Hemen Fiyat Al

Saç ekimi işlemi kişinin kendisinde olan sağlıklı saç köklerinin alınarak, saçsız alanlarına nakil edilmesiyle yapılan estetik bir uygulamadır. Bu uygulama tamamen kişinin psikolojisi ve dış görünümüyle alakalı bir durumdur. Saç ekimine karar vermiş olan kişinin, doğal görünümünü en iyi şekilde sağlamak için kaç seans ve kaç saç kökü ekimi yapılacağının doğru belirlenmesi gerekir.
 
Saç ekimi uygulaması kişinin her açıdan buna kendisini hazırlaması için geçecek bir süreçle başlamaktadır. Başlangıçta iyi bir araştırma yapılarak, doktorun ve saç ekim merkezinin seçiminin yapılması oldukça önemlidir. Saç ekimini yapacak olan doktorun bu alanda yeterince bilgili olması ve hastayı doğru analiz etmesi gerekir. Saç dökülmesinin herkeste farklı sebeplerle gelişim göstermesi mümkündür. Bu operasyonun yapılacağı kişinin saç dökülme nedeni belirlenirken alın çizgisi, başın yapısı, saçların yapısı, saç köklerinin durumu çok sayıda etken dikkate alınmalıdır. Saç ekiminin ne kadar süreceği saçlı alanda bulunan saç yoğunluğu ve saçsız alanın büyüklüğüyle orantılıdır. Ancak saç ekimini yapacak olan doktorun ve ekibinin bu konudaki deneyimi mutlaka dikkate alınmalıdır.

saç ekimi tedavisi ne kadar sürer

Bir kişiye kaç seans saç ekimi yapılabilir? 

Saç ekimi ihtiyacı olan kişinin yapılan değerlendirilmesinde, bu operasyona uygunluğu belirlenir. Saç ekiminde transfer edilecek olan dokular greft olarak tanımlanır. Bunlar ekimi yapılacak olan saç kökleridir. Greftlerin içinde bir tane saç kökü olduğu gibi, ikili, üçlü ya da dörtlü saç kökü bulunabilir. Saç ekiminde seans tanımı ise, kişiye uygulanacak olan ekim işleminin sayısıdır. Saç ekiminde seans sayısını belirleyen unsur, öncelikle kişideki saç yoğunluğu ve saçsız alandaki büyüklüktür. Kişide saçsız alanın büyüklüğüyle orantılı olarak ihtiyaç duyulan saç kökü miktarı çok önemlidir. Kişide saçsız alan büyükse, saçların alınacağı donör sahada saçların sıklığı ne çok olursa, alınacak olan saç kökü sayısı o kadar fazla olur. Ancak saçlı alandaki saç kökleri seyrek olursa, alınabilecek saç kökü miktarı da buna göre azalır. Hastada olan saç açıklığı az olursa, saçlı alandan alınacak saç kökleri bir seans içinde tamamlanabilir. Yerine ve ihtiyaca göre bu seanslar üçe kadar çıkabilir.
 
Saç ekim uygulamasında alınabilecek greft sayısı ne kadar fazla olursa, ekim yapılan alanda daha doğal ve güzel bir görünüm elde edilebilir. Fakat fazla miktarda saç kökü alabilmek için, verici alandan gelişigüzel ve düzensiz bir şekilde saç kökleri alınırsa, bu alanında seyrekleşmesine sebep olunabilir. Bu da görünüm olarak hoş olmayan bir sonuca neden olur. 

Saç ekiminde kullanılan tekniklerde alınacak greft sayısı 

Saç ekimi işleminde alınacak greft sayısında saç ekim yöntemlerine göre değişim söz konusudur. FUT tekniğinde alınacak saç kökleri kişide ense bölgesinde olan saç derisinin gevşekliğiyle ve saçlarının sıklığıyla alakalıdır. Bu yöntemde saç kökleri doku parçası olarak toplu bir şekilde alındığından, yaklaşık olarak 2000-3000 tane greft alınarak, saç ekimi yapılabilir.
 
FUE tekniği uygulanırken saç kökleri tek tek alınmakta ve bunlar tek tek ekilmektedir. Bu yöntem FUT tekniğine göre daha uzun bir zaman almaktadır. Yaklaşık olarak bir seans içinde 6-9 saatlik bir süreç geçirilir. Bu tek seansın içinde alınabilecek saç kökü sayısı 3000-4500 adet greft olabilir. Bu alınan greft sayısı yeterli gelmediği takdirde, ikinci ve üçüncü seanslar uygulanabilir. Bunları belirleyecek olan kişinin saçsız alanının büyüklüğüdür.

Saç ekiminde alınacak kök sayılarına saç yapısı etki eder

Saç ekimi yapılacağında alınacak olan saç köklerinin sayısını belirleyen unsurların birisi, kişinin saç yapısıdır. Hastadaki saç yoğunluğu ne kadar fazla olursa, alınan ve ekilen saç kökü sayısı artış gösterir. Bu şekilde saç ekimi başarısı artar ve ortaya kaliteli bir işlem çıkar. Saç ekimi yapılırken en önemli unsurlar arasında olan saç köklerinin alınma sırasında zarar görmemesidir. Ayrıca verici sahada seyreklik meydana getirmemektir.
 
FUE tekniğinde verici alanda olan saç yoğunluğu fazla olduğunda 6000, saç yoğunluğunun az olması halinde ise 2000 kadar greft alınma olasılığı bulunmaktadır. Bir seansın içinde 4000 ya da daha fazla saç kökünün alınması oldukça zahmetli bir uygulamadır. Bu durumda hastanın sabrı, doktorun ve ekibinin deneyimli ve bu konuda profesyonel olması çok önemlidir. Bu yüzden saç ekim merkezi ve doktorun seçimine özen gösterilmelidir.

Saç ekiminde greftlerin kalıcı saç teline dönüştürülmesi

Saç ekimi işleminde önemli olan konu greft sayısının fazla olmasından çok, alınan greftlerin kalıcı saç teli haline dönüştürülme oranıdır. Saç kökü özen gösterilmesi gereken bir dokudur. Dikkat edilmediği takdirde, dokularda ölüm gerçekleşebilir. Bu yüzden saç ekimini yapan doktorun aldığı saç köklerine zarar vermeden işlemi tamamlaması önemlidir. Bunun dışında alınan greftlerin doğru açılarla ve doğru biçimde kanalların içine yerleştirilmesi de saç ekiminin başarısında önem taşımaktadır. Greftlerin içinde fazla sayıda saç teli bulunduğundan, daha fazla sayıda saç teli elde edilmektedir. Saç ekimi işlemi doğru yerde ve doğru şekilde yapıldığı takdirde, bir seans içinde ihtiyaç olan greft sayısına 6-9 saat içinde ulaşılabilir.

saç ekimi tedavi süreci

Tek seans içinde yapılan saç kökü nakli ne kadardır?

Saç ekimi işlemi yapılırken, mutlaka bazı kurallara uyulması gerekir. Bunun için öncelikle kişiye bir seans içinde ekimi yapılacak saç teli miktarının belirlenmesi gerekir. Seans içinde yaklaşık olarak 3000-4000 saç telinin ekimi yapılabilir.  Bu sayının belirlenmesi tamamen yapılan işlemin kalitesine yansıyacaktır. Çünkü tek seans içinde daha fazla saç teli ekimi de yapılabilir. Ancak bunun kaliteyi düşüreceğini tahmin etmek çok da zor değildir. Önemli olan tek seans içinde kaç saç telinin ekileceğinden çok, saç ekimi işleminin hastanın isteklerini karşılayacak şekilde gerçekleştirilmesidir. Bu yüzden tek seansın içinde ekilecek saç tellerini belli sayılara bölerek, saç ekimin yapılmasıdır. Bu şekilde saç ekiminin kalitesi arttırılmalıdır. Özellikle saçsız alanın büyüklüğü doğrultusunda bu kararın sağlıklı bir şekilde alınması gerekir. Bu tamamen saç ekim uzmanının deneyimini yansıtan bir unsurdur.
 
Tüm açık alanın tek seferde kapatılmaya çalışması, düzgün bir sonuç vermeyebilir. Ayrıca saç ekimini yapan doktor ve ekibinin performansını düşüren bir etken olarak görülebilir. Bu yüzden saç açıklığına göre, fazla bölge bulunuyorsa, bir gün alın bölgesi, diğer gün arka taraf, sonraki gün yan taraf gibi bir planlama yapılmalıdır. Bu seanslar içinde planlanan bölgelerde saç ekimi yapılmalıdır. Hem hastayı yormayan, hem de doktorun tüm performansını gösterebileceği bir çalışma yapılmış olur. 

Saç ekimi ne kadar sürer?

Saç ekim işleminin süresi ekimi yapılacak greft sayısına ve seanslara bağlı olarak değişim gösterir. İşleme başlamadan önce hastanın saçların döküldüğü alanlar ve saçların alınacağı alandaki saç teli kapasitesi düzgün bir şekilde değerlendirilerek, planlama yapılmalıdır. Saç ekimi işlemi ekimi yapılacak greftlerin sayısına göre yaklaşık olarak 6-9 saat arası sürer. Fakat bu süreler doktorun ve ekibinin tecrübesiyle farklılık gösterecek şekilde değişebilir. Saç ekimi oldukça özellikle bir operasyon olmakla birlikte, küçük bir operasyon olarak kabul edilebilir. FUE tekniğiyle yapılan saç ekimi daha kolay ve daha acısız şekilde yapılabilir. Operasyondan bir hafta önce kişilerin kendilerini buna hazırlamaları gerekir. Kullandıkları androjenik ilaçları ve kan sulandırıcı türdeki ilaçları mutlaka kesmeleri gerekir. Bu sürede alkol almamaları, saçlarını boyatmamaları gerekir. Saç ekimine geldikleri gün saçlarında jöle, sprey gibi kalıntılar olmamalı ve saçlar temiz olmalıdır. Saç dökülmesinin evrelerine göre uygulanacak seans sayısı farklılık gösterebilir. İlk üç evrede olan saç dökülmesinde tek seans yeterli olurken, daha ilerlemiş dökülmelerde seans sayısında artış meydana gelir.
 
Saç ekim işleminde seans sayıların belirlenmesinde kişinin yapısal özellikleri de etkili olur. Saçların ince ya da kalın telli olması, kıvırcık ya da düz telli saçların olması, saç tellerinin açık renkte ya da koyu renkte olması seans sayılarına etki edecek unsurlar arasındadır.  Burada önemli olan seans sayısından ziyade, kişinin istediği gibi bir sonuca ulaşmak ve doğal görünümlü yeni saçları elde etmektir. Saç ekiminde birden fazla seans ihtiyacı olduğunda, belirli bir süre beklenmesinde fayda vardır. Çünkü yapılan seansta alınan saç köklerinden sonra, kalan verimli saç kökleri azalır. Bu bekleme süresinin ne kadar olacağına dair kararı ve seansların sayısını bu konuda uzman doktor belirler. Burada kişinin beklentileri, saçların hangi sıklıkta istendiği, verici alanın görsel olarak seyrek bir görünüme kavuşmaması gibi etkenler dikkate alınır. Saçların alınacağı bölgede yeniden saç çıkmayacağından, bu alanın görünümü de bozulmamalıdır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

  1. Yurt dışından gelip saç ektirmek istiyorum.Türkiyede kaç gün kalmam gerekir.İkinci bir sefer daha gelmek gereklimi

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara