Saç Mezoterapisi

Saç dökülmesinin önüne geçebilmek ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlayabilmek adına günümüzde sık tercih edilen uygulamalardan bir tanesi de saç mezoterapisi operasyonudur. Bu operasyon ile ilgili merak ettiklerinizi, aşağıdaki başlıklar altında bulabilirsiniz.

Biz Sizi Arayalım!

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

telephonewom

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ve protein gibi bileşenlerin, saç köküne küçük iğneler ile enjekte edildiği yönteme saç mezoterapisi adı verilmektedir. Bu yöntem, saç köklerini besleyen bileşenlerin kolay bir şekilde saça aktarılmasına ve saçların daha canlı olmasına yardımcı olur. Saç Mezoterapisinin Etkileri- Saç mezoterapisi, saç dökülmesini yavaşlatmaya, saçın daha sağlıklı olmasına saç hücrelerinin beslenmesine yardımcı olur.

Saç Mezoterapisi Nedir

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç derisinin uygulamaya hazır hale getirilmesi adına öncelikle termoterapi yöntemiuygulanır. Bu sayede saç derisi daha yumuşak hale getirilir ve mezoterapiye hazırlanır. Tedavi için saçın yapısına, dökülme ve yıpranma oranına göre özel karışımlar hazırlanır. Bu karışımların içerisinde vitamin, kan dolaşımını arttırıcı, mineral ve oligo gibi elementler yer alır.

Mezoterapi uygulamasını gerçekleştirecek olan uzmanlar, hastanın saç yapısına göre karışıma farklı ilaçlar da ekleyebilir. Hazırlanan ilaç karışımı mezoterapi tabancasının içerisine yerleştirilir. Bu araç ile işlemi bütün saç derisine daha kolay ve eşit olarak uygulayabilmek mümkün olmaktadır.

Tabancaya her basıldığında enjektörün 2 – 4 mm’lik iğne ucu saç derisi ile temas eder ve bu sayede ilaç saç derisine uygulanmış olur. Tabanca bilgisayara bağlı olduğundan dolayı, enjekte edilen ilacın dozu bilgisayar ekranından ayarlanabilir. Uygulama, tabanca kullanılmadan, el ile de yapılabilir. Ancak manuel saç mezoterapisi uygulaması sırasında ilacın dozunu takip edebilmek ve ilacı bütün saç derisi yüzeyine eşit ölçüde yayabilmek mümkün olmayabilir.

Operasyon sonrasında, saç köklerinde ilacı uzun süreli tutabilmek adına saç derisine özel bir yağ sürülür. Uygulama sonrasında saçın yıkanmaması ve saça herhangi bir krem ya da yağ sürülmemesi gerekmektedir.

Saç Mezoterapisi Kaç Seansta Yapılır

Uygulama öncesi kişilerin saç yapısı analiz edilir. Yapılan analizler sonucunda saç telinin yapısına, saçın yıpranma ve dökülme oranına, ve hastanın yaşına göre seans sayısı ve aralıkları belirlenir. Saç mezoterapisi, genelde 10 seans olarak uygulanır. Saç mezoterapisi seans aralıkları erkekler için 10 – 15 dakika, kadınlar için ise yaklaşık olarak 30 dakika sürer.

Uygulanmanın ilk 3 – 4 seansı 7 günde bir, kalan seanslar ile 15 günde bir gerçekleştirilir. Seansların bitimi sonrasında, tedaviyi tamamlayabilmek adına ek olarak ayda 1 defa olmak üzere takviye seanslar yapılabilir.

Saç Mezoterapisinin Etkileri;

Uygulamanın etkileri, aşağıdaki alt başlıklar altında gruplandırılabilir:

 • Saç Dökülmesini Belirgin Bir Şekilde Durdurur;

Saç mezoterapisi uygulaması direkt olarak saç köklerini hedef aldığından dolayı, saç dökülmesinin durdurulmasında yüksek oranda etkili olmaktadır.

 • Saçın Daha Sağlıklı Ve Canlı Olmasını Sağlar;

Saç dökülmesi başlamadan önceki evre, saçın yıpranması ve parlaklığını kaybetmesi olmaktadır. Sağlığını kaybeden saçlar zamanla parlaklığını yitirmeye, kırılmaya ve dökülmeye başlar. Operasyon sırasında saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve daha farklı bileşenler saça enjekte edilir ve bu sayede saçlar canlılığını ve sağlığını yeniden kazanır.

 • Saç Hücrelerini Besler;

Saç dökülmesi yaşanması durumunda yeniden sağlıklı saçların çıkabilmesi adına saç hücrelerinin canlanması ve yenilenmesi gerekir. Saç mezoterapisi ile, canlılığı kaybeden hücreler yeniden canlanır. Yeniden aktif duruma gelen bu hücreler, sağlıklı saç tellerinin oluşmasını sağlar.

Saç mezoterapisinin yan etkisi henüz resmi olarak tespit edilmiş değildir.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanabilir?

Uygulama, saç dökülmesi sorunu yaşayan her yaştan kadın ve erkek için uygundur. Uygulama ağrısız olduğundan dolayı, küçük yaşlardaki çocuklar için de tercih edilebilmektedir.

Saç Mezoterapisi Sırasında Kullanılan Bileşenler

Hastanın saç derisine enjekte edilecek olan bileşenler; saçın yapısına, dökülme oranına ve hücre canlandırma işlevine göre farklılık gösterebilmektedir.

Bu bileşenler;

 • Lokal anestezi için; Mezokain, Prokain ve Lidokain
 • Hücreleri canlandırabilmek için; ADN
 • Damarların genişlemesi için; Peridil, Heparin ve Buflomedil
 • Vitamin olarak da; B5, Vit H ve kişinin ihtiyacına göre daha farklı vitamin çeşitleri şeklinde sayılabilir.

Saç Mezoterapisinin Avantajları Nelerdir?

 • Saç dökülmesi yaşanan bölgelere lokal olarak uygulanabilmesi,
 • Saçların ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin doğrudan saç köklerine ve saç derisi altına enjekte edilebilmesi,
 • Saç dökülmesinin kısa sürede durdurulabilmesi,
 • Saçların daha sağlıklı, daha parlak ve daha canlı görünmesi,
 • Uygulamanın yan etkisinin olmaması,
 • Saç hücrelerinin ihtiyacı olan bileşenlerin belli periyotlar ile direkt olarak saç diplerine enjekte edilebilmesi,
 • Uygulama sonucunda yüksek oranda başarı elde edilmesi,
 • İlacın aktif olarak bütün saç derisine yayılması,
 • Uygulamanın düşük maliyetli olması,
 • Seans sayısının az olması.

Saç Mezoterapisi Tedavisine Ek Olarak Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Uygulama esnasında kişilerin durumuna göre, saç lazeri ya da radyo frekans gibi ek tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Ayrıca, uygulama sonrasında ilaçlı tedavi yöntemine de başvurulabilir.

Saç Mezoterapisi Kesin Olarak Başarı İle Sonuçlanan Bir Tedavi Yöntemi midir?

Saç köklerinin ve saç hücrelerinin ihtiyacı olan bütün bileşenler enjeksiyon yöntemi ile saç derisine gönderildiğinden dolayı tedavi yüksek oranda başarı ile sonuçlanmaktadır.

Saç mezoterapisi öncesi ve sonrası ile, canlılığını koruyan fakat yeni saç çıkmasını sağlayamayan saç hücreleri uyarılır ve böylece sağlıklı saçlar çıkar. Saç mezoterapisi uygulaması, farklı sayıda seanslar sonucunda saç dökülmesinin kesin olarak önüne geçer; yıpranmış saçların canlılık kazanmasını, sağlığına kavuşmasını ve yeniden yapılanmasını sağlar. Yaklaşık 10 seans sonrasında kesin olarak başarı elde edilebilmektedir.

Saç Mezoterapisi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Menü
Translate »