemen Fiyat Al

Yaşadığımız yüzyılın en çok görülen problemlerinden olan saç dökülmesi sorunu beraberinde birçok önlem ve tedavi yöntemini de getirmiştir. Dökülme sorununu önlemeden önce neden oluştuklarını iyi bilmek gerekir. Yani bazen basit bir çözümü olan durum için çıkmaza girmek durumunda kalmayız.

Kadın ve Erkeklerde Saç Dökülmesi

Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesinin sebebi farklı olabilmektedir.. Erkeklerde çoğu zaman genetik kodlama sırasında kellik sorunu olup olmayacağı belirlenir. Kadınlarda da genetik sorunlar olabilmekle beraber, çoğu zaman farklı nedenlerden dolayı dökülme sorununa rastlanabilir. Örneğin hamilelik sonrasında belirli bir dönem yaşanan hızlı dökülme, kemoterapi sonrası oluşan kellik, saçkıran gibi hastalıklar, yanlış kozmetik ürünlerin uygulanması, tiroit bezinde meydana gelen sorunlar ve beslenme sorunları gibi daha çeşitli nedenler sıralanabilir.

Saç dökülme nedenlerinde oluşan bu çeşitlilik sorunların çözümünde ve önlenmesinde de çeşitli araştırmalara yol açmış ve birçok farklı yöntem uygulanmıştır.  Dökülme sorunu normal dışı olduğu belirlendiği andan itibaren gereken önlemlerin alınması ve gerekirse ilaç tedavisine başlanması tavsiye edilir.

saç dökülmesi engellenebilir mi

Günlük Hayatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dökülmelerin hastalık dışı basit nedenlerden oluştuğu varsayılırsa, günlük hayatta alınan bazı önlemlerin dökülmeleri azalttığını görebiliriz.  Bu uygulamalar şu şekilde sıralanabilir.

 •  Aşırı stresten uzak durma
 •  Beslenme düzenine dikkat etme, proteine dikkat etme
 • Saç bakım ürünlerinde dikkatli seçim yapma
 •  Oryal gibi saçı yaka malzemelerden uzak durma
 • Düzenli şekilde bitkisel saç bakım maskesi yapma
 •  Çinko yönünden zengin içerikler alma, ekstra vitamin olarak da tüketilebilir
 • Saç derisine düzenli olarak masaj yapma
 • Çok sık banyo yapmama
 • Aşırı şekerli yiyeceklerden uzak durma olarak sıralanabilir. Bu tür önlemler zaten var olan kellik sorunu için değil, dökülmeyi önlemek içindir. Dökülme sorunu oluştuğunda daha fazla ileri gitmemesi için bir nevi önlemdir. Saç köklerinin beslenmesi ve daha güçlü olabilmesi için tavsiyeler olarak düşünülebilir.

Bitkisel Destekleyici Tedaviler

Dökülme önleyici bitkisel tedavi yöntemleri ile saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Bitkisel özlerden oluşan kürler ve uygulamalar, saç köklerini daha sağlıklı hale getirir ve hücrelerin daha hızlı şekilde yenilenmesini sağlar. Bu nedenle saç dökülmesinde bitkisel tedavi önerileri şu şekilde sıralanabilir:

 • 20 bardak kadar kaynar su içine: bir kaşı ısırgan otu konur, yarım saat beklenir ve ince bir tülbentten süzülür. Yatmadan önce hazırlanan suyla beraber saç diplerine masaj yapılır.
 •  2 bardak ılık su içine 1 adet çiğ yumurta sarısı konur ve çırpılır. Bu karışım gece saçlara ovularak sürülür. Bu şekilde sabaha kadar bekletilir ve sabah saç temizlenir. Protein saç kökünü güçlendirecektir.
 • Temiz bir adet şişe içine 2 bardak sıcak su,2 kaşık toz karbonat,2 kaşık Arap sabunu konur. Çalkalanarak 24 saat beklenir. Daha sonra üstte biriken kısım alınarak saça sürülür. Saç bu şekilde 6 saat bekletilir ve sonra temizlenir.
Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara