Hemen Fiyat Al

Sakal, birçok erkeğin arzu ettiği erkeksi görünümün oluşmasında etkilidir. Özellikle son yıllarda sakalın yeniden moda olması ile birlikte birçok erkek sakal çıkarma yöntemlerini deniyor. Ancak sakal çıkarmak ve sakal uzatmak düşünüldüğü kadar kolay değil. Genetik yapınız, geçirdiğiniz hastalıklar, ilaç kullanımı, çevresel faktörler sakal çıkmasını ve uzama hızını etkileyecektir.

Sakal çıkarmak için ne gibi yöntemler uygulanabilir? 

Sakallarınızın aralarında boşluklar varsa ya da hiç sakalınız çıkmıyorsa sakal çıkartıcı serumlar uygulayabilirsiniz. Dermatolojik olarak işe yaradığı kanıtlanmış olan bu serumlar, düzenli olarak kullanıldığında sakal köklerini harekete geçirerek sakalınızın çıkmasını sağlayacaktır.

Bilinenin aksine jilet ile tıraş olmak, sakal çıkarmayı sağlamaz. Aksine sürekli kullanılan jiletler kıl köklerine zarar verecek ve saç çıkmasını engelleyecektir. Sakal çıkarmak istiyorsanız tıraş olma sürenizi 10 günde bire indirin ve en az bir ay bekleyin.

Her duştan sonra sakal bölgenize badem yağı sürün. Badem yağı içerisindeki A, E ve K vitaminleri ile sakal derisini tetikler. Bu sayede kıl kökleri tetiklenir ve yeni sakallar çıkmaya başlar.

 

Sakal ekimi

Sakallarında seyrelme ve dökülme görülen, ya da genetik olarak sakalsız (köse) olan kişiler için en etkili sakal çıkarma yöntemi, sakal ektirme işlemidir. Ekim işleminden sonra yaklaşık 9 ay içerisinde istediğiniz sakallara kavuşmuş olursunuz. Sakal ekimi işleminde, saç ekimi uygulamasında da kullanılan FUE yöntemi kullanılır.

İşlem öncesinde, ekim yapılacak bölgeye yapılan Sedasyon anestezi uygulaması sayesinde herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Ekim yapılacak olan bölgeye nakledilecek greftler sakal ve boyun bölgesi, ense, kulak arkası, sırt, genital bölge gibi vücudun çeşitli bölümlerinden alınabilir. FUE yönteminde, herhangi bir kesi ve deri alma işlemi yapılmadığı için operasyon sonrasında iz kalmaz.

Sakal ekimini yapan plastik cerrahın tecrübeli ve el becerisi yüksek olması gerekir. Alınan kıl kökleri teker teker, sakalların çıkış yönüne ve açısına uygun olacak şekilde ekilir. Bu sayede en doğal sonuç elde edilmiş olur.

 

Hızlı sakal uzatma

Sakallarınız uzamaya yeni başladıysa, şekil vermek adına makas ile düzeltmeyi bırakın. Sakallarınız bir süre kendi doğal şeklinde uzamalı. Yeterli boyuta geldikten sonra bir makine ya da makas ile istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Vücuda yetersiz vitamin alımı kıl köklerinin gelişimini engelleyecektir. Gelişemeyen sakallarınız uzamaz ve zamanla dökülür. Bu nedenle kıl köklerinin gelişimi için gerekli çinko, demir, vitamin ve mineralleri içeren besinleri tüketin. Sakallarınızda dökülme görülüyorsa hızlı sakal uzatmak için protein ağırlıklı beslenme düzenine geçmelisiniz. Fasulye gibi baklagiller, sağlıklı beyaz et, yumurta ve taze yeşil sebze tüketimini günlük beslenmenize mutlaka ekleyin.

Folik asit ve biyotin eksikliğiniz varsa sakallarınız uzamıyor olabilir. Dışarıdan alabileceğiniz biyotin takviyesinin yanı sıra, taze sebze ve meyve tüketimini arttırarak vücudunuzdaki folik asit oranını arttırarak hızlı sakal uzatabilirsiniz.

Sakallı derinin kendini yenilemesi için dinlenmesi gerekiyor. Düzenli uyuyarak cildin kan akışını hızlandırıp, kendini onarmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede sakallarınız hem hızlı uzayacak hem de kıl kökleri güçlenerek dökülmeler engellenmiş olacak.

 

Doğal sakal uzatma yolları

Hızlı uzayan ve sağlıklı görünen sakallara sahip olmak istiyorsanız, düzenli olarak sakal bakımı yapmanız şart. Yapacağınız bu sakal bakımları aynı zamanda sakal çıkarma yöntemlerinde de etkili olacaktır.

Sakal bakımı yapacaksanız, öncelikle cildinizdeki gözenekleri açmanız gerekiyor. Yağlı cilt yapısı, kirler ve tozlar açık gözeneklerin içini doldurup kıl köklerini kapatacaktır. Bu nedenle her akşam sakal bölgenizi temizleme jeli ile yıkayın. Haftada 1 gün yapacağınız peeling uygulaması ile de gözeneklerinizi açarken, aynı zamanda ciltteki kan dolaşımını arttırıp yeni sakalların çıkmasını sağlayacak.

Sakal bakımında bir diğer önemli nokta ise sakal şampuanı ve sakal bakım kremi kullanmak. Doğal içerikli bir sakal şampuanı ile sakallarınızı her gün yıkayın. Ardından sakal bakım kremi uygulayarak saçlarınızın yumuşamasını ve parlamasını sağlayabilirsiniz. Sakalınıza uygulayacağınız doğru bakım ile nemsiz deriyi canlandırmış olacaksınız. Bu sayede sakal bölgesinde oluşabilecek olan kepek ve egzama gibi deri rahatsızlıkları engellenmiş olacak. Beslenen sakal kökleri de çok daha hızlı uzayacak.

Sakallarınızı sıklıkla tarayın. Tarama işlemi kıl köklerinizde masaj etkisi yaratacak ve bölgedeki kan dolaşımını hızlandıracaktır. Uyarılan sakallar da çok daha hızlı ve sağlıklı bir biçimde uzayacak.

Takviye olarak alabileceğiniz B5 vitamini ve B5 vitamini içeren besinler kıl köklerini besleyecektir. Bu sayede bıyık ve sakallarınız çok daha hızlı uzar ve gürleşir.

 

Sakal uzatan yağlar

Evde kendi uygulayabileceğiniz sakal bakım yağları ile sakal çıkarmayı tetiklerken, sağlıklı sakallara sahip olabilirsiniz.

  • Duştan sonra açık olan gözeneklerinize zeytinyağı sürün. Bu sayede kıl kökleri nemlenecek ve sakallarınız hızlıca uzamaya başlayacak.
  • Bir diş sarımsağı ezip sakallarınıza sürün. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınızda sakallarınızdaki boşluklar dolacak ve çok daha hızlı uzayacaklar.
  • Hafta 2 kere sakallarınıza tatlı badem yağı uygulayın. Badem yağı, kıl köklerini hareketlendireceğinden yeni sakal çıkarmayı sağlayacaktır.
  • 1 yemek kaşığı argan yağı, 7 damla lavanta yağı, yarım yemek kaşığı tatlı badem yağı, 5 damla biberiye yağı be 3 damla sedir ağacı yağını karıştırın. Hazırladığınız bu karışımdan birkaç damlayı her gün temiz sakalınıza uygulayın ve sakallarınızı tarayın. Birinci ayın sonunda sakallarınızdaki dökülmenin kesildiğini, yumuşak ve parlayan sakallara sahip olduğunuzu göreceksiniz.

 

Sakal çıkarma için diğer yöntemler nelerdir?

  • Her ne kadar uzun olsalar da sağlıklı görünmeyen sakallar, estetik olarak cazip gelmeyebilir.
  • E vitamini ve çinko kıl köklerini besleyen en etkili kaynaklardandır. Eczanelerden saf olarak alacağınız E vitamini ile zeytinyağını karıştırıp sakallarınıza uygulayın. E vitamini açısından zengin olan zeytinyağını, her duştan sonra temiz sakallarınıza uygulayın. Bu sayede sakallarınız beslenecek ve gürleşecektir.
  • Kabak çekirdeği, deniz ürünleri ve karaciğer yiyerek bolca alabileceğiniz çinko kıl köklerini güçlendirir. Dışarıdan takviye olarak alacağınız çinko ile de sakallarınızın gürleşmesini sağlayabilirsiniz.
  • Tatlı badem yağı ile birlikte kullanabileceğiniz hint yağı, kıl köklerinizi besleyerek sakallarınızın gürleşmesini sağlayacaktır. Tatlı badem yağını sakal çıkarmak için de kullanabilirsiniz.

 

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara