PRP (Platelet Rich Plasma) son yıllarda estetik alanlarında çok kullanılan teknikler arasındadır. Bu işlem kişinin kendi kanından elde edilen plateletlerden zengin plazmalar ile gerçekleştirilen bir işlemdir. 

Peki PRP işlemi nedir? ve nasıl uygulanır? Bu işlem içinde bulunan büyüme faktörleri ile hasarlı dokuların tedavi edilmesi işlemi olarak bilinir ve uzun yıllardır spor sektöründe kullanılan bir yöntemdir.

Eklem ağrıları, tendon zedelenmeleri ve kas yaralanması gibi problemlerde sıklıkla tercih edilir. Fakat son yıllarda estetik sektöründe de kullanımı yaygın hale gelmiştir. Özellikle saç dökülmesinin tedavisinde kullanılan saç PRP nedir? sorusuna da bu kısımda cevap verilebilir.

Saç PRP saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olan ve saç dökülmesini önleyen bir yöntemdir. Bu yöntem özellikle son yıllarda popüler hale gelmiş bir uygulamadır.

Biz Sizi Arayalım!

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN

telephonewom

PRP Saç Nasıl Uygulanır?

Saç dökülmesinin tedavisi için son yıllarda sıkça tercih edilen PRP nedir ve nasıl yapılır? Bu işlemi kişinin kendi kanından elde edilen zengin plazmanın saçlı deriye enjeksiyonu ile gerçekleştirilir. İşlemde ilk olarak kişinin kendi kanından bir miktar kan alınır.

Özel tüpe konulan kan, santrifüj cihazıyla bileşenlerinden ayrıştırılır. İşlemin sonunda elde edilen zengin plazma özel bir enjektör yardımıyla saçlı deriye uygulanır.

PRP ve mezoterapi nedir? sorusunun cevabının saç köklerinin canlanmasını ve saç dökülmesinin durdurulmasına yardım eden yöntemler olduğu söylenebilir.

PRP ve mezoterapi yöntemleriyle saçların daha sağlıklı ve güçlü çıkması desteklenebilir.

İşlem sırasında lokal anestezi uygulaması yapılır. Bu sebeple hissedilen ağrının da minimum düzeyde olduğunu söylemek mümkündür. 4-6 saens olarak uygulanır. Her seans arasında 1-2 hafta kadar ara verilir. Uygulamanın ardından kişi normal hayatına geri dönebilir. Sonuçların görülmesi birkaç ayı bulabilir.

 

PRP Saç Neden Uygulanır? PRP Saç Çıkarır Mı?

PRP nedir ve işe yarar? sorusu oldukça sorulan sorular arasında yer alır ve saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin sıklıkla tercih ettiği yöntemler arasında ilk sıralarda sayılabilir.

Saç dökülmesi, genetik faktörler ve beslenme gibi çok farklı nedenlerden meydana gelebilir. PRP saç tedavisinin uygulanması ile saç köklerinin canlanması ve saç dökülmesinin durdurulması sağlanabilir. 

Uygulama sonucunda, saç köklerindeki kan dolaşımı artarak saçlar canlanır. PRP uygulaması nedir? sorusunun yanı sıra saç çıkarıp çıkarmadığı da merak edilir.

Bu yöntem saç çıkarmaz ancak saç köklerinin dolaşımını artırıp saçların canlı görüntüsünü destekler. Daha sağlıklı ve güçlü çıkmasına yardımcı olur. PRP saç tedavisi nedir? sorusunun cevabı tek olsa da etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

PRP Saç Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

PRP saç tedavisi saç dökülmesi sorunu için son yıllarda en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alır. PRP ile gerçekleştirilen saç tedavisi pek çok faydasıyla dikkat çeker.

Faydaları arasında ilk dikkat çeken saç köklerinin kan dolaşımını artırarak saçın canlanmasına katkı sağlamasıdır. Bu sayede saçlarınızın daha sağlıklı ve güçlü çıkmasına yardımcı olur.

Uygulanan bu saç tedavisinin bir diğer faydası ise minimal ağrı hissi ile herhangi bir yan etkisi olmaksızın saç dökülmesi problemlerini büyük oranda azaltmasıdır. Uzun süreli etkisi ve saça kazandırdığı canlılık sayesinde saç dökülmesi probleminden şikayetçi olan kişiler için büyük faydalarından söz edilebilir. 

 

PRP Saç Kaç Seans Yapılır ve Kaç Seansta Etkisini Gösterir?

PRP saç tedavisinin seans sayısı kişinin ihtiyaçlarına ve iyileşme süresine göre değişiklik gösterebilir. Uygulama genellikle 3-4 seans olarak planlanır. Fakat her seansın ardından 4-6 haftalık ara verilerek iyileşme sürecinin gözlemlenmesi gerekir.

Bu süreçte saçlı derinin kan dolaşım hızı artar ve saç kökleri canlılığını geri kazanır.

Etkileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Tedavinin etkileri genellikle 2-3 seans içinde gözle görülebilir hale gelir. Fakat tam sonuçların görülmesi için 3-6 aylık sürenin geçmesi gerekir. Bu yöntem ile saç dökülmesini durdurmak ve saçlara canlılığını geri kazandırmak mümkün olabilir. Fakat etkilerinin kişinin yaşam tarzı, genetik faktörler ve beslenme gibi faktörlere bağlı olduğu söylenebilir.

Seans süresine karar vermek ve etkilerini en iyi şekilde gözlemlemek için işlem öncesinde ve sonrasında doktor kontrolünü düzenli olarak gerçekleştirmek ve gerekli durumlarda ek seanslar yapmak büyük önem taşır. 

PRP Hangi Alanlarda Kullanılır?

  • Saç Dökülmesi
  • Ameliyat Sonrası Onarım
  • Osteoartrit (Kireçlenme)

Tıpta ve estetik sektöründe yenilikçi bir yöntem olan bu uygulama zengin plazmanın enjeksiyonu sayesinde hastalıklı veya hasar görmüş dokuların tedavisine yardımcı olur.

Saç dökülmesi, cilt gençleştirme, yaraların iyileştirilmesi, kemik ve eklem hastalıklarının tedavisi gibi pek çok alanda kullanılması ile dikkat çeker.

Özellikle saç dökülmesi yaşayan kişiler için oldukça etkili olduğu bilinir. Saç dökülmesinin yanı sıra cilt gençleştirme için de tercih edilerek kırışıklıkların azaltılması ve daha pürüzsüz bir cilt için de kullanılabilir.

Bu yöntem sayesinde hem saç derisi hem de cildin hücre yenilenmesi desteklenebilir. Tedavinin etkileriyle birlikte, vücudun kendini iyileştirme kapasitesi artarak etkili bir plan oluşturulabilir. 

 

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi pek çok insanın karşı karşıya kaldığı ve sosyal yönden etkileri ile kişilerin özgüvenlerini zedeleyen bir sorundur.

Genetik faktörler, hormonal değişiklikler, stres, yanlış beslenme uygulanması ve ilaç kullanımı gibi nedenler saç dökülmesinin sebepleri arasında yer alır.

Saç dökülmesi özgüveni azaltarak depresyon, kaygı ve endişe gibi problemlerin ortaya çıkmasını sağlayabilir. Günümüzde saç dökülmesi konusunda yapılan çalışmalar ve tedavi yöntemleri sayesinde bu sorunun da üstesinden gelmek mümkün olabilir.

Uygulanan PRP saç tedavisi ile saç dökülmesinin durdurulması ve saçın yapısının desteklenmesi sağlanabilir. 

 

Ameliyat Sonrası Onarım

Ameliyat sonrası onarım, ameliyatın ardından meydana gelen yaraların iyileştirilmesi ve estetik görünümün desteklenmesi konusunda büyük rol oynar.

Cerrahi işlemlerin ardından oluşan iz, çukur, çizgi ve diğer deformasyonlar ameliyatın ardından düzeltilebilir. Uygulanan yöntemler yaraların iyileşmesini hızlandırarak iyileşme sürecini kısaltmak için de kullanılabilir.

Ameliyatın sonrasında onarım ile cerrahi işlemlerin ardından ortaya çıkan sorunların giderilmesinde de etkilidir. Hastanın günlük yaşantısına hızla geri dönmesine yardımcı olur. 

 

Osteoartrit (Kireçlenme)

Eklem kireçlenmesi olarak da bilinen bir eklem hastalığı olan osteoartrit, eklemlerdeki kıkırdak dokusunun aşınması ve tahrip olması sebebiyle meydana gelir.

Osteoartritin en yaygın sebepleri arasında yaşlılık, obezite, eklem yaralanmaları ve eklemlerin aşırı kullanımı gibi faktörler bulunur. Genellikle ağrı, sertlik, eklem hareketlerinde kısıtlılık ve şişlik gibi belirtilerle kendini gösterir.

Osteoartritin tedavi seçenekleri arasında egzersiz, fizyoterapi, ağrı kesici kullanımı, steroid enjeksiyonlar ve PRP gibi yöntemler bulunur. Bu hastalığın etkilerinin en aza indirilebilmesi için erken teşhis önemlidir. Erken teşhis ve kullanılan tedavi yöntemleri sayesinde hastanın yaşam kalitesi büyük oranda artabilir. 

PRP İşleminden Sonra Saç Ne Zaman Yıkanır?

PRP saç tedavisinin ardından saçların yıkanması da önemlidir. İşlemin etkisinin korunması ve saç köklerinin iyileşmesinin sağlanması adına yıkama işlemine de dikkat edilmesi gerekir.

İşleminin uygulanmasının ardından 24 saat boyunca saçların yıkanmaması gerekir.

Yıkama esnasında, saçlara nazikçe masaj yapılması ve sıcak su yerine ılık su kullanılarak yıkamanın yapılması gerekir. Uygulama sonrasında saçların sağlıklı ve güçlü haline kavuşması için düzenli bakımlarının da yapılması gerekir. Uzmanların önerileri doğrultusunda saç bakımının yapılması, tedavinin etkilerini artırırken daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. 

PRP Tedavili Saç Ekimi

Bizim Kadromuz

Este Center Team

BENZER MAKALELER

kok-hucre-destekli-sac-ekimi

4000 Greft Saç Ekimi Fiyatı

Seyrekleşmiş ya da artık kelleşmiş saç görünümleri neticesinde, pek çok insanın tercihi saç ekimi oluyor. Saç ekimi işlemi, saç köklerinin donör olarak belirlenen bir bölgeden alınarak ekilecek olan yere taşınmasıdır.…
mustafa zumre eng

Saç Ekimi Sonuçları

Saç ekimi sonuçları, seçtiğiniz saç ekim merkezinden neler bekleyebileceğinizin en önemli göstergesidir.   İstanbul’daki saç ekim merkezi Este Hair, DHI saç ekimi, FUE saç ekimi, saç bakım serumu tedavili saç…
5000 Greft Saç Ekimi Fiyati

5000 Greft Saç Ekimi Fiyatı

Saç ekimi, saç köklerinin bir donör bölgeden (bu donör bölge genellikle saçın arkası yani ense kısmı olur fakat bazı durumlarda yanlar da olabilir) ekilecek bölgeye taşınmasını içeren cerrahi bir işlemdir.…
Saç Ekimi 6 Ayda Ne Kadar Çikar

Saç Ekimi 6 Ayda Ne Kadar Çıkar?

Saç ekimi yaptıran kişiler bir an önce saçlarının istedikleri görüntüye kavuşmasını isterler. Saç ekimi çalışması sonrasında gelişimin belirli periyotlarla devam ettiğinin altını çizmek gerekir. İşlem sonrasındaki aylara takiben gelişim tamamlanarak,…
Menü
Translate »