Hemen Fiyat Al

Yaz aylarında güneş ışınlarının zararlı etkisi tüm vücudumuzu etkilediği gibi saçlarımızı da etkiler. Güneş ışınlarının bu kurutucu ve zararlı etkisi özellikle saçları işlem görmüş olanlar için ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Yine yaz aylarında güneş ışınlarının zararlı etkilerinin yanında tuzlu ve klorlu su saçların daha çok yıpranmasına neden olmakta, mat ve cansız bir görünüme yol açmaktadır. Yaz mevsiminde bu yıpranmalara önlem alınmadığı ve gerekli bakımlar yapılmadığı takdirde yıpranmış saçlar kendini saç dökülmelerine bırakacak, saçlarda ciddi kayıplar doğuracaktır. Bu kayıpların önüne geçmek için, yaz aylarında saç bakımına özen gösterilmeli ve saçın çok fazla güneşe ya da tuzlu- klorlu suya maruz bırakılmaması gerekmektedir.

Yaz mevsiminde saçlar neden yıpranır?

Yaz mevsiminde saçlar diğer mevsimlere oranla yıpranmaya çok daha fazla meyillidir. Güneş ışınlarının etkisi, klorlu ve tuzlu sular saçların yıpranmasında büyük etkiye sahiptir.

Güneş ışınları

Güneş ışınları cilde direk olarak geldiğinde cildi kuruttuğu gibi saçları da aynı şekilde kurutur. Güneş ışınlarının bu kurutucu etkisi saçların kurumasına yol açtığı gibi aynı şekilde mat ve soluk bir görünüme, kırık saç uçlarına neden olmaktadır. Saç tellerine bu kadar zararı olan güneş ışınlarının saç derisine de nüfuz etmesi kaçınılmazdır ve bu da saç derisinin kuruyup, saçların dökülmesine yol açabilir. Aynı şekilde güneş ışınları saçlarda kepeklenmeye de yol açabilir.

Tuzlu ve klorlu su

Yaz mevsiminde hepimizin uğrak noktası olan deniz ve havuzlar saçlarımıza ciddi oranda zarar vermektedir. Havuzların hijyenini sağlamak için kullanılan klorlu su ve denizdeki tuz oranı saçlarımızı yıpratmakta ve mat bir görünüme sebep olmaktadır. Özellikle klorlu suyun saç renginden başlayıp gözeneklere ulaşabilen bir etkisi mevcut olmakla birlikte saçlarda kırılma ve kopmaya neden olabilmektedir. Aynı şekilde tuzlu suyun da saçlarda ciddi etkileri mevcut. Saçları çok fazla tuzlu suya maruz bırakmak mat bir görünüme yol açabileceği gibi kırılma ve kopmalara neden olabilmektedir.

Yaz mevsiminde saç yıpranması nasıl önlenir?

Yaz mevsiminde saçlarımızda oluşan yıpranmaların ve dökülmelerin önüne geçmek alacağımız birkaç önlem ve saç bakımlarıyla mümkün. Öncelikle güneşin zararlı etkilerinden saçlarımızı korumak için saç koruyucu ürünler kullanmadan güneşe çıkmamamız gerekiyor. Nasıl cildimizi koruyucu güneş kremleriyle koruyorsak saçlarımızı da aynı şekilde korumamız gerekir. Bunun için saç spreyi ya da saç kremi gibi koruyucu ürünler kullanılmalı, güneşin zararlı etkisi saçta en aza indirgenmelidir. Bunun dışında şapka eşarp gibi aksesuarlarla da saçlar korunabilmekte güneş ışınlarının saça olan direk etkisi bu şekilde önlenebilmektedir.

Yipranmis_saclara_cozum

Yaz mevsiminde güneş ışınlarının yanında klorlu ve tuzlu suyun da saçı yıprattığını söylemiştik. Bu yıpranmaları da en aza indirgemek alacağımız birkaç önlemle mümkün. Öncelikle havuz veya denize girdikten sonra saçlar ılık ve temiz suyla yıkanmalı, havuz ve deniz suyunun saçta kalma süresi en aza indirgenmelidir. Bunun yanında saça uygun bir saç kremi kullanılmalı ve saç tekrar durulanmalıdır. Kireçli, klorlu ve tuzlu suların saçlarımızı yıpratmasının en büyük sebebi bu suların ph değerinin yüksek olmasıdır. Bazik yapıdaki bu sular saçların matlaşmasına ve kırılmasına neden olur. Bu yüzden ph değeri yüksek olan bu sular saçta fazla bırakılmamalı denizden çıktıktan sonra hemen yıkanmalıdır. Bunun yanında işlem görmüşi boyanmış saçların aldığı etki diğerlerine oranda çok daha fazla olabiliyor. Bu yüzden klorlu ve tuzlu suyun saça etkisi göz ardı edilmemeli mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır.
Havuz veya denize girdikten sonra tatlı suyla durulanan saçlar için mutlaka koruyucu kozmetik ürünler kullanılmalıdır. Her banyodan sonra uygulanacak olan bu kozmetik bakım, ph değeri yüksek olan bu suların saçtaki etkisini en aza indirgeyecektir.

Ayrıca yaz aylarında saçların her gün şampuanlanmaması önemlidir. Çünkü güneş ışınlarının etkisiyle kuruyan saç teli ve saç derisi, her gün şampuanlamayla daha da kuruyacak bu da olası dökülmelerin önünü açacaktır.

Yıpranmis_saclar_icin_bakim

Yıpranmış saça ne iyi gelir?

Yaz mevsiminde yıpranan saçlara uygulayacağımız bakımlarla saçlarımızı eski sağlığına kavuşturmak mümkün. Bu bakımlar düzenli olarak yapıldığı takdirde saçlarımızdaki yıpranmalar azalacak ve saçlarımızın daha sağlıklı görünmesi sağlanabilecek.

Saçlarınızı nemlendirin

Tüm vücudumuzun neme ihtiyacı olduğu gibi saçlarımızın da aynı şekilde neme ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç yaz mevsimlerinde daha çok artar ve saçlarımızın kuru cansız ve mat görünmesine yol açar. Çünkü kurutucu ve zararlı etkisiyle güneş ışınları ve klorlu ve tuzlu sular saçlardaki nem seviyesini en aza indirger. Bu yüzden her zaman yapmamız gereken nem bakımını yazın daha çok yapmalı saçların her daim nemli kalmasına özen göstermeliyiz. Saçları nemlendirmek için saç kremleri olmazsa olmaz yöntemlerden biridir. Bunun yanında  Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağıyla saça bakım yapılabilir ve saçın nem oranı artırılabilir.

Kırıklardan bir an önce kurtulun

Saçlardaki kırıkları kestirmek onların yıpranmasını önlemek için başlıca yollardan biridir. Çünkü saçlar uçlardan kırılmaya başlar ve kestirilmediği takdirde devam edip saç uçlarına kadar yol alır. Bu da koparak dökülmeleri artıracak ve saçların sağlıksız görünmesine yol açacaktır. Ancak saçlar düzenli olarak kestirildiği takdirde bu yıpranmaların önüne geçilip, daha sağlıklı uzamaya başlayacaktır. Unutmayalım ki kırık saçlara klorlu ve tuzlu suyun ve bunun yanında güneş ışınlarının zararlı etkisi çok daha fazla olacak ve saçların kolayca dökülmesine ve yıpranmasına yol açacaktır.

Doğal yağlar kullanın

Yaz aylarında saçların yıpranmasını önleyecek metodların yanında doğal yağlarla ve maskelerle uygun saç bakımını yapmak saç kaybının önüne geçmenin en önemli yollarından biridir. Yaz mevsiminde saç yıpranmasının ve kaybının önüne geçmek için argan yağı kullanmak en faydalı doğal çözümlerden biridir. Çünkü argan yağı içerdiği antioksidanlar sebebiyle saçı yenilemesinin yanında saçı güneşin zararlı ışınlarından korumada oldukça etkilidir. Aynı zamanda argan yağı saça kaybettiği nemi geri kazandırmada oldukça etkilidir. Bunun yanında tatlı badem yağı ve jojoba yağı kullanmak saçların yıpranmasının önüne geçmekle birlikte saçların daha parlak görünmesine yardımcı olacaktır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara