Hemen Fiyat Al

Sakal birçok erkek için estetik görünümünün ayrılmaz bir parçasıdır. Her erkek bakımlı ve gür sakallara sahip olmak ister. Ancak bazı durumlarda kişinin sakalları genetik faktörlere, hormonal değişimlere ya da kaza gibi etkenlere bağlı olarak dökülebilir ve seyreklikler oluşabilir. Belirtilen faktörlere ve dış etkenlere bağlı olarak gelişen sakal dökülmeleri ciddi bir hastalığın habercisi değildir. Ancak bazen bir anda gelişen sakal dökülmeleri vücutta meydana gelen bir hastalığa bağlı olarak da gelişebilir. Bu noktada öncelikle dökülmelere sebep olan hastalık tedavi edilmelidir. Hastalığın teşhisi konulmazsa ve tedavi edilmezse dökülen sakalların geri gelmesi mümkün olmayacaktır. Bu noktada sakal dökülmesi ve buna bağlı olarak gelişen seyreklikler kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkileyerek özgüven azalmasına sebep olabilir.

Günümüzde sakal dökülmesine sebep olan hastalıklardan biri de sakal kıran hastalığıdır. Bu hastalık kişinin sakallarında aniden dökülmelere yol açarak belirgin açıklıklar oluşturabilir. Sakalların eski sağlığına kavuşabilmesi için sakal kıran hastalığının mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Sakal kıran nedir?

Sakal kıran bir tür kıl dökme hastalığıdır ve sakal bölgesinde belirgin, bozuk para büyüklüğünde açıklıkların oluşmasına neden olur. Bu hastalık belli bir süre zarfında gelişmez, sakalların bir anda dökülmesine yol açarak kendini belli eder. Tıpta Alopecie Areata adı verilen bu hastalık, sakalla birlikte vücutta tüm saçlı bölgelerde de kıl dökülmesine neden olmaktadır. Madeni para şeklinde dökülmeler ile kendini belli eden bu hastalık genellikle yayılma göstermez ancak bazı durumlarda zaman içerisinde diğer bölgelere sıçramaya başlar. Bu noktada sakal kıran hastalığı tedavi edilmezse yayılmaya devam eder. Bunun sonucunda hastalık yavaş yavaş ilerlemeye devam eder ve ani, büyük dökülmelere yol açabilir. sakal_kiran_nedir_ve_nasil_tedavi_edilir

Sakal kıranın nedenleri nelerdir?

Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Uzmanlar, bu problemin daha çok bağışıklık sistemi ile ilgili olduğunu düşünüyor. Bunun yanında bu hastalığın gelişme nedenlerinden biri de genetik faktörler. Yani ailesinde sakal kıran problemi yaşamış bir insanda normal bir insana göre problemin görülme olasılığı çok daha yüksek. Bunların dışında, vücudun ürettiği belirli tipteki antikorlar bu soruna neden olan başka bir faktör. Bu antikorlar, belli bir bölgede toplanıp kıl hücrelerine ve foliküllerine saldırarak kıl kaybına yol açmaktadır. Bunların yanında stres, depresyon ve diğer çevresel faktörler de bu hastalığın oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Sakal kırana neden olabilecek bazı faktörler aşağıda liste şeklinde verilmiştir.

  • Düzensiz ve dengesiz beslenmeye bağlı olarak gelişen demir ve protein eksikliği
  • Herhangi başka bir hastalık için kullanılan ilaçlar
  • Tiroid hastalıkları, tiroid bezinin aşırı aktif ya da az aktif olması
  • Zihinsel ve duygusal stres
  • Radyasyon terapisi ve kemoterapi
  • Stres, depresyon, anksiyete
  • Eklem iltihabı ve kalp hastalıkları gibi sorunlar

Sakal kıran tedavisi

Sakal kıran, birçok erkekte görülmekle birlikte kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkileyen ve hayat kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Kişinin eski estetik görünümüne kavuşması için hastalığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Bazı durumlarda sakal kıran hastalığı saça sıçrayabilir ve saçta aynı şekilde ani dökülmelere yol açabilir. Aynı şekilde saçta başlayan saçkıran hastalığı da sakallara sıçrayarak sakal kıran hastalığına neden olabilir. Sakal kıran vakalarında görülen en büyük yanlış, traş etmenin sakal kıranı azaltacağı ve bölgede sakalların yeniden çıkmasını sağlayacağı görüştür. Bu durum, hastalığın diğer bölgelere de yayılmasını kolaylaştırarak tüm sakalların kaybedilmesine yol açabilir. Bu yüzden, sakal dökülmesi yaşadığınız durumlarda mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde hastalık yayılabilir ve uzun vadede tedavi edilmesi güç sonuçlara yol açabilir.

Her hastalıkta olduğu gibi sakal kıran hastalığında da tedaviye başlanmadan önce, hastalığa neden olan faktörler belirlenmelidir. Tedavi süreci; hastalığın teşhisi ve hastalığa neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması olarak seyreder. Bununla birlikte hastalık stres kaynaklı gelişme gösteriyorsa mutlaka stresli durumlardan uzaklaşılmalı ve daha pozitif bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

Sakal kıran hastalığının tedavisinde pek çok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler aşağıda belirtilmekle birlikte, uzmana danışmadan bu yöntemleri uygulamak yanlış olur.

Kortizon tedavisi

Bu yöntemle birlikte, uzman bir dermatolog kıl kaybının yaşandığı yerlere kortikosteroidler enjekte eder. Bu enjeksiyonlar ayda bir yapılmakla birlikte dökülen kılların geri çıkmasını sağlar. Sakal kıranın aşırı bir şekilde görüldüğü vakalarda, dermatologlar enjeksiyonların yanı sıra kortizon hapları da kullanmayı tavsiye edebilir. Bunun yanında kortizon içerikli merhemler de bulunmaktadır. Bu uygulamayı evde kendi kendinize yapmanız mümkün değildir. Mutlaka  uzman bir doktora danışıp tedaviye başlamalısınız.

Anthralin (Drithocereme)

Anthralin, sentetik formda bulunan bir krem ya da merhem olarak satılır. Bu krem veya merhem, ciltte kıl dökülen bölgeler euygulanarak yeniden kıl oluşumunu sağlar. Bu krem fazla kullanımda ciltte tahrişe yol açabileceği için mutlaka uzman bir dermatolog kontrolünde kullanılmalıdır.

Sarımsak uygulaması

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan sarımsak, sakal kıran tedavisinde olumlu sonuçlar gösteriyor. Sarımsak uygulaması için öncelikle ikiye böldüğünüz sarımsağı sakallarınızda dökülme olan bölgeler üzerinde gezdirin. Bu noktada cildinizin kızaracağı kadar sertlikte bastırabilirsiniz. On beş ve yirmi dakika arasında bekledikten sonra soğuk su ile cildinizi yıkayın. Soğuk suyun önemli bir avantajı da cildinizin gerginleşecek, toparlanacak ve sarkmalara engel olacak olmasıdır. Son aşamada yüzünüzü maden suyu ile yıkamanız yararlı olacaktır. Maden suyu içerisinde bulunan mineraller ile yüzünüzü besleyer. Bu uygulamanın sonunda sakal kökleriniz beslenir ve yeni sakalların çıkması sağlanır.

Aloe vera

Aloe vera, kan dolaşımını hızlandırarak kıl foliküllerinin aktivitesini artırır. Sakal kıran hastalığının ilk aşamalarında aloe vera ile yapılacak tedavi, sakalların yeniden çıkmasını sağlayabilir. Bu uygulama için, aloe vera yaprağını kesip içinden çıkan jeli bir pamuk yardımıyla kıl kaybı olan bölgelere sürün. 15-320 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. 2-3 ay sürecek olan aloe vera tedavisi sakal kıran hastalığını büyük oranda tedavi edecektir.

Soğan suyu

Soğan suyu, kıl kaybı olan bölgelere uygulandığında olumlu sonuçlar gösterir. Öncelikle soğan suyunu cildinizin küçük bir bölgesinde deneyip tahrişe yol açıp açmayacağını kontrol edin. Eğer herhangi bir yan etkisi yoksa, soğan suyunu sakal kıran tedavisinde kullanabilirsiniz.sakal_kiran_nedir_ve_nasil_tedavi_edilir

Sakal ekimi

Sakal ekimi, sakal kıran tedavisinde diğer tedaviler başarılı olmadığı takdirde birçok hasta tarafından tercih edilen bir operasyondur. Dökülen sakalların yenisi çıkmadığı durumlarda sakal ekimi yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Sakal ekimi; donör bölgeden alınan kıl köklerinin sakal çıkmayan bölgelere nakledilmesi işlemidir. Sakal ekiminde, saç ekimine benzer şekilde FUE tekniği kullanılır. Donör bölgelerden saç kökleri tek tek alınarak sakalın olmadığı bölgeye nakledilir. Sakal ekimi operasyonu lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için herhangi bir ağrı ya da acı hissi olmaz. Operasyondan sonraki süreçte de herhangi bir dikiş izi oluşmamaktadır. Sakal ekimi, ağrısız ve dikiş izi bırakmaması özelliğiyle birçok erkek tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Sakal ekimi, mutlaka estetik cerrahların bulunduğu kliniklerde ve hastanelerde uygulanmalıdır. Estetik cerrahide tüm operasyonlarda olduğu gibi, sakal ekimi konusunda yalnızca profesyonel cerrahlar ile görüşmeli, alanında deneyimi olmayan, bu alanda verdiği hizmetler insanı şüpheye düşüren kişiler ile sakal ekimi ve diğer cerrahi operasyonlar konusunda kesinlikle görüşülmemelidir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Yıldızların seviyesine göre makaleyi oylayabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bizimle iletişime geçin
Ara