Hemen Fiyat Al

Günümüzde saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin tamamına yakınında, erkek tipi saç dökülmesi görülmektedir. Bu tipte olan dökülmeler genetik olarak yatkınlığı bulunan kişilerde erkeklik hormonu etkisiyle gelişmektedir. Saç folikülü çevresindeki saç üreten hücrelerin zamanla hormonun etkisiyle ölmesi nedeniyle, önce incelme daha sonra uzama ve dökülme meydana gelir. Bu sorunu yaşayan kişilerde saç ekimi işleminin yapılması kesin ve kalıcı tedaviyi sağlar. Böyle bir tedavinin yapılması için, kişideki saç yoğunluğunun % 50 altına düşmesi gerekir. Bu şamadan sonraki tedavi saç ekimi yapılmasını gerektirir. Saç ekimi işleminde yaşın belirleyici olması, saç dökülmesinin bitip bitmemesiyle alakalıdır. Erkek tipi olan saç dökülmesi yaşam boyu sürmesine rağmen, saçların dökülme hızı 40 yaşla birlikte azalma gösterir. Bu yüzden 40 yaşından önce yapılan saç ekiminde, hastaların ikinci ya da üçüncü seanslara ihtiyacı olabilir.

saç ekimi nasıl uygulanır
 
Saç ekimi genel olarak genetik olarak dökülmeyen bölgelerden alınan saçların saçsız alanlara nakil edilmesiyle gerçekleşir. Dolayısıyla saç ekimi saçsız alanın büyüklüğü ile verici alanda bulunan saçların sıklığıyla alakalıdır. Bu yüzden ekim yapılacak saçsız alanın büyük olması, verici alanın sınırlı olması nedeniyle, seans sayısında artma meydana gelebilir. Saç ekimi işlemi yaklaşık 3-5 sat süren, lokal anestezi altında uygulanan risksiz bir işlemdir. Bunu yaptıran kişinin iş ve sosyal yaşamında bunun bilinmesini istememesi halinde, eski görünümü için yaklaşık 15 günlük bir süreye ihtiyacı bulunmaktadır. Böyle bir endişe taşımayanlar ise, 2 gün içinde işlerine geri dönebilir. Saç ekimin sonucu doktorun uygulamış olduğu teknikle ilgilidir. Ekim yapılırken kullanılan saç köklerinin büyüklüğü ve bunların dikilme yönü sonuca etki eder. Eğer greftler saçların doğal çıkış yönüne ekilirse, saç ekiminin sonucu doğallığını korur. Dışarıdan bakıldığında, saç ekimi yapıldığı belli bile olmaz.

Saç ekimi kaç seansta tamamlanır? 

Saç ekimi işlemi yaptırmak isteyenler, saçların hangi sıklıkla olacağını merak ederler. Tek seansta elde edilebilecek saç sıklığı santimetre karede yaklaşık 40-45 greft yani 80-100 saç teli kadardır. Bundan daha sık saç teli sıklığı isteyenler için, yapılan seans sayıları arttırılmalıdır. Ancak yeniden saç ekimi için işlem yapılabilmesi için, saçların alındığı verici sahada yeteri kadar saç teli bulunmalıdır. Eğer böyle bir olasılık bulunmuyorsa, saçsız alana nakil edilecek saç teli sayısı sınırlı kalabilir. Kişilere yapılan saç ekiminde, mutlaka kişinin kendi saç telinin kullanılması gerekir. Saçsız alana nakil edilecek sağlıklı saç köklerinin olmaması halinde, yapılan işlemin tekrar edilmesi söz konusu olamaz. Sık saçların oluşturulması için, mutlaka yapılan seansların arttırılması gerekir. Aynı seans içinde fazla sayıda saç teli nakli yapılırsa, ortaya özensiz bir çalışma çıkabilir. Doktor ve ekibin saç ekimindeki performansı düşer ve başarılı bir sonuç alınamaz. 

Saç ekiminin yeniden tekrarlanması hangi durumlarda gerçekleşebilir? 

Saç ekimi doğru bir planlamayla yapıldığı takdirde yeniden tekrarlanması gerekmeyen bir sonuç doğurur. Ancak bazı kurallara uyulmadığı takdirde, saç ekiminin yeniden yapılması gündeme gelebilir. Bu etkenlerin başında;

  • Yapılan saç ekiminin hastanın beklentilerini taşımaması halinde
  • Saç ekiminden memnun kalmayan hastalarda
  • Saç köklerinin uygun yönde açılan kanalların içine yerleştirilmemesi halinde
  • Saç dökülmesi devam eden kişilerde, yeniden saç ekimi yapılması gerekebilir

Saç ekiminin tekrarlanma sayısında kısıtlama var mı?

Saç ekiminin yeniden yapılmasını gerektirecek bir durum söz konusu olduğunda,  bunun yapılabilmesi için verici alanda yeterince sağlıklı saç kökünün bulunması gerekir. Günümüzde saç ekiminde kullanılan FUE tekniğinde saç kökleri yerinden tek tek alındığından, sadece başın arkasında olan iki kulak arasından saç kökü alma dışında, vücutta göğüs bölgesinden, ense kısmından gibi değişik bölgelerden kıl alınma olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle yeteri kadar sağlıklı saç kökü ya da kılı bulunan hastalarda saç ekimi gerektiği takdirde yeniden yapılabilir. 

Saç ekimin düzeltilmesi 

Saç ekiminde düzeltme işlemi daha önceden saç ekimi yapılmış, ancak bu işlemden memnun olmayan kişilere yapılacak yeni bir operasyonu kapsar. Saç ekiminin amacı sadece saçsız alanların saçla doldurulması değildir. Bu yüzden doktor ve hastanın saç ekiminden önce en uygun model hakkında fikir birliğine varması ve hastanın bu konu hakkında görüşlerine önem verilmesi gerekir.
 
Bazı insanlar saçsız bir yapıya sahip bile olsalar, bunu kafa yapıları yüzünden uygun çizgilere sahip iseler, bundan fazla rahatsız olmazlar. Ancak saç ekimi sonrasında kendi düşüncelerine göre estetik görünümü kaybettiklerini düşünerek, sonuçlardan memnun kalmayabilirler. Bu sonuçtan daha fazla rahatsızlık duyar hale gelirler. Bu durumda kel olduklarında daha karizmatik oldukları özelliklerini kaybediyorlar, aynı zamanda yeni yapılan saçlarıyla kendilerini daha mutsuz hissetmeye başlıyorlar. Bazı hastalarda ekimi yapılan saç köklerinde sorun olmasa bile, yeni saçlarını istedikleri yöne doğru tarayamama sorunu yaşayabilirler. Bu sorun daha çok saç köklerinin doğal çıkış yönüne ekilmemesi nedeniyle kaynaklanır.
 
Saç ekimi uygulamasında genellikle hastaların çoğunluğu tekrar saç ektirmek isteyen kişilerden oluşmaktadır. Bu kişiler ya saç ekiminden memnun memnun olmamış hastalar ya da saç dökülmesi devam ettiğinden, saçsız alanları artmış kişilerden meydana gelmektedir. Saç ekimi hakkında yeterince araştırma yapmadan, bunun için gerekli kriterleri sağlamadan, hızlı bir şekilde karar vererek, uygun olmayan bir saç ekim merkezinde saç ekimi yaptıran kişiler maalesef yeniden saç ekimi yaptırmak isterler. Bu hem maliyet açısından, hem de psikolojik açıdan zarar verici bir durumdur. Tecrübeli saç ekim uzmanlarıyla, her türlü seçeneğin değerlendirildiği bir saç ekiminin sonucunda bu gibi durumların yaşanması çok zordur. Bu nedenle hastaların saç ekimine karar verirken, her şeyi araştırmaları ve doğru karar vermeleri gerekir. Saç ekiminde düzeltme işlemlerinde saç çizgisinin yeniden oluşturulması ve saçlarda oluşan doğal olmayan görüntünün giderilmesi gibi istekler düzeltilmeye çalışılır.

saç nakli fiyatları

Saç ekiminde düzeltme tecrübe gerektirir

Nasıl ki saç ekimi sonucu başarısızlıkla biterse, saç ekimi düzeltme operasyonlarının sonucunda da başarısızlık olabilir. Bu nedenle düzeltme operasyonlarında bile, hastanın daha önce saç ekimi yaptırmış olması dikkate alınmamalı ve saç ekiminin yeni yapılıyormuş gibi işlem yapılması gerekir. Hastaların beklentileri yeniden değerlendirilmeli, hangi türde saç şekli istediği, saçların sıklığı gibi detaylar açıklığa kavuşturulmalıdır. Saç ekimi işleminde olduğu gibi, doğru bir planlama yapılmalıdır. Bu konuda destek alınacak saç ekim uzmanının tecrübesinden emin olunmalıdır.
 
Genellikle saç ekimine sıfırdan başlamak daha kolaydır. Çünkü düzeltme operasyonu sırasında, bunun nedenleri ve çözümünü belirlemek tamamen ayrı bir tecrübe istemektedir. Bu nedenle bu operasyonu uygulayacak doktorun tecrübesi oldukça önemlidir. 

Saç ekiminin yeniden tekrarlanmaması için ne yapılmalıdır? 

Saç ekimi yaptırmaya karar veren bir kişi ya da buna ihtiyacı olan bir kişi, öncelikle iyi referansları olan bir saç ekim merkeziyle iletişime geçmelidir. Saç ekim merkezinin yeteri tıbbi donanımının olması önemlidir. Burada görev yapan saç ekim uzmanlarının deneyimi, bu konudaki bilgisi ve yeni gelişmeleri takip etmesi de dikkate alınmalıdır. Zaten bu kriterlerin yerine getirilmesi demek, saç ekimi yaptırmayı düşünenlerin doğru değerlendirilmesi demektir. Yapılan işlemin başarıyla sonuçlanması, saç ekiminden sonra oluşturulan yeni saçların doğal bir görünümde olması, bu aşamaların tercihiyle alakalıdır.
 
Deneyimli bir saç ekim uzmanı hastayı önceden değerlendirir, saç ekiminden beklentilerini dikkate alır. Hastaya uygun olacak en doğru saç şeklini, saçlarının yapısına ve doğal şekline en uygun şekilde oluşturabilir. Saç ekiminin başarısı öncesinde yapılan değerlendirmelerin bir sonucudur. Gelişigüzel yapılan saç ekimi işlemleri sonucunda, hasta memnuniyeti sağlanamamakta ve saç ekimi düzeltme operasyonları gündeme gelmektedir. 

Saç dökülmesi devam eden kişilere yapılan saç ekimi

Bazı kişiler saç dökülmesi devam etse bile, saç ekimi yaptırmak isteyebilir. Uygulamada tercih edilen saç ekimi sırasında saç dökülmesinin durmuş olmasıdır. Çünkü bu durumda yeniden saç ekimine gerek kalmaz. Ancak hastaların isteği doğrultusunda, saç dökülmesi devam ederken de saç ekimi yapılabilir. Bu durumda hastaların bu konu hakkında bilgilendirilmesi gerekir. İleri yıllarda saç ekiminin yeniden tekrar edilmesi gerektiğini hastalar bilmelidir. Ancak saç ekimine karar vermek için, saçların tamamının dökülmesi de beklenmemelidir. Çünkü bu durumda saç ekiminde kullanılacak saç kökü sayısı sınırlı olduğundan, saçsız alanlar bunlarla kapatılamayabilir. Bu yüzden saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin, bu konuda uzmana danışması ve saç dökülmesinin durumunun değerlendirilmesini istemelidir. Saç köklerinin sağlıklı olup olmadığı konusunda yapılan tetkiklerle, ileride saç ekimi yaptırmasının mümkün olup olmadığı belirlenmelidir. Saç ekimi kişilerin kendilerine özgüvenini sağlayan estetik bir uygulamadır. Bundan ihtiyacı olan herkes faydalanmalıdır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara