Hemen Fiyat Al

Saç ekiminde özel teknikler kullanılarak, donör saha denilen bölgedeki sağlıklı saçlar alınmakta ve saçsız alana transfer edilmektedir. Saç ekimi alanında 2006 yılından itibaren kullanılmaya başlanan FUE tekniği sayesinde, daha kolay ve hızlı bir işlem yapılmaktadır. Saç ekim merkezleri FUE tekniğinden kademeli olarak FUE tekniğine dönüş yapmaya başlamıştır. Çünkü bu yöntem hem izsiz, hem kolay, hem de konforlu bir şekilde uygulanmaktadır. Bu teknikte donör sahadan hem iki kulak üstünden, ham de iki kulak arasından saçlı bölgeden 0,7 ile 0,8 çaplı silindirik mikro uçlarla saç kökleri tek tek çıkarılır. Bu işlem sırasında manuel punch ya da mikro motor adlı cihaz kullanılmaktadır. Bu saç üniteleri yani greftler ikili ya da üçlü saç hücrelerinden oluşur.

FUE tekniği lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Uygulama öncesinde yapılan lokal anestezi sayesinde, hastalarda acı ve ağrı hissedilmez. Hastalar bilinci açık bir şekilde yapılan işlemeleri izleyebilir ve doktorla iletişim kurabilir. Hastaların ihtiyacına göre ve saçlı alandaki saçların sıklığına göre, yapılan tek seans içinde 2000 ile 5000 greftlik saç kökü alınabilir. Eğer ihtiyaç duyulan saç kökü fazla olursa, iki seans halinde uygulama yapılabilir. Hastanın uygulama öncesindeki muayenesinde saç teli kalınlığına ve saçsız alandaki ihtiyaca göre, alınacak greft sayısı belirlenir.

Bu teknik izsiz olarak bilinmektedir. Çünkü FUT yöntemine göre kesi yapılmadan sadece saç köklerinin tek tek alındığı alanda nokta şeklinde beyaz izler kalır. Bunlar sonradan çevredeki saçlar uzadığında, dışarıdan gözle kesinlikle görülmez. Bu yüzden hastalar skarsız yani izsiz FUE tekniğini saç ekiminde tercih etmektedir.

fue tekniği avantajları
 

FUE tekniği başlangıçta manuel punçla yapıldığından, seans sırasında belirli sayıda greft alınabiliyordu. Eğer saçsız alanda çok sayıda greft ihtiyacı varsa, bu işlemlerin uzamasına neden oluyordu. Hem zaman kaybı, hem da maliyetleri arttıran bu uygulama, mikro motor denilen cihazın kullanılmaya başlanmasıyla aşılmıştır. Bu sayede saç kökleri daha kısa zamanda ve daha fazla sayıda alınmaya başlanmış, FUE tekniği bu gelişmelerle birlikte zamandan kazandıran ve maliyeti daha düşük olan saç ekimi yöntemi haline gelmiştir. Mikro motor puncların uzmanlar tarafından kullanılması, düşük devir, ince uçlar ve uygun açıyla saç köklerinin alınmasıyla, saç ekimi daha konforlu bir hale getirilmiştir.

 

Donör sahada uygun derinlikle yapılan işlem sonrasında iz kalmadan saç ekimi tamamlanmaktadır. Mikro motorun bilinçsiz kullanımı ve uzman olmayan kişilerce yüksek devirde kalın uçlarla saç kökü alımı yapılırsa, donör sahada daha fazla travma meydana geleceğinden, bu bölgede büyük denecek izler meydana gelebilir. Bu etkenler göz önüne alınarak, saç ekimin FUE tekniğiyle bile yapılmasında uzman ve deneyimli kişi ve kurumların tercih edilmesi gerekir. Bu uygulamanın saç ekim uzmanı eşliğinde, yeterli tıbbi donanıma sahip olan merkezlerde yapılması gerekir.

FUE tekniğinin avantajları nelerdir?

 FUE (Follicular unıt extraction) tekniği saçlı deriden, doku almaya gerek kalmadan greftlerin tek tek alındığı bir saç ekim yöntemidir. Bu teknikte dikiş olmamakta, kesme işlemi yapılmamakta ve travmatik cerrahi bir müdahale olmamaktadır. Uygulanan seansların arasında uzun süre beklemeye gerek kalmamaktadır. Günümüzde uygulanan saç ekim operasyonlarında genellikle bu yöntem kullanılmaktadır. Bu operasyonda cerrahi bir girişim bulunmadığından, hastaların saç ekimine karar vermesini kolaylaştırmakta ve tercihlerini FUE yönteminden yana kullanmaktadırlar.

Bu yöntemde saç kökleri tek tek alınarak, saçsız alana nakledilir. Saç köklerinin çıkarılma aşamasından önce, donör sahada olan saçlar 1 mm kadar kısaltılır. Uygulanan lokal anesteziyle saç kökü alınan ve saç ekimi yapılacak alan uyuşturulur. Bunlardan sonra yapılan işlemler konforlu şekilde izsiz tamamlanır. Diğer saç ekim yöntemlerine göre oldukça üstün avantajları bulunmaktadır. Bunlar; 

 • Greftlerin olduğu alanda doku alınmadan, sadece saç kökleri üzerine bir çalışma yapılmaktadır.
 • Saç alınan alanda herhangi bir kesi ve dikiş yapılmamaktadır. Sadece köklerin alındığı alanda 1,00 mm den daha küçük çapta sıyrıklar oluşmaktadır. Bunlar birkaç gün içinde iz bırakmadan kapanır ve iyileşir.
 • Bu yöntemle ense bölgesinden alınacak greftler saç ekiminde kullanıldığı gibi, bıyık, kaş ve sakal ekiminde de kullanılır.
 • Hastalardaki iyileşme sürecine bağlı seanslar arasında fazla uzun beklemeye gerek kalmaz. Bazen bir gün arayla seanslar yapılabilir.
 • Bir seans içinde yaklaşık 10.000 greft oranına ulaşılabilir. Her greftin içinde 2-3 saç teli yer alır.
 • Saç ekimi yapılacak alanda santimetrekareye 55-60 ya da daha fazla saç kökü ekilebilir.
 • Operasyondan sonra hastalarda ağrı ve doku his kaybının olmaması da, bu tekniğin avantajları arasındadır.

Saç ekim yöntemlerinde ilk ekilen saçlar ilk ayın sonunda dökülerek, saç ekiminin 2-3 ay sonrasında yeniden çıkmaya ve uzamaya başlar. Bunlar 6 ay içinde gözle belli olacak şekilde gelişir. Ancak saçlar en güzel haline, adaptasyon sürecinden sonra yani 1 yılda geçer. Saçsız alana ekilen saçlar dökülmemeye kodlanan bölgeden alındığından dökülmemektedir. Bu saçlar kişinin kendisinden alındığından, renkleri ve karakterleri aynı olur. Profesyonel bir ekibin FUE yöntemiyle uyguladığı saç ekiminden başarılı sonuçlar alınır. Saçların kalıcı olması ve ömür boyu uzaması kişinin hem görünümüne, hem de psikolojisine olumlu etkiler yapar. Bu kişilerin kendine olan güvenlerinde artış olur. FUE tekniği saç ekiminde doğal görünümlü sonuçlar alınmasına neden olsa da, tek seansta yüksek yoğunluk elde edilmesinde kısıtlı olanağa sahiptir.
 
Ancak son zamanlarda saç ekimi uzmanları dolgun görünümü sağlamak için, greftlerin birbirine yakın olarak yerleştirildiği ve çok daha az yer kaplayan gelişmiş bir teknik uygulanmaya başlamıştır. Bu hastalara tek bir seansta, daha hızlı iyileşen, daha fazla yoğun bir sonuç alma olanağı sağlamıştır.

 • Kesinlikle dikiş gerekmemektedir.
 • Uygulama sırasında bisturi kullanılmaz.
 • Dışarıdan görünür olacak herhangi bir yara izi bırakmaz.
 • Cinsiyet gözetmeksizin hem kadınlara, hem de erkeklere uygulanabilir.
 • Hastalar saç ekimi sırasında herhangi bir acı ve sancı çekmezler.
 • FUE tekniğiyle yapılan saç ekiminden sonra iyileşme süreci oldukça kısadır. Yapılan uygulamadan hemen sonra kişiler normal aktivitelerini yapmaya başlayabilir.
 • Saç ekiminden alınan sonuçlar oldukça doğaldır.
 • Yara izi rekonstrüksiyonu
 • Kas ve sakallar zamanla yeniden oluşturulabilir.
 • Bu saç ekimi tekniğinde vücutta bulunan tüm kıllar kullanılabilir.
 • Saç ekiminde uygulanan estetik cerrahi yüzeysel olduğu için, uygulanacak seanslar daha kısa aralıklarla yapılabilir.
 • Saç kökü alınan verici bölgede kısıtlama olmadığından, saç ekimi yapılan alıcı bölgelerde arzu edilen yoğunluğa ulaşmak daha kolay olur.

FUE tekniğinde doğallık ön şartı bu saç ekim yönteminin üstünlüklerinden en önemlisidir. Saç ekim uygulamasında, ekim yapılan alana uygulanan cm2 deki saç kökü yoğunluğunun belirlenmesinin operasyonun başarısı ve kalitesini gösteren önemli bir göstergedir. Saç ekimi uygulamasında doğallık, saçsız bölgeye daha yoğun saç ekimi ve bu alana ekilmiş olan saçların doğru açılarla ekilmesiyle sağlanabilir. Bu ekimde density yani cm2 deki kök sıklığı en belirgin belirleyici olmaktadır.
Saç ekiminde cm2 de olan kök sıklığı 40-45 saç kökü olduğunda, alınan sonuç daha yoğun saçlı bir görünüm elde edilmesini sağlar. Saç kökleri FUE tekniğinde ince iğnelerle ve doğru açılar verilerek açılmış olan küçük delikler içine yerleştirildiğinden, saç köklerinin yerinden oynaması ve açılarının değişmesi olasılığı bulunmamaktadır. Bunun yanında ekim yapılacak olan her saç kökü saçlı kısımdan tutularak, deliklerin içine yerleştirildiği için köklerin zarar görme olasılığı bulunmamaktadır. Saç ekimi alanında ince iğnelerle çalışıldığından, operasyon sonrasında ekim yapılan alanda 2-3 gün içinde iyileşme söz konusu olur. Bundan daha önemlisi bölgede herhangi bir iz kalmaz.

 
FUE saç ekim tekniği uzun zamandır başarıyla uygulanan ve herkes tarafından bilinen, kabul görmüş olan bir operasyondur. Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler kalite ve mükemmellik arayışı içinde olduğundan, FUE tekniğini tercih etmektedir. Çünkü hastalar dış görünümleriyle ilgili herhangi bir risk almak istemezler. Hastaların isteği doğallık ve saç yoğunluğunun sağlanmasıdır.
Özellikle saçların ön hattında saç ekimi ihtiyacı olan kişiler bu tekniği tercih etmektedir. Saç ön hattı ve doğal saç çizgisi isteyen kişilerce talep gören FUE tekniği başarıyla uygulanabilir. Operasyon sonrasında 6-7 ay içinde kişilerin yeni saçları çıkmış olur. Bu saçlar tamamen doğal saçlar gibidir. Bunun için herhangi bir bakım yapılmasına ve bir ürün kullanılmasına gerek yoktur. Saç ekiminden sonra hasta memnuniyeti sağlayan FUE tekniğinin tercih edilmesi devamlı olarak artmaktadır. Bu saç ekiminden elde edilen doğallığın bir sonucudur.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara