Hemen Fiyat Al

Toplumda en fazla erkekleri etkileyen saç dökülmesi sorunu, saç ekimi yapılarak kalıcı olarak giderilebilir. Saç dökülmesi başta genetik etkenlerden, stresten ve çevresel etkenlerden kaynaklanabilir. Saç ekimi dışındaki yöntemler bu soruna kalıcı bir çözüm olamaz. Saç ekimini yaptırmayı isteyen kişiler bu konuda bazı tereddütler yaşayabilir. Ancak saç ekiminin doğru yerde yaptırılması mükemmel sonuçların alınmasını sağlar.

Saç ekimi yapan merkezlerin özellikleri neler olmalıdır?

Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler saç ekimi merkezinde plastik cerrahın bulunmasına dikkat etmelidir. Deneyimli ve saç ekimi konusunda uzman cerrahlar sayesinde başarılı sonuçlar alınabilir. Bu uygulama cerrahi bir işlem olduğu için çok önemlidir. Bu nedenle saç ekimi yapan merkezin bu uygulamayı nerede yaptığı önemlidir.

Yasalar gereği saç ekimi uygulaması ameliyathane şartlarında ve estetik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Sizlere bu imkanları sağlayabilecek saç ekim merkezini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Güncel gelişmeleri takip eden, saç ekim işleminden önce ve sonra analiz çalışmalarını başarıyla yapacak bir merkezle işbirliği yapmalısınız.

Saç ekim merkezinin hastalarını kendinize referans olarak kabul etmelisiniz. Hasta memnuniyeti saç ekiminde oldukça önemlidir. Saç ekim merkezi sizinle ilgili incelemeleri yapmadan fiyat vermemelidir. Çünkü saç ekimi kişiye özel bir uygulamadır. Herkesin saç telleri ve saç kökleri farklı özellikler taşır. Saç köklerinin alındığı donör saha ve saçların ekileceği alan birbirinden farklıdır. Bu nedenle bu uygulamada standart bir fiyat belirlenemez.

Saç ekimi hangi koşullarda ve nerede uygulanmalıdır?

Estetik bir uygulama olarak kabul edilen saç ekimi cerrahi bir işlem ile gerçekleştirilir. Bu nedenle meydana gelebilecek komplikasyonlara karşı saç ekiminin ameliyathane koşullarında uygulanması en doğrusudur. Böyle bir ortam hastane ortamında oluşturulabileceği için buna dikkat etmelisiniz.

Saç ekimi kim tarafından yapılmalıdır?

Saç ekimi estetik plastik cerrahlar ile dermatologlar tarafından yapılmalıdır. Bu kişilerin mutlaka saç ekimi alanında uzmanlaşmış ve deneyim sahibi olmasına dikkat edilmelidir. Saç ekimi sonucunda can sıkıcı bir durumla karşılaşmamak için saç ekimi merkezi ve bu işlemi uygulayacak olan kişi özenle seçilmelidir.

Saç ekiminden önce neler yapılmalıdır?

 • Günümüzde gelişmiş tekniklerle uygulanan saç ekimi sonrasında hastasında belli bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyar. Bunu dikkate alarak çalışan kişilerin işyerinden en az 10 gün izin alması tavsiye edilir.
 • Saç ekiminde dokulara bir girişim yapıldığından uygulamadan önce bazı tedbirler alınmalıdır. Hastaların kullanmış olduğu kan sulandırıcı ilaçlar bırakılmalıdır. Bunun dışında ağrı kesici, depresyon ilacı, vitaminler, gıda takviyeleri, bitkisel ilaçlar ve multi-vitaminler de mutlaka kesilmelidir. Hastalar, kullandıkları saç destekleyici ürünleri kullanmayı saç ekimi öncesinde bırakmalıdır.
 • Uygulamadan önce alkol kullanan kişiler en az 3 gün önceden alkol almamalıdır.
 • Sigara içme alışkanlığı olanlar ise bunu en az 15 gün önce kesmelidir.
 • Hastaların diğer rahatsızlıklar için kullandıkları ilaçlar hakkında saç ekimini uygulayacak olan doktora bilgi vermesi gerekir.
 • Günümüzde saç ekimi için genellikle FUE tekniği kullanıldığından operasyondan önce saçlar kısa kestirilmemelidir.
 • Operasyona giden kişilerin rahat giysiler giymesi ve saç ekiminden sonra kullanmak üzere bir şapka edinmesi gerekir. Ayrıca tepe bölgesine saç ekimi yapılacak kişiler temasın önlenmesi açısından seyahat yastığı almalıdır.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi uygulaması FUE ve FUT denilen tekniklerle donör sahadan sağlıklı saçların alınması ve saç dökülmesi olan saçsız bölgelere transfer edilmesiyle yapılan bir uygulamadır. Saç ekiminde en fazla tercih edilen teknik FUE tekniğidir. Hastalar açısından ve saç ekiminin yapılmasında büyük avantajları olan bu yöntemde donör saha olan iki kulak üzerinden ya da iki kulağın arasındaki alanda bulunan sağlıklı saçlar 0,7 ve 0,8 mm çapındaki silindirik ve mikro uçlarla tek tek alınır. Bu işlem sırasında manuel punch ya da mikro motor denilen cihaz kullanılır.

FUT yöntemiyle yapılan saç ekiminde yine iki kulak arasında bulunan ve genetik olan dökülmeyen bölgeden cerrahi bisturiyle alınan saçlı doku şeridiyle işlem yapılır. Bu yöntemde dokunun alındığı bölge dikişlerle kapatılır. Bu doku şeridi özel büyütmeli stereoskopik mikroskop altında bisturi ile greft denilen parçalara ayrılır.

FUE tekniğinin kullanım rahatlığı nedeniyle FUT tekniği tercih edilmemeye başlanmıştır. Bu yöntemler arasındaki fark, saç köklerinin alınmasından kaynaklansa da dikiş gerektirmemesi ve iyileşme sürecinin daha kısa olması nedeniyle FUE tekniği daha avantajlıdır. Her iki yöntemde de greftler saçsız bölgedeki ya da seyrek saçların olduğu bölgeye açılan ince kanallara yerleştirilir.

Bu işlemler yapılırken hastalara lokal anestezi uygulandığından acı ve ağrı hissedilmeden saç ekimi yapılmaktadır. Hastalara saç ekiminin kaç seans olarak uygulanacağına hastaların beklentisi, kişinin saçlı bölgede ve saçsız bölgedeki özellikleri, alınan greft sayıları belirleyecektir. Birden fazla seans uygulanacağı zaman seansların arasında en az 6 ay ara bulunmalıdır.

Saç ekiminde başarılı olmak için gereken kriterler nelerdir?

 • Saç hücrelerinin sağlıklı olması ve canlı olması
 • Donör saha denilen bölgede bulunan saç tellerinin kalınlığı ve sıklığı
 • Saç köklerinin ekileceği alanın saç hücrelerini besleme yeteneğinin uygunluğu
 • Saç ekimi yapılacak bölgenin genişliği
 • Saç ekimi yapılan merkezin, estetik cerrahın ve ekibinin yeterliliği ve bu konudaki uzmanlığı

Saç ekiminde başarılı olmak için neler yapılmalıdır?

Saç ekiminde ne kadar doğal bir görünüm elde edilirse başarılı bir sonuç almak mümkün olur. Bu doğal görünümün elde edilebilmesi için ön saç çizgisi doğru belirlenmelidir. Bu tespit hastanın saçlarında olan açıklığın biçimiyle, yüz ovalliğinin durumuyla, burun ve çene alt ucu ile kaş ve burun arasında olan mesafenin oranı doğru değerlendirilerek ön saç çizgisi mesafesi tam hesaplanmalıdır.

Genel olarak ön saç çizgisi iki kaş arasında olan orta noktadan 7 – 11 cm’lik bir mesafeden başlamaktadır. Ön saç çizgisinden açılacak ince kanallar cilde dar açı yapmalı ve ön tarafa doğru bir yön verilecek şekilde açılmalıdır. Kanallar geriye gittikçe açılar arttırılmalıdır.

Alın köşeleriyle ön saç çizgisinin kesişme noktaları dar açı ve aşağıya doğru yönü olan kanallarla hazırlanmalıdır. Bunlara uygun şekilde açılan kanalların derinlik ve genişliği elde edilen greftlerin kalınlık ve boyuyla eşit olması gerekir. Bu kanalların greftlerden derin ve kısa açılmaması gerekir. Bunlara dikkat edilmediğinde ekilecek greftlerin bir kısmı ciltten dışarıda kalacak ve çevresel faktörlerden daha çok etkilenecektir. Böyle bir etki greftlerin ölümüyle sonuçlanır ve saç ekiminde istenen başarı sağlanamaz. Bu nedenle saç ekiminden önce başarılı olmak için her şey en ince ayrıntısına kadar değerlendirilmelidir.

Saç ekiminden sonra saç yıkama işlemi nasıl yapılmalıdır?

Saç ekiminin ertesi günü saçlarda olan bandaj çıkarılır. İlk yıkama saç ekimi merkezinde yapılacaksa 1. Günde saçlar yıkanabilir. Hastalar bunu kendileri yapacaksa en erken 3. Günde saç yıkaması yapılmalıdır.

Saç yıkama sırasında saçlara özel bir losyon sürülerek sadece dokunarak tüm yüzeye losyon dağıtılır.Bu yapılırken sert hareketlerden kaçınılmalı, sürterek işlem yapılmamalıdır. Bu şekilde yarım saatlik bir beklemeden sonra saçlar ılık suyla durulanmalıdır. Doktorun önerdiği medikal bir şampuan kullanılarak yine losyon sürerken yapıldığı gibi dokunarak saçlar nazikçe yıkanmalıdır. Şampuan ılık suyla saçlardan arındırılmalıdır.

Gerekirse saç kurutma makinesi ılık ya da soğuk ayarla kullanılarak saçlar kurutulmalıdır. Saçların bu şekilde yıkanmasına 10 gün süreyle devam edilmelidir. Saçta oluşan kabuklanmaların yumuşatılması için gerekirse losyon 1 – 2 saat kadar bekletilmelidir.

İlerleyen günlerde kabukların çıkması için hafifçe saçlar bastırılarak yıkama yapılabilir. 10 günlük sürede oluşan kabuklanmalar tamamen bitmelidir. Kabukların ortadan kalkması iyileşmenin hızlanmasına katkı sağlayacaktır. Bunun gecikmesi halinde iyileşme sürecinde uzama olacaktır.

Saç ekiminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

 • Saç ekimi uygulanan bölgenin en az 10 gün travmalardan ve darbelerden korunması gerekir.
 • Saç ekiminden sonra bölgede bulunan bandaj 1 gün içinde çıkarılmalıdır.
 • Hastaların saç yıkama konusunda doktorun tavsiyelerine uymaları gerekir.
 • Saçlarda oluşan kabuklanmaların en geç 10 gün içinde temizlenmesine dikkat edilmelidir.
 • Hastalar saç ekiminde sonra en az 15 gün denize ve havuza girmemeli, sauna ve solaryum gibi yerlerden uzak durmalıdır.
 • Güneşli havalarda mutlaka şapka kullanılmalıdır.
 • Saçlardaki kabuklanmalar tamamen temizlendikten sonra hastalar kendi şampuanını kullanmaya başlayabilirler.

Saç ekimi fiyatları

Saç ekimi uygulamasını yaptırmak isteyenler için maliyet oldukça önem taşır. Bu uygulama cerrahi bir operasyon olmakla birlikte estetik bir uygulamadır. Hastane ortamında ve plastik bir cerrah tarafından yapılması gerekir. Saç ekimi fiyatları pek çok unsurun bir araya gelmesiyle belirlenmektedir. Herkes için farklı bir uygulama yapıldığından dolayı saç ekiminin standart bir fiyatı olamaz. Hastanın saçları detaylı olarak değerlendirilmeli, saç köklerinin alınacağı alan ve nakledileceği bölge detaylı olarak incelenmelidir.

Saç ekiminde fiyatlara etki edecek unsurlar nelerdir?

 • Saç tellerinin kalınlığı ve kalitesi fiyatların belirlemesinde oldukça önemlidir.
 • Doğal bir görünüm elde edilmesi için, saçların hangi sıklıkta ekilmesi gerektiği belirlenmelidir.
 • Hastaların saçsız alanları değerlendirilerek, ne kadar saç kökü ihtiyacı olacağı belirlenmelidir.
 • Saç köklerinin miktarı belirlenmelidir.
 • Saç ekimi yapılacak merkezin doğru belirlenmesi gerekir.
 • Saç ekimini uygulayacak olan doktorun deneyimi ve bu konudaki uzmanlığı fiyatların belirlenmesinde etkilidir.
 • Saç ekimi yapılacak dönemdeki talepler fiyatlara yansıyan önemli bir unsurdur.
 • Saç ekiminde harcanan zaman ve emek fiyatların belirlenmesine etki eder.
 • Saç ekiminde kullanılacak teknik fiyatlara yansıyan önemli bir unsurdur.

Saç ekimi yönteminin fiyatlara yansıması nasıl olur?

Saç ekimi genellikle iki yöntemin uygulanmasıyla gerçekleştirilir. FUT ve FUE yöntemleri sayesinde, ihtiyacı olanlara saç ekimi yapılabilir. Geçmişte FUT tekniğiyle yapılan saç ekiminin yerini, FUE tekniği almıştır. FUE tekniği daha konforlu bir şekilde uygulandığından hem hastaların, hem de doktorun tercihinde etkili olmaktadır.

FUT tekniğinde arzu edildiği gibi doğal bir görünüm elde edilemediğinden, FUE tekniği daha fazla kullanılır hale gelmiştir. Saç ekimi sırasında ihtiyaç duyulan greft miktarı direkt olarak fiyatlara yansıyan bir unsurdur. Saçsız alana ne kadar fazla sayıda greft ekilecekse, fiyatlar bu oranda yükselme gösterir. Kişilerdeki saç miktarı farklı olduğundan, alınacak greft miktarı da farklılık gösterir. Bazılarında 1500 greft yeterli olurken, bazılarında bu sayıdan fazla grefte ihtiyaç duyulur. Bir greft içinde 3-5 saç telinin olması, saç ekilecek alanın büyüklüğü saç ekim fiyatlarına yansıyacaktır.

Saç ekiminde estetik cerrahın ve ekibinin fiyatlar yansıması nasıl olur?

Saç ekim uygulaması bir ekip çalışmasını gerektirir. Bu konuda estetik cerrahın deneyimi ve uzmanlığı fiyatların belirlenmesinde oldukça etkilidir. Saç ekimi planlamasının yapılması, doğallığın elde edilebilmesi için her türlü detayın değerlendirilmesi doktorun deneyimiyle daha başarılı sonuçlar alınmasına neden olur. Saç ekiminden sonra doğal bir görünüm elde edebilecek doktorun bu konuda yeterli bilgi seviyesine sahip olması ve bunu hastalarda uygulayabilmesine bağlanır. Güncel gelişmeleri takip eden, saç ekim uzmanları hasta memnuniyetini sağlayacaktır. Estetik cerrahın ekibi de bu konuda deneyimli ve başarılı olmalıdır.

Saç ekiminde standart fiyatlar belirlenir mi?

Bazı saç ekim merkezlerinde hastalar için seans başına ya da uygulanacak greft başına fiyatlar belirlenmektedir. Ancak saç ekimi kişiye özel bir uygulamadır. Her hastanın ihtiyacı olan saç miktarı ve saçsız alanın büyüklüğü birbirinden farklıdır. Bu fiyatlar saç ekimi yaptıracak kişiler için aldatıcı ölçülerdir. Saç ekiminde seans başına verilecek fiyatlar, bunun süresiyle alakalıdır. Greft miktarı ise, tamamen kişinin ihtiyacına bağlı olarak değişir. Bu nedenle kişilerin kendisi değerlendirilmeden verilecek fiyatlara rağbet edilmemelidir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara