Hemen Fiyat Al

Saç yağlanması kadın erkek birçok kişide görülebilen saç problemidir. Aslında fizyolojik bir durum olmakla birlikte bir hastalık olarak kabul edilmemelidir. Ancak bazı durumlarda saç yağlanması kişileri psikolojik ve fiziksel yönden etkileyebilmektedir. Bu noktada yağlı saçlara sahip olan kişilerin bazı önlemler alması gereklidir. Bu yüzden öncelikle saçların neden normale oranla fazla yağlandığını öğrenmek ve buna istinaden yağlanmayı engelleyici yöntemler uygulanmalıdır. Ancak saçı tamamen yağsız da bırakmak doğru değildir. Çünkü saçların belli bir oranda yağa da ihtiyacı vardır.

Saç Neden Yağlanır?

Saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa bunun sebebi saç derisindeki yağ salgılayan bezlerin normalden daha fazla yağ üretmesidir. Bu yağ bezleri saç derisi dahil olmak üzere vücudumuzdaki her gözenekte bulunur. Görevi cildin yumuşak kalmasını ve nemlenmesini sağlamaktır. Yağlı, karma ve kuru cilt tipleri olduğu gibi saç için de aynı şey geçerlidir. Yani bazı insanların saç derilerinde bulunan yağ bezeleri diğerlerine göre daha aktiftir ve daha fazla yağ üretir.

Saç yağlanmasının diğer nedenleri nelerdir?

 • Saçlarınızı düzenli olarak yıkamıyorsanız yağ üretimi normal bir düzeyde olsa dahi saçınız belli bir süre sonra yağlanacaktır.
 • Hormon seviyesinde yaşanan düzensizlikler de yağlanmaya  yol açmaktadır. Hormon seviyelerinin çok çabuk değiştiği ergenlik ve hamileleik dönemlerinde saçın daha çabuk yağlanması doğal olarak kabul edilir. Ayrıca hormon düzensizliğine yol açan adet dönemi öncesi ve sırasında saçınız çok çabuk yağlanabilir.
 • Saç dökülmesinin diğer bir nedeni de beslenme alışkanlıklarıdır. Yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, yetersiz ve dengesiz beslenme fazla yağlanmaya sebep olur.
 • Saçlara sık sık dokunmak da yağlanmanın  başka bir nedenidir.
 • Saçları çok sıcak suyla yıkamak saç yağlanmasına sebep olur.
 • Günlük hayatta yaşanan stres de saç yağlanmasına neden olabilmektedir.
 • Yanlış şampuan seçimi, saç kremi ve sprey gibi kimyasal maddeler de yağlanma nedenlerindendir.
 • Saç kurutma makinesini yakın tutmak ya da uzun süre fön çekmek gibi yapılan hatalar saçınızı yağlandırabilir.
 • Saçlarınızı sık sık yıkamak da fazla yağlanmaya sebebiyet verecektir.
 • Saç düzleştirici, maşa gibi ısı veren şekillendiricilerin fazla kullanılması saç yağlanmasına neden olmaktadır.
 • Saç kremini saç uçlarının yanında saç diplerine uygulamak da saçı yağlandırır.
 • E vitamini eksikliğinde saçlar yağlanır.
 • Eğer uzun saçlı biriyseniz, saç köklerinizdeki yağ oluşumu daha fazla olacaktır. Bunun nedeni saçlarınızın uç kısmına kadar yağ salınımının olmasıdır.
 • Genetik faktörler de bu sebeplerden biridir. Aile genetik olarak yağlı saçlara sahipse, ailenin diğer fertlerinde de bu durum görülebilir.
 • Saç derisinin çok kuru olduğu durumlarda, daha fazla yağ salgısı oluşur. Bunun nedeni kuruluktan kurtulmaktır. Saç derisinin aşırı kuruması, çok fazla şampuan kullanmak, kuru hava ve esen rüzgarda olmak ve güneş altında çok kalmak nedenli olabilir.
 • Düzenli yıkanmayan saçlarda biriken bakteriler ve toksinlerden kurtulmak için saç derisi çok fazla yağ salgılar.

Sac_yaglanmasina_ne_iyi_gelir

Fazla yağın neden olabileceği sorunlar

Eğer saçlarınız fazla yağ üretiyorsa, bu saçlarınızda kepeklenmeyi tetikleyebilir. Bunun dışında seboreik dermatit saç derisinde görülen aşırı yağlanmanın neden olduğu bir diğer sorundur. Sürekli yağlanan saç derisi iltihaplandığında kaşıntılı bir cilt hastalığı olan seboreik dermatite yol açabilir. Saç derisinde yoğun kaşıntı, kızarıklık, kepek ve kabuklanma bu cilt hastalığının belirtileri arasındadır. Bu hastalık çeşitli şampuanlarla ve merhemlerle tedavi edilebilmekle birlikte tedavi süresi oldukça uzundur. Saç derisinde oluşan yağ düzenli olarak temizlenmediği takdirde gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Gözenek tıkanıklığı durumunda ise sivilce oluşumuna zemin hazırlanır ve bu nedenle saç derisi sivilceleriyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Yağın saçlara faydası var mıdır?

Deri altındaki yağ bezlerinin görevi cildi nemli ve yumuşak tutmaktır. Herkesin cilt tipi farklı olmakla birlikte yağ üretme miktarı da farklıdır. Saçlı deri için de aynı durum geçerlidir. Bazı kişilerin kafa derilerindeki yağ üretimi fazla olduğu için saçlar daha fazla yağlanmaktadır. Bir miktar yağ saçların daha esnek ve dayanıklı olmasını sağlamaktır. Aynı zamanda yağ saçın kırılıp kopmasını da önleyecektir. Mikroplardan koruması da yağın deriye sağladığı başka bir faydadır.  

Saç yağlanması nasıl engellenir?

 • Öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeli ve dengeli ve düzenli bir beslenme programına sadık kalmalısınız.
 • Saç kuru olduğu zaman saç derisi, saçın nemlendirilmesi için daha fazla yağ üretir. Bu nedenle derinin ısınmasına sebep olan saç şekillendiricilerini kullanmayın.
 • Saçlarınızı her gün şampuanlamaktan kaçınmanız gerekmektedir. Çünkü saç her gün yağlanıp temizlendiğinde yağ bezleri saçı nemlendirmek için daha fazla yağ üretir. Bu yüzden her 2-3 günde bir yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş, fazla yağı alırken saçı kurutmayan bir şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
 • Saç kremi kullanıyorsanız bunu saç diplerine sürmeyin. Çünkü duştan çıktıktan 2-3 saat sonra saç derisinde üretilen yağ bu bölgeyi nemlendirecektir. Saç kremini saç uçlarını nemlendirmek için kullanabilirsiniz.
 • Saç şekillendirici ürün kullanımında seçici olmanız gerekiyor. Jöle, , köpük, sprey gibi ürünler yağlı saçlar için fazla önerilmez. Kullanmanız gerekiyorsa bu ürünlerin yağlı saçlara uygun olarak üretilmişlerini seçin.
 • Saçı gerektiğinden fazla fırçalamak yağ üretimini tetikler ve saçınızın duştan kısa bir süre sonra yağlı görünmesine neden olabilir.
 • Saç düzleştiricisi, maşa gibi ısı veren saç şekillendiriciler saçın daha kısa sürede yağlanmasına yol açar. Ayrıca ısıyla çalışan bu cihazlar saçı çok yıpratır. Bu nedenle bu ürünleri mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın.
 • Saçınız yağlandıysa ve yıkayabilecek durumda değilseniz kuru şampuan kullanabilirsiniz. Kuru şampuanı saç diplerine döktükten sonra parmak uçlarınızla yayın ve daha sonra geniş dişli bir tarakla tarayın.

Sac_yaglanmasina_ne_iyi_gelir

Saç yağlanması için doğal çözümler

Lavanta kürü

Küçük bir tencere içerisine 3 su bardağı su bardağı temiz suyu koyun ve bir tutam lavantayı koyup kaynatın. Yaklaşık 5-10 dakika kaynattıktan sonra lavanta suyunu ocaktan alın ve süzün. Daha sonra bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Ardından 30 dakika kadar bekletin. Süre bitiminde saçlarınızı ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı saç yağlanmasını geciktirecek bitkisel bir yağdır. Temiz saçlarınıza birkaç damla çay ağacı çay ağacı yağı damlatın ve 20 dakika oyunca saç diplerinize masaj yapın. Masaj bittikten sonra saçlarınızı ılık suyla durulayın.

Elma sirkesi

Elma sirkesini saç yıkarken son durulama suyundan önce yarım çay bardağı kadar dökün ve saçlarınızı ovuşturun. Ardından saçlarınızı durulayın.

Limon suyu

Büyük bir limonu bir su  bardağına sıkın. Saçlarınızı yıkarken son durulama suyundan önce limon suyunu saç diplerine uygulayın ve masaj yapın.

Jojoba yağı

Jojoba yağını temizlenmiş saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Sonrasında saçlarınızı ılık suyla durulayın. Jojoba yağı saçlarınızın uzun süre yağlanmasına neden olacaktır.  

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara