Hemen Fiyat Al

Özel tekniklerle uygulanan saç ekiminde, donör sahadan alınan saç kökleri saçsız alana ya da saçların seyreldiği alana transfer edilir. Geçmişte FUT tekniği kullanılırken, günümüzde daha çok FUE tekniğine geçiş yapılması saç ekimini daha kolay yapılabilir hale getirmiştir. FUE tekniğinin kolay uygulanması, iz bırakmaması, daha fazla alandan saç kökü alınabilmesiyle birlikte, saç ekim merkezleri kademeli şekilde bu yöntemi uygulamaya başlamıştır. Saç köklerinin silindirik uçlarla tek tek alınması manuel punch ya da mikro motorla yapılır. Greftler ikili ya da üçlü saç hücrelerinden meydana gelmektedir. Bu teknik sırasında lokal anestezi uygulandığı için, hastalar acı duymadan uygulama yapılır. Saçsız alandaki ihtiyaca göre ve saçlı alandaki potansiyele göre, yapılan seansta 2000-5000 greft kadar saç kökü alınabilir. Daha fazla sayıda saç kökü kullanılacaksa, ikinci seans uygulanır. FUT tekniğiyle kıyaslandığında, bu yöntemin izsiz olduğu söylenebilir. Sadece saç köklerinin alındığı alanda, küçük beyaz noktalar halinde iz kalır. Noktaların çevresindeki saçlar büyüdükten sonra, bu izler dışarıdan görünmeyecek konuma gelir. Bu özelliği sayesinde hastalar tarafından tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir.

fue yöntemi ile saç ekimi

İlk yapıldığı dönemde manuel punch kullanıldığından, seanslar sırasında alınan greft sayısı sınırlıydı. Kişinin saçsız bölgesinde fazla miktarda saç teli ihtiyacı olduğunda, yapılan işlemler uzuyordu. Ancak mikro motor adlı cihazın kullanılmaya başlamasıyla birlikte, saç köklerinin alınması hızlı bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Bu açıdan hem zamandan kazandıran, hem de maliyeti daha düşük olan bir saç ekim tekniği olarak kabul edilir. Saç ekim uzmanının mikro motor punçlar kullanarak, düşük devirde, daha ince uçlarla ve saç telleriyle uygun açıyla köklerin alımı gerçekleşmektedir. Ancak bu işlemin uzman olmayan kişilerce yapılması halinde yani bilinçsiz bir şekilde mikro motorun kullanımı sonrasında, donör sahadaki travma daha fazla olabilir ve bölgede daha fazla iz kalabilir. Bu yöntemin kendi içinde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Ancak avantajları daha fazla olduğundan, kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

FUE tekniğinin avantajları nedir?

FUE (Follicular unıt extraction) yöntemi, saç köklerinin alınacağı donör sahadaki saçlı deriden, doku almaya gerek kalmadan sadece greftlerin alındığı bir saç ekim tekniğidir. Bu yöntemde dikişe gerek kalmamakta, kesme yapılmadan, travmatik cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan saç ekimi yapılır. Seanslar arasında uzun süre beklenmesine gerek kalmaz. Günümüzde saç ekim operasyonları için, genellikle bu yöntem tercih edilir. Yapılan işlemde cerrahi bir girişim olmadığı için, hastalar saç ekimi yaptırmaya daha kolay karar verebilir ve tercihini FUE yönteminden yana kullanırlar.

Bu teknikle yapılan saç ekiminde saç kökleri tek tek alınmakta ve saçsız alana nakledilmektedir. Saç kökleri çıkarılmadan önce, donör sahadaki saçlar 1 mm kadar kısaltılmaktadır. Lokal anesteziyle saç köklerinin alındığı alanla, saç ekiminin yapılacağı alan uyuşturulur. Hastalara yapılacak işlemler daha konforlu ve izsiz olarak tamamlanır. Diğer saç ekim yöntemleriyle kıyaslandığında, oldukça üstün avantajları vardır.

 • Greftlerin alındığı bölgede doku alınmadan, sadece saç köklerinin üzerine bir çalışma yapılır.
 • Saç köklerinin alındığı alanda herhangi bir kesi ve dikiş yapılmaz. Burada sadece köklerin alındığı yerde 1,00 mm den daha küçük çaplı sıyrıklar meydana gelir. Bu izler birkaç gün içinde geride iz bırakmadan iyileşme gösterir.
 • Bu teknik uygulanırken ense bölgesinden alınan greftler hem saç ekiminde kullanılabilir, hem de bıyık, kaş ve sakal ekimi işleminde kullanılabilir.
 • Hastaların iyileşme sürecine bağlı olarak seansların arasında fazla uzun beklenmesine gerek kalmaz. Bazı hastalarda bir gün arayla bile seanslar uygulanabilir.
 • Bir seansta alınabilecek greft sayısı yaklaşık 10.000 kadar olabilir. Greftlerin her birinin içinde 2-3 saç teli bulunur.
 • Saç ekimi yapılan bölgede santimetrekareye 55-60 ya da daha fazla saç ekimi yapılabilir.
 • Operasyon sonrasında, saç ekimi yapılan hastalarda ağrı ve doku his kaybının meydana gelmemesi, bu yöntemin sağladığı avantajlar arasındadır.

Profesyonel bir ekip tarafından FUE tekniğiyle uygulanan saç ekimi başarılı bir şekilde sonuçlanır. Saçların alındığı alanda genetik olarak dökülmeme özelliği olduğundan, ekilen saçlar kalıcı olur ve ömür boyu uzayarak, kişinin hem görünümü açısından, hem de psikolojisine daha olumlu etkiler yapmaktadır. Saç ekimi yapılan kişilerin kendine olan güvenleri artar. FUE yöntemi saç ekimini doğal görünümde sonuçlandırsa da, tek seans içinde yüksek yoğunlukta saç elde edilmesinde kısıtlı bir olanak verir. Son zamanlarda yapılan uygulamalarda saç ekimi uzmanlarının dolgun görünümü sağlamak için, greftler birbirine daha yakın yerleştirilmekte ve daha az yer kaplayacak gelişmiş bir teknik uygulanmaktadır. Bunun sayesinde hastalarda tek seansta, daha hızlı iyileşme sağlayan, daha yoğun bir saç ekimi yapma olanağı elde edilmiştir.

Bu uygulama sırasında; 

 • Hiçbir şekilde dikişe gerek kalmaz.
 • Uygulamada bisturi kullanımına gerek kalmaz.
 • Dışarıdan görünür şekilde herhangi bir yara izi oluşmaz.
 • Cinsiyet farkı olmadan hem kadınlara, hem de erkeklere uygulanabilen bir yöntemdir.
 • Hastalar herhangi bir acı ve ağrı çekmezler.
 • FUE tekniğinde saç ekiminden sonra iyileşme süreci daha kısadır. Uygulamadan hemen sonra hastalar normal aktivitelerini yapacak durumda olur.
 • Saç ekiminin sonuçları çok doğaldır.
 • Yara izi rekonstrüksiyonu
 • Kaş ve sakallar yeniden oluşturulabilir.
 • Bu teknikte vücutta olan tüm kıllar kullanılabilir.
 • Saç ekimindeki estetik cerrahi yüzeysel olduğundan, seanslar daha kısa aralıklarla uygulanabilir.
 • Saç kökü alınacak bölgede kısıtlama olmadığı için, saç ekiminin yapılacağı bölgelerde istenen yoğunluğa ulaşmak daha kolaydır.

FUE yöntemiyle yapılan saç ekimi sonucunda elde edilen doğallık ön şartı, bu yöntemin üstünlükleri arasında oldukça önemli yer tutar. Saç ekiminde, ekimin yapılacağı alana uygulanacak cm2 deki saç kökü yoğunluğunu operasyonun başarısı ve kalitesini gösterir. Saç ekimi sonucunda elde edilecek doğallık, saçsız bölgede daha yoğun şekilde saç ekimi yapılması ve bu alana ekilen saçların doğru açılarla ekilmesi sayesinde sağlanabilir. Saç ekiminde density yani cm2 de olan kök sıklığı doğallığın en belirgin belirleyicisidir. Saç ekimi sırasında cm2 deki köklerin sıklığı 40-45 adet olduğunda, alınacak sonucun daha yoğun saçlı bir görünümde olmasını sağlar. Saç köklerinin FUE tekniğinde ince uçlarla ve doğru açılarla açılan daha küçük delikler içine yerleştirilmesi, köklerin yerinden oynaması ve saçların açılarının değişmesi olasılığı bulunmaz. Ekim yapılan her saç kökü saçlı bölümden tutulup, deliklerin içine yerleştirildiğinden köklerin zarar görmesi söz konusu değildir. Saç ekimi yapılacak alanda ince iğneler kullanıldığından, sonrasında ekim yapılan alan 2-3 gün içinde iyileşir. En önemlisi bu alanda herhangi bir iz kalmamaktadır.

FUE tekniği başarıyla uygulanan, bilinen ve kabul görmüş olan bir saç ekim tekniğidir. Saç ekimine karar verecek kişiler kalite ve mükemmellik arayışlarının karşılığında, FUE tekniğini tercih ederler. Bunun sebebi kişilerin dış görünümleri söz konusu olduğundan, bununla ilgili bir risk almak istememeleridir. Kişiler saç ekiminden doğallık ve saç yoğunluğunun elde edilmesini isterler. Bu saçların ön tarafında saç ekimi ihtiyacı bulunan kişilerde daha yoğundur. Saç ön hattında saç ekimi isteyen ve doğal saç çizgisinin oluşturulmasını isteyen kişilere FUE tekniği başarıyla uygulanmaktadır. Saç ekiminden 6-7 ay içinde yeni saçlar çıkar. Bunlar tamamen doğal saçlara benzer. Saçlara herhangi bir bakım yapılmasına ve saç besleyici gibi bir ürün kullanılmasına gerek kalmaz. Saç ekiminde hasta memnuniyeti sağlayan FUE tekniği, giderek artan oranda rağbet görmektedir. Bunun sebebi saç ekiminden elde edilen doğallıktır.

FUE tekniğinin dezavantajları var mıdır?

Saç ekim tekniği olarak kullanılan FUE yönteminde saç ekimine başlamadan önce saçlar 1 mm olacak şekilde tıraş edilmektedir. Bu durumda saçsız alanın ihtiyacına göre, sadece saç alınacak bölgede tıraş yapılabilir. Ancak saçlar sosyal yaşamın bir parçası olduğundan, saçlar büyüyünceye kadar bu şekilde dolaşmak güç olabilir. Bu nedenle saçların tamamı tıraş edilmek zorunda kalınır.

Saç ekimi için kullanılan diğer tekniklere göre, FUE yöntemi daha uzun sürmektedir. Yapılan seansta alınan saç kökü belli sayıdadır. Bu saç köklerinin alımı ve yerleştirilmesi için, belli bir süreye ihtiyaç duyulur. Fazla miktarda saç köküne ihtiyaç duyulduğunda, seanslarda süre uzayabilir ya da ikinci bir seansa ihtiyaç duyulabilir.

FUE tekniğinde saç ekiminin tamamlanması için, daha fazla zamana ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle bazı hastalar için yorucu olduğu söylenebilir. Fakat tüm bunlar dezavantaj olarak görülecek etkenler sayılmamalıdır. Çünkü bu tekniğin sağlık açısından herhangi bir olumsuzluğu yoktur. Bu yüzden en fazla tercih edilen saç ekim tekniği FUE olarak kabul görür.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara